Podmínky pro cestování Evropou se psem nebo kočkou

Vážení cestovatelé,

Protože nás v minulé době v souvislosti se vstupem České republiky do EU zaplavila spousta dotazů týkajících se podmínek pro vycestování do zahraničí se psem nebo jiným domácím mazlíčkem, zveřejňujeme zde pro Vás několik základních informací o tomto problému. Tyto informace pocházejí přitom z internetových stránek Státní veterinární správy ČR, kde se s nimi můžete seznámit v nezkrácené podobě a kde také naleznete spoustu dalších důležitých informací ( např. pro cestu do Skandinávie nebo Velké Británie ).

-Věříme, že Vaše dotazy budou tímto zodpovězeny, a poté již přejeme jen - šťastnou cestu!

-Váš NOVASOL

 

Cestování se psy, kočkami a fretkami

-Od 1. října 2004 je možné cestovat pouze s pasem dle nařízení (ES) č. 998/2003

Základní pojmy:

Identifikace zvířete

-Identifikace zvířete - jsou dva možné způsoby, a to tetování a označení zvířete mikročipem. Tetování provádí poradce chovu nebo soukromý veterinární lékař. Tetování musí být čitelné. Označení mikročipem provádí soukromý veterinární lékař. K označení je možné použít pouze mikročipy splňující ISO normy pro mikročipy a čtecí zařízení - ISO 11784 a ISO 11785. Zvířata, která nejsou zapsána v plemenných knihách, musí být označena mikročipem.

Pas zvířete v zájmovém chovu

-Pas zvířete v zájmovém chovu (dále jen pas) - je to jednotný doklad platný ve všech členských státech Evropské unie. Každý pas je označen kódem země (pro Českou republiku písmena CZ) a pořadovým číslem, přiděleným Státní veterinární správou ČR. Vzor pasu pro Českou republiku byl schválen Státní veterinární správou ČR. Chovatel pas získá u schváleného soukromého veterinárního lékaře.

Očkování proti vzteklině

-Očkování proti vzteklině - zvířata musí být očkována od 3 měsíců stáří. Toto očkování provádí soukromý veterinární lékař v souladu s vakcinačním schématem dané očkovací látky.

Ošetření proti echinokokóze, ošetření proti klíšťatům

-Ošetření proti echinokokóze, ošetření proti klíšťatům - členské státy mohou stanovit další požadavky pro vstup zvířat v zájmovém chovu na svoje území, např. ošetření proti ekto- a endoparazitům. Ošetření musí být provedeno a potvrzeno soukromým veterinárním lékařem. V pasu musí být zaznamenáno datum a hodina ošetření, název přípravku a výrobce.

Dodatečné požadavky a omezení některých členských států při vstupu psů, koček a fretek z České republiky na jejich území

-Dodatečné požadavky a omezení některých členských států při vstupu psů, koček a fretek z České republiky na jejich území - některé členské státy si stanovily další požadavky pro vstup zvířat v zájmovém chovu na svoje území (např. ošetření proti vnějším a vnitřním parazitům) nebo omezily vstup mláďat mladších 3 měsíců neočkovaných proti vzteklině.

-A jiné:

  • např. DÁNSKO
  • od 01.07.2010 je zakázán chov i dovoz následujících psích plemen, jejichž příslušníci se narodili po 17.03.2010 *(Americký pitbulteriér, Tosa Inu, Stafordšírský bulteriér, Brazilská fila, Argentinská doga, Boerboel, Kangal atd.)
  • od 1. dubna do 30 září je povinností mít na všech plážích psa na vodítku, v lesích celoročně

-Více informací na internetových stránkách Státní veterinární správy ČR, na stránkách Ministerstva zahraničí ČR a jednotlivých zastupitelských úřadů a ambasád.