search

Dovolená v Berouně

Rekreační domy Beroun potěší milovníky historie i přírody

Lesy, hrady a jeskyně na vás čekají, pokud si vyberete dovolenou v Berouně, okresním městě asi 30 km jihozápadně od Prahy. Beroun v nadmořské výšce 235 m n. m. na soutoku řek Berounky a Litavky je jedním z nejdůležitějších sídel ve Středočeském kraji. Obývá ho skoro 20 tisíc lidí a skládá se z katastrálních území Beroun-Centrum, Beroun-Město, Zavadilka, Závodí, Hostim, Jarov a Zdejcina. Důležitost města podtrhuje přímo ho protínající dálnice D5 na Plzeň a velké vlakové nádraží. S využitím našich rekreačních domů v České republice  prožijete kouzelné dny odpočinku i aktivního poznávání kraje.

Dovolená Beroun slibuje spoustu zážitků

Velkou předností Berouna je, že tvoří vstupní bránu do dvou významných přírodních rezervací. Jihovýchodním směrem se rozkládá Chráněná krajinná oblast Český kras zahrnující v rychlé dosažitelnosti takové perly jako královský hrad Karlštejn, hornický skanzen Solvayovy lomy, zřícenina hradu Tetín, Koněpruské jeskyně či lom Velká Amerika. Doslova za kopcem se ukrývá Svatý Jan pod Skalou se slavnou skalní stěnou, klášterem benediktinů nebo jeskyní sv. Ivana. Severozápadně od Berouna se táhne Chráněná krajinná oblast Křivoklátsko, jejíž nejcennější partie usilují o povýšení na národní park. V něm jsou během dovolené v Berouně nejlépe dosažitelné skvosty v čele se zámkem Nižborem, s Hamouskovým statkem ve Zbečně a především s hradem Křivoklátem.

Chaty a chalupy Beroun, pozvánka k medvědům

Brod na Berounce fungoval na místě Berouna už v 11. století, velký rozvoj osada zaznamenala za Přemysla Otakara II. ve 13. století a pak v 19. století v souvislosti s těžbou vápence. K hlavním památkám tohoto dříve spíše průmyslového města dnes patří gotický kostel sv. Jakuba na Husově nám., zbytky hradebního opevnění včetně dvojice bran (Pražské a Plzeňské), novobarokní radnice, novogotická kaple Panny Marie Bolestné či novorenesanční Duslova vila. Asi největší atrakcí, kterou z chaty nebo chalupy u Berouna můžete navštívit, je Medvědárium s dvojicí medvědů známých z Večerníčku Méďové. Nachází se na okraji Městské hory, která je díky parku, rozhledně a dětským hřištím populárním odpočinkovým cílem.