Zimní dovolená v Malé Fatře

Ovšem vedle možností zimního lyžařského sportování jsou připraveny i jiné atrakce. Zmíněná města jsou známa svými historickými a kulturními pozoruhodnostmi i nabídkou možností nákupů i jiného vyžití. Lázně s termálními prameny a minerálními vodami jsou díky příhodným klimatickým podmínkám vyhledávány k zotavení v době zimní dovolené Slovensko po náročných dnech sportování.

Wondering what the stars mean? Our experts use these to clarify the quality of the holiday home. It's pretty simple; the more stars, the more comfort you can expect.
Stiskněte pro aktivaci karty

Zimní dovolená-Slovensko-Malá Fatra

Pohoří Malé Fatry se nachází v severozápadním Slovenskem mezi městy Rájecké Teplice, Žilinou, Martinem a Turčianskými Teplicemi. Východní část Malé Fatry byla roku 1988 prohlášena Národním parkem a je proslulá svou Křišťálovou jeskyní ležící pod horou Malý Rozsutec, přírodní rezervací Tiesňavy a slovenskou lidovou kulturou v Terchové. Asi uprostřed je pohoří rozděleno řekou Váhem a tím se vytvořil 12km dlouhý Vážský pas zvaný Strenčianská tiesňava.

Jako významnou středověkou obchodní cestu byl pas střežen hrady Strečno a Starý hrad, které jsou dnes zpřístupněny turistům. Tudy také projíždí železniční trať mezi Žilinou a Košicemi. Malá Fatra je mezinárodně velmi oblíbenou destinací a nabízí pobyty v malých chatách a chalupách Slovensko nebo v cenově výhodných rekreačních domech na Slovensku. K významným střediskům zimních sportů údolí patří Vratná u Terchové a lyžařský región Martinské hole nad městem Martinem, které jsou vybaveny moderními lanovkami a servisními středisky, náleží i preparované běžecké trati, takže ideální oblast pro zimní dovolenou Slovensko.

 

V domovině legendárního slovenského hrdiny, loupežníka Juraje Jánošíka, je možno shlédnou pozoruhodné krásy přírody, například 38m vysoký Šutovský vodopád nebo jihozápadně od Žiliny skalní město Súľovské skály s jejich divokými vápencovými tvary. Po celém hlavním hřebenu Malé Fatry prochází značená turistická stezka dlouhá asi 70 km, často její přístup ulehčují sedačkové lanovky. Ten, kdo jedinkrát už Malou Fatru navštívil, nezapomene na její přírodní krásy i pohostinnost místních lidí a rozhodne se jistě strávit zde znovu zimní dovolenou na Slovensku.

 

1-Vrátna

Lyžařská oblast Vrátná dolina se nachází v Národním parku Malá Fatra pod horou Velký Kriváň asi 25km východně od města Žiliny. Přírodními krásami se región ležící ve výši 600m až 1709m řadí k nejkrásnějším oblastem pro zimní dovolenou Slovensko. Do lyžařské oblasti otevírá přístup malá obec Těrchová, která je jedinou vesničkou v údolí. Celkem 16 lanovek dopraví lyžaře na vrcholky a na pět dobře preparovaných lyžařských oblastí vhodných jak pro zkušené, tak i rodiny s dětmi. Oblíbené jsou zvláště středně těžké sjezdovky kolem Pasek (600m – 900m), na nichž se dá lyžovat i za nového umělého osvětlení. Snowboard-park je vybaven vlastním vlekem a spolu se skokanskými můstky a bordercrossovou drahou u uživatelů jistě zvýší bušení srdce při zimní dovolené Slovensko.

Zde se také konají každoročně národní i mezinárodní závody v alpském lyžování a snowboardingu. Areál Vrátná-Poludňový Grúň (930m -1250m) s Pasekami je spojen sedačkovou lanovkou. Nachází se na severozápadě hlavního hřebene Malé Fatry a nabízí lehčí až náročné sjezdovky. Sjezdovky na severním svahu Vrátná–Chleb poskytují přirozenou záruku dostatku sněhu až do května, jsou vhodné jen pro zkušené lyžaře.

 

Kabinová lanovka zpřístupní svah skoro až k vrcholu (1500m). Nedaleko Pasek leží svah Vrátna–Príslop se středně těžkými sjezdovkami vhodnými pro začátečníky. Oblast Vrátna–Tižinka je jako stvořená pro rodiny s dětmi, jimž nabízí lehké dráhy, školy lyžování, dětský areál a plochy pro snowtubing i pro sáňkování. Celkem 22km dlouhé, upravované běžecké trati a značené turistické stezky vedou krásnou krajinou s výhledem m.j. na Velký Kriváň nebo Velký Rozsutec pěkně doplňují zimní dovolenou Slovensko.

Přitom soukromé chaty a chalupy Slovensko nabízejí pohodlné ubytování, abyste mohli strávit v jejich útulné atmosféře zimní dovolenou Slovensko. Pro horské turisty je oblíbená propast Těsňavy s různými horskými útvary a kaskádami potoku Vrátňanka. K relaxaci se nabízí možnosti plavání v krytých halách nebo návštěvy saun. Rekreační domy Slovensko zajišťují pohodlnou zimní dovolenou Slovensko a cenově výhodnou alternativu k alpským oblastem.

 

2-Martinské hole

Nad městem Martinem, na jižních svazích Krížavy, se nachází ve výši mezi 1150m a 1460m malé, ale hezké lyžařské středisko Martinské hole, nazývané též Martinky. Na základě své jedinečné polohy v Malé Fatře a její části Lúčanská Malá Fatra je oblíbeným výletním cílem a láká také k zimní dovolené Slovensko. Jedna sedačková lanovka a šest vleků dopraví příznivce zimních sportů na upravené sjezdovky, které jsou vhodné jak pro zkušené lyžaře, tak i pro začátečníky nebo děti. Tato lyžařská oblast je známá pro své dobré sněhové podmínky, které trvají až do začátku jara.

Také snowboardisté a milovníci volného stylu lyžování si ve svých prostorách přijdou na své a k radě i pomoci jim slouží půjčovny lyžařských potřeb. Zkušení instruktoři pak nabízejí pomoc při výuce sjíždění svahů ve škole lyžování. Aréna pro děti nabízí denně různé hry a zábavy. Ve třech snackbarech a menší hospůdce přímo v lyžařském areálu se můžete ohřát grogem, kávou, čajem nebo horkou čokoládou. Mimo to zve vrchol Križava ke krásnému panoramatu, který poskytuje výhled na kolem se tyčící hory i na Velkou Fatru.

 

Kromě toho nabízejí rekreační domy Slovensko i chaty a chalupy Slovensko cenově výhodné a útulné možnosti k odpočinku a lehce je dosáhnout nedaleko samotné lyžařské oblasti. Několik dlouhých běžeckých tratí a vyznačených turistických stezek dává možnost poznat v době zimní dovolené Slovensko krásy Malé Fatry. Pouze 36km odtud se nachází Wellnesscentrum Aquapark Turčianské Teplice s termální vodou dosahující až 460C. Lze si vybrat mezi různými swimmingpooly, vířivkami a také masážními koupelemi nebo saunou.

Četné restaurace a hostince výhodně nabízí slovenskou i mezinárodní kuchyni. Kolem ležící města Martin, Žilina a Turčianské Teplice lákají k nákupům i návštěvám kulturních památek a historických pozoruhodností. V oblasti Martinské hole a jejím okolí najde jistě každý podle svých představ i nároků to, co ho zaujme, a užije si tak zimní dovolenou Slovensko.