search

Ubytování v Jičíně

Dovolená v Jičíně

Jičín je historické a romantické město, za jehož symbol se pokládá vysoká Valdická brána. Leží v chránněné krajiné oblasti Český ráj a je také nazýván bránou do Českého ráje. Město pohádky, loupežník Rumcajs, Manka a Cipísek z legendárního lesa Řáholce. Každým rokem v září se zde otevírá před zraky smrtelníků pohádkové království -festival Město pohádek – Jičín, který každoročně navštíví spousta rodin. Najdete zde mnoho pozoruhodných míst a díky NOVASOL rekreačním objektům v Čechách budete bydlet nedaleko od všech přírodních, kulturních a jiných zajímavostí v okolí.

Jičín

Prozkoumejte město Albrechta z Valdštejna

Valdštejnskou lodžii vybudoval Albrecht z Valdštejna, protože se usídlil ve městě frýdlantského vévodství. Čtyřřadá lipová alej, která dosaduje přes dva tisíce metrů vás provede z historického centra Jičína k Valdštejnské lodžii. Alej je dlouhá 1825 m a bylo na ní vysázeno 1152 lip malolistých s rozestupem 6 m, v současnosti jej tvoří jenom 986 stromů. Ale ani tyto stromy nejsou původní z doby Valdštejna, z důvodu toho, že byla alej průběžně obnovována je průměrné stáří stromů kolem 100 let. Lipovou alejí vedou dvě stezky pro chodce a cyklisty, jedna asfaltová a druhá štěrková. Když se postavíte mezi stezky a podíváte na Jičín, jde vidět Valdická brána. Na severním okraji města Jičín nalezneme kopec Čeřovka (336 m) s rozhlednou Milohlídka, která je nejstarší doposud stojící vyhlídkovou stavbou východních Čech, láká k procházkám a výstupům nejen zamilované.

Prachovské skály

Prachovské skály tvoří skalní město s bohatou historií. Začátky osídlení sahají až do starověku, jsou zde důkazy o pobytu lidí z mladší doby kamenné. Na počátku doby bronzové zde byla založena osada Kelty. Prachovské skály nabízí nespočet turistických a cyklistických tras. Celá oblast je dobře přístupná automobily, autobusovou dopravou a také pěšky – 7 km od Jičína po turisticky značených cestách. 

Sopečný kopec Zebín

Tato přírodní památka, na jehož vrcholku se tyčí barokní stavba kaple sv. Maří Magdaleny rozhodně stojí za návštěvu. Z vrcholku se naskytá krásný výhled do okolí Jičína a Českého ráje. Výšlap lze absolvovat nenáročnou vycházkou s dětmi z Jičína, přes kopec Čeřovka, po cestě k ohradám s koňmi pod Zebínem až na samotný kopec. Nenajdete zde žádné občerstvení ani místní suvenýry, místo nabízí čistou klidnou přírodu s minimem turistů. 

Jičínští umělci a spisovatelé

V Jičíně prožil dětství spisovatel Václav Čtvrtek, který zde objevil inspiraci k pohádkám loupežníka Rumcajse, jeho ženy Manky a syna Cipíska. Celou loupežnickou rodinu ilustroval Radek Pilař, jehož díla můžete obdivovat v galerii Rumcajsův svět, která je jedinečnou expozicí v České republice, kde se malí i velcí ocitnou v prostředí příběhů o loupežníkovi Rumcajsovi.

Město pohádek okouzlí děti i dospělé

Pokud trávíte dovolenou s dětmi, nesmíte vynechat jičínský zámek, ve kterém je regionální muzeum s interaktivní expozicí věnovanou hrám a hříčkám. Také můžete pozorovat Slunce a večerní oblohu z místní hvězdárny. Adrenalinový zážitek vám rozhodně zaručí lekce skalního lezení nebo slaňování na pískovcových skalách Českého ráje. Únavu z vás vyžene pobyt v Aquaparku nebo voňavé uvolňující koupele a masáže v jičínských lázních Hilarion. Dovolená v České republice nabízí skutečně různorodé možnosti.