search

Dovolená v Albánii

Ubytování v Albánii

Albánie možná patří k nejchudším zemím Evropy, ale pyšní se také 500 km dlouhým pobřežím Jadranu, nádhernými zalesněnými pohořími, úžasnými jezery a městy, jejichž historie sahá až hluboko do antiky. A nesmíme zapomenout na pohostinné a příjemné obyvatele, kteří po dlouhých letech komunistické diktatury znovu získali svobodu a snaží se nyní představit světu svou krásnou zemi plnou moře, slunce, pláží a hor! Zarezervujte si ubytování v Albánii s NOVASOL.

Dovolená v Albánii

Přístavní město Durrës

Durrës (česky Drač) je staré historické město, které bylo založeno již v roce 627 před naším letopočtem a které se nachází na pobřeží Jadreského moře ve Střední Albánii. Podle legendy bylo Durrës založeno ilyrským králem a v době antiky, kdy patřilo k nejvýznamnějším přístavům Jadranu, se jmenovalo Dyrrachium (dnes zbytky velkého římského amfiteátru a lázní). Ve 4. století bylo bohužel Durrës těžce poškozeno zemětřesením a nezískalo již svou původní slávu, změnilo se v lokální obchodní středisko. V 5. a 6. století se ale Durrës díky své výhodné poloze znovu stalo jedním z důležitých měst Byzantské říše a v roce 1914 nakrátko dokonce hlavním městem Albánie. Dnes je Durrës znovu rušným přístavním městem a jedním z hospodářských center Albánie. NOVASOL nabízí apartmány a rekreační domy v Albánii, které vám umožní poznat nejen toto krásné historické město a přímořské letovisko (písečné pláže v okolí, např. Currila, jsou proslulé stejně jako další letoviska Golemi nebo Mali i Robit), ale i další zajímavá místa Albánie.

Dovolená v Albánii

Tipy na výlety a zajímavá místa v Albánii

Skadarské jezero je se svou rozlohou 391 km2 největším jezerem Balkánu. Leží na hranicích s Černou Horou a v létě se zde často objevuje jev zvaný fata morgana (optický jev umožňující zrcadlení vzdáleného objektu). NP Divjakes, národní park na pobřeží Jadranu jihozápadně od hlavního města Tirana, vznikl již v roce 1956 na ploše 1.250 ha a k jeho největším klenotům patří laguna Karavastas, kde žijí pelikáni a vzácné želvy. 

Saranda je důležité přístavní město v nejjižnějším cípu Albánie odkud je to jen kousíček na hranice s Řeckem a taký na oblíbený řecký ostrov Korfu. Ve městě a okolí je hned několik velmi hezkých pláží a za pozornost určitě stojí zříceniny kláštera Čtyřiceti mučedníků (řec. saranda = 40) nebo stará turecká pevnost.

Apollonia, kdysi významné antické město (dnes bohužel jen kusé zbytky) na Jadranu se proslavilo školou rétoriky a právě zde se v roce 44 př. n. l. dozvěděl mladý Oktavianus Augustus o nástupu na císařský trůn po Caesarovi. 

Dovolená v Albánii

Místní zvyky

I když je tato země v porovnání s rozlohou České republiky asi třetinová a patří k těm téměř nejchudším v Evropě, tak přesto Vám má co nabídnout. Rezervací rekreačního domů v Albánii si zajistíte zaručené setkání s místními lidmi. Jsou velice pohostinný a vstřícní. Při návštěvě místních obyvatel nesmíte odmítnout jejich tureckou kávu. Bohužel alkoholu se ve formě piva nebo vína se nedočkáte. Většina obyvatel jsou muslimové a ti alkohol nepijí. Policie Vás často zastaví jen proto, aby si popovídali a vyzvěděli, odkud jste a co se Vám na Albánii líbí.

Dovolená v Albánii

Národní parky v Albánii

Určitě neuděláte chybu, když si objednáte rekreační dům v Albánie nedaleko národního parku. Vybírat můžete rovnou ze šesti: Národní park Biogradska Gora, Národní park Bredhi i Drenovës, Národní park Bredhi i Hotovës, Národní park Galičica, Národní park Thethi, Národní park Llogara. Národní park Bredhi i Drenovës Vás jistě okouzlí slepencovými útvary nebo jedlobukovým pralesem. Pány zaujme systém vojenských bunkrů nebo pozůstatky po těžbě černého uhlí včetně důlního zařízení.

Při procházce po Národním parku Thethi můžete narazit na orchidej nebo ocúny. Určitě Vás překvapí i vesnička s kamennými domky, které stále zdobí dřevěná střecha. Po takové túře jistě oceníte ubytování v rekreačních domech Albánie. Albánie je turisty méně navštěvovaná země. Přesto tu najdete skvěle upravené pláže a luxusními hotely. Na druhou stranu Vás překvapí panensky čistá příroda, kde Vás okouzlí hory, lesy či národní parky. Rekreační prázdninové domy v Albánii si můžete zarezervovat i nedaleko hlavního města Tirana.

Dovolená v Albánii

Tirana

Tirana je hlavním městem od roku 1920 a to především díky geografické poloze. Italští architekti navrhli několik státních a vládních budov. Ozdobou města je Ethem Bejova mešita plná fresek. Tiranu budete mít jako na dlani z hodinové věže. Za dobré viditelnosti se Vám naskytne výhled po širokém kraji. Ubytování v Albánii je skvělým tipem i pro ty, kteří chtějí jen tak bloumat po bulvárech hlavního města.