Zimní dovolená ve Velké Fatře

Zimní dovolená-Slovensko-Velká Fatra

Pohoří protíná řeka Váh s úzkými roklemi i širokými údolími, který se východně od Bratislavy vlévá do Dunaje. Krajinně chráněné území bylo v roce 2002 na rozsahu ca. 400km2 prohlášeno za Národní park Velká Fatra (NAPAVF). Některé k němu přičleněné oblasti získaly ještě vyšší stupeň ochrany. Správa parku sídlí v obci Vrútky.

Wondering what the stars mean? Our experts use these to clarify the quality of the holiday home. It's pretty simple; the more stars, the more comfort you can expect.
Stiskněte pro aktivaci karty

Velká Fatra

Hřebeny pohoří Velké Fatry patří ke vnitřním Západním Karpatům, vystupují v severojižním směru a z velké části jsou porostlé smrkovými a bukovými lesy. Nejvyšší polohy kolem 1500m jsou již holé a vyzývají ke krásnému, ale i náročnému lyžování pro zimní dovolenou na Slovensku. Velká Fatra okouzlí i shluky skupin tisů, nejčetnějším cenným jehličnatým stromům svého druhu v Evropě. Různě členěné horské území se táhne v délce zhruba 60km a svými zalesněnými oblastmi, loukami a hlubokými údolími představuje pozoruhodnou krajinnou oblast.

 

Co se klimatických podmínek týče, je tu zima velmi chladná a bohatá na sníh a také proto je okolí relativně málo osídleno, takže je vzdáleno oblastem s masovým turismem, čímž je uzavřenější pro zimní dovolenou Slovensko. Centra zimních sportů v Jasenské Dolině a Malino Brdo jsou vybavena moderní technikou a poskytují lyžařům a snowboardistům potřebný servis, pomohou i rodinami s dětmi. V údolích očekávají běžkaře protažené dráhy. Radost přinášejí i jiné zážitky, například snowtubing i paragliding, pro klidnější zotavení lze využívat procházek zimní krajinou po značených stezkách a tak si různě užívat zimní dovolenou Slovensko.

Uprostřed sněhu a hor stojí typické chalupy a chaty na Slovensku, kde lze v klidu příjemně strávit dlouhé zimní večery u krbu s rodinou nebo přáteli. Města Martin, Ružomberok a Bánská Bystrica nabízejí mnohé pozoruhodnosti, ale také možnosti nákupů nebo pohoštění. Perlou pro návštěvníky je skanzen Vlkolínec u Ružomberoku, který má tradici od 14. století a vyniká dobře dochovanou lidovou architekturou dřevěných domků a soch.

 

Proto byl roku 1993 zařazen UNESCO do seznamu světového kulturního dědictví. V této obci pod horou Sidorovo žije dodnes ještě na 35 obyvatel v původních podmínkách. Na pokraji oblasti naleznete lázně s prameny léčivé vody v Lubochni a Turčianských Teplicích. Všude narazíte na hospůdky a restaurace s typickou slovenskou kuchyní, k níž patří velké talíře s bryndzovými haluškami a sklenicí kyselého mléka, jiná jídla lze zapít sklenicí piva.

Připravte se na nezapomenutelnou rodinnou dovolenou na Slovensku.

Vydatné sladké makové šúľance mohou posloužit jako hlavní jídlo i jako podařený desert. Navštivte Velkou Fatru a užijte si plně zimní dovolenou Slovensko v překrásně zasněžené krajině a odpočiňte si v některé z útulných a cenově výhodných chat a chalup Slovensko.

 

1-Jasenská dolina

Lyžařská oblast Jasenská dolina se rozkládá mezi městem Martin ležícím na severozápadě a Ružomberokem na severovýchodě, poblíž malé obce Belá-Dulice. Je rozdělena mezi dva areály, Kašovou a Lehotu. Kašová je se svými středně náročnými sjezdovkami vhodná spíše pro začátečníky a rodiny s dětmi, které chtějí strávit odpočinkovou zimní dovolenou Slovensko. K horním částem sjezdovek dopraví lyžaře jedna čtyřsedadlová lanovka a pět vleků, pro menší i ty nejmenší děti je připraven kouzelný koberec, ale také lyžařská školka, v níž se mohou pod odborným dohledem a vedením náležitě vyřádit.

Lehota s jednou lanovkou leží zcela blízko a je charakteristická středně těžkými sjezdovkami. K dispozici v této lyžařské oblasti jsou školy lyžování a snowboardingu, ale i půjčovny lyžařských pomůcek.

 

V hlavní sezóně je osvětleno od 16.30 do 20.00 hodin na 1,5 km sjezdovek. Skipass Turec lze pořídit na pět, deset nebo dvacet dní a platí i pro Jasenskou Dolinu, zimní park Martinky a ve Snowlandu Valčianská Dolina; veškeré potřebné informace poskytují místní informační střediska. Mnohé útulné restaurace a hospůdky nabízejí cenově výhodná a dobrá pohoštění.

Z rekreačních domů Slovensko lze dosáhnout bez zbytečných zajížděk sjezdovky, ale pominout nelze ani to, že krásy zimní přírody si můžete užít také jako turisté. Rodiny s dětmi nebo menší skupiny hostí najdou v této oblasti ideální podmínky pro rekreaci v komfortních chatách a chalupách Slovensko a užít si v privátním kruhu zdejších přírodních krás. Jasenská dolina patří k nejznámějším údolím Velké Fatry a nabízí nezapomenutelné zážitky zimní dovolené Slovensko.

 

2-Malino Brdo

Lyžařská oblast Ružomberok – Malino Brdo Ski & Bike se nachází na okraji samotného města Ružomberoku v úpatí Velké Fatry a je čtvrtým největším lyžařským areálem Slovenska. V něm zajišťuje jedna kabinová, dvě sedací lanovky a šest vleků dopravu lyžařů na horu Malinovo Brdo (ca. 1200m). Dvanáctikilometrové sjezdovky s převýšením 670m poskytnou radost všem příznivcům zimních sportů.

Díky modernímu systému zasněžování jsou výborné podmínky k lyžování od prosince do počátku dubna. V areálu jsou poskytovány lyžařům technické služby, ale k seznámení se se zimními sporty pomáhají i školy lyžování a snowboardingu, vybavení si lze i vypůjčit a dát také do úschovny, což jsou dobré předpoklady pro zimní dovolenou Slovensko. V hlavní sezóně je provozován pro lyžaře a návštěvníky bezplatný skibus, který spojuje sportovní areál s centrem města, takže jsou rekreační domy Slovenska pohodlně dosažitelné.

Také všechny několikadenní skipassy jsou platné v oblasti Donoval. Pro děti jsou ideální čtyři malé vleky u dolní stanice lanovek, kde je možné sjíždět nepříkré plochy a nabýt první zkušenosti s jízdou na lyžičkách. Nádherná zimní krajina Velké Fatry vyzývá také běžkaře vyrazit do okolí areálu na tratích do údolí Hrabovské doliny a Čutkovské doliny, kde je na 10 km preparovaných tratí vhodných pro skatingstil.

Ružomberok patří k významným slovenským střediskům cestovního ruchu a město i okolí nabízejí řadu pozoruhodností počínaje samotným centrem města přes horskou vesničku Vlkolínec – živé muzeum lidové kultury, v němž jsou dochovány malované staré domy – vyhlášené v roce 1993 UNESCO za světovou kulturní památku. A kdo by se chtěl seznámit s okolím pěší turistikou, tomu pomohou značené stezky projít krásnou zasněženou krajinou při zimní dovolené Slovensko.

Krásné vyhlídky poskytují hory Sidorovo, která se tyčí přímo nad městem, ale také Čebrat, Predný Choč a právě Malino Brdo. Zimní dovolená Slovensko připraví osvěžující dny v pohoří Velké Fatry v některé z útulných chat a chalup Slovensko.

 

Lyžařská aréna Fačkovské sedlo – Kľak se nachází v Malé Fatře ve výšce 602 až 1351m mezi městy Prievidza a Martin. Čtyři lanovky dopraví lyžaře tam, kde začínají dobré, lehké a středně těžké sjezdovky. Polovina z nich může být uměle zasněžována, takže i v méně příhodných sněhových podmínkách se hosté mohou potěšit z bílé nadílky při zimní dovolené Slovensko. Zjištěný je standardní servis půjčování lyžařských potřeb, nabízí se i služba lyžařské školy.

Důležité je i bezplatné parkování v areálu. V něm jsou připraveny i výborné běžecké tratě, z nichž lze pozorovat krásnou okolní přírodu Malé Fatry. Nabídku dalších zážitků rozšiřuje noční lyžování a freeriding. Opominout nemusí být ani dosažitelný snackbar, kde si je možno objednat horké kaštany, grog nebo „svařák“, který zpříjemní závěr dne před usínáním v chatách a chalupách Slovensko.

 

Ten, kdo si chce oddychnout od sportu na sněhu, se může věnovat během zimní dovolené Slovensko také jedinečným návštěvám místních pozoruhodností města Martina, k nimž patří Slovenská národní knihovna v budově Matice slovenské nebo návštěvě skanzenu slovenské vesnice (Múzeum slovenskej dediny s evangelickým dřevěným kostelíkem).

Malé městečko Opatovce nad Nitrou nelze opominout jako relaxační a sportovní centrum Aquavital, ve kterém naberete nové síly při posilování svalů, vířivka vám v horké vodě uvolní svaly a můžete se vydat na další horské atrakce. Jste vítáni na Malé Fatře, abyste poznali její krásu v době zasněžené krajiny a využili příjemné prostředí v chatách a chalupách Slovensko.