search

Dovolená v Krkonoších

Horské chaty a chalupy v přírodě

Ubytování v Čechách, pobyt v České republice

Krkonoše, na hranicích České republiky s Polskem, jsou nejvyšším pohořím země a dosahují Sněžkou nadmořské výšky 1.602 metrů. Je to jedna z nejznámějších rekreačních oblastí České republiky a díky jedinečným přírodním krásám i jeden z nejnavštěvovanějších horských regionů. Po vyhlášení polského národního parku byl v roce 1963 vyhlášen i Krkonošský národní park (KRNAP) jako první národní park České republiky vůbec. Má rozlohu cca. 370 km². Holé horské hřebeny, hluboká údolí, křišťálově průzračné vodopády a potoky jsou typickými rysy této nádherné chráněné krajiny. Krkonoše jsou tradičním turistickým centrem ve Střední Evropě. Již koncem 19. století byly pěší túry po hřebenech Krkonoš velmi oblíbené. Díky nesčetným horským boudám, jako např. Luční bouda, se dnes těší velké obliby jak kratší, tak i delší pěší túry. Sbírání hub či borůvek nebo malin či ostružin je příjemným zpestřením výletů.

Zatoulejte se do nádherných Krkonoš 

Nevíte, jak se pobavit v letních anebo zimních volných dnech? Vyzkoušejte dovolenou v Čechách a nabijte se svěží energií vycházející z lůna čisté horské přírody. Největší hory se rozprostírají v severních Čechách a v jižní polské oblasti Slezska. Nejvyšším vrcholem je Sněžka, 1603 metrů. Projděte si kraj ochraňovaný bájným Krakonošem a odpočiňte si v horských chatách v Krkonoších. Obrovské vrcholy České republiky se nacházejí právě v Krkonoších a jsou vyšší než 1000 metrů. Mezi nejvyšší vrcholy patří Luční hora a Studniční hora, Vysoké Kolo, Stříbrný hřbet anebo Violík. Pramení zde Labe, Malé Labe, Jizerka, Mumlava i Úpa. Polská strana se pyšní překrásnými ledovcovými jezery Wielki a Maly Staw.

Z rekreačních chalup budete nadšeni

Při procházkách a túrách se budete potkávat s endemickými druhy fauny a flory. Najdete zde rozsáhlé lesy, kosodřeviny, kamenná moře i rašeliniště. Není divu, že byla tato oblast vyhlášena roku 1963 Krkonošským národním parkem a roku 1992 biosférickou rezervací. Drsnost podnebí se tady nezapře. Dá se přirovnat ke grónským klimatickým podmínkám. Horské chaty v Čechách jsou skvělým místem pro rodinou dovolenou. Turisticky nejvyhledávanějšími místy jsou sídlo KRNAPU Pec pod Sněžkou, zimní středisko Špindlerův mlýn, historické město Horní Maršov, lázeňské město s promenádami a vilami Janské lázně, důležité horské letovisko Harrachov a Rokytnice nad Jizerou. Pěkná rekreace vás čeká i na Benecku. Ve všech zmiňovaných místech najdete lyžařské vleky, školy a půjčovny vybavení. Krkonoše dominují skvělým ubytováním a službami.

Ohřejte se v horských chatách Krkonoš

Největší české lyžařské středisko SkiResort Černá hora-Pec funguje od roku 2012. Nejdelší sjezdovku naleznete v Rokytnici nad Jizerou, je dlouhá 3185 metrů. Také v Janských lázních, Svobodou nad Úpou, Černém Dole, Velké a Malé Úpě budete se zimními sporty a vybaveností spokojeni. Dovolená na horských chalupách v Čechách osloví svou dostupností a pohodlím. Některé turistické trasy jsou vhodné i pro kočárky. Cykloturistika, lyžování, běžecké tratě, wellness, sauna, masáže, koupání a pěší turistika horám dominují.

Ubytování na horách v každém ročním období

Po celých Krkonoších najdete velké lyžařské areály se zárukou sněhu. Nejznámější se však nacházejí ve Špindlerově Mlýně, Harrachově či Jánských Lázních nebo Peci pod Sněžkou. Ale i ty menší a klidnější areály jako Vítkovice, Herlíkovice, Černý důl nebo Malá Úpa mají něco do sebe. Neměli byste si ovšem nechat ujít výstup na skokanský můstek v Harrachově. Zimní dovolená v Čechách je přímo nabitá skvělými zážitky. Návštěvníkům, kteří raději přijíždějí do Krkonoš v létě, jsou k dispozici výborně značené turistické a cyklistické stezky. Mohou ovšem využít i jiné možnosti pro trávení volného času - ve Špindlerově Mlýně jsou to moderní krytý bazén a letní bobová dráha, dále lanovka na Sněžku z Pece pod Sněžkou - nejvyšší horu Krkonoš či nabídky vyhlídkových letů ze sportovního letiště ve Vrchlabí, bowlingové centrum v Jilemnicích aj. Krkonoše jsou doslova rájem pro rekreanty a milovníky přírody!

Krkonoše – báječná dovolená v divukrásném pohoří Česka

V čem je dovolená v Krkonoších super?

Pokud zavítáte do nejvyššího pohoří Česka a České vysočiny, objeví se před vámi přehlídka impozantních vrcholů a dech beroucí přírody. Majestátná oblast se rozléhá na severovýchodě země a vybízí k četným sportovním aktivitám. Nejvyšší horou je Sněžka měřící 1603 metrů. Dle báchorek jí vládne všemocný Krakonoš a nelze ji upřít obrovskou návštěvnost. Dovolená v Krkonoších vás uhrane hlubokými dolinami a vysokými hřbety a štíty. Je zajímavé, že pohoří tvoří rozvodí mezi Severním a Baltským mořem. Pramení zde řeky Labe, Malé Labe, Úpa, Mumlava i Jizerka. Za návštěvu stojí i ledovcové Mechové jezírko. Chaty Krkonoš nabízejí přirozený pohled na zdejší přírodu, kde najdete vzácné druhy rostlin a živočichů, ale také kosodřeviny a rašeliniště. Ochrannou ruku drží nad čarokrásnou krajinou KRNAP, jež funguje od roku 1963. Vydejte se do lokality, která je poseta chalupami od NOVASOL!

Kam se podívat u chalup Krkonoš?

Není tajemství, že se zde nachází nespočet míst, kde lze uskutečnit letní i zimní dovolenou Krkonoše. Mezi klíčová střediska patří Pec pod Sněžkou, Špindlerův Mlýn, Malá Úpa, Horní Maršov, Janské Lázně, Harrachov, Rokytnice nad Jizerou a polské Sklarska Poreba, Karpacz a české Benecko. Největším a nejnavštěvovanějším areálem je SkiResort Černá hora-Pec, jež vznikl spojením středisek Janské Lázně, Černý Důl, Svoboda nad Úpou, Pec pod Sněžkou, Velká a Malá Úpa. Nejdelší sjezdovku najdete v Rokytnici nad Jizerou a měří 3185 metrů. Její převýšení činí 652 metrů. Rodinná dovolená v Krkonoších vám přiblíží i historický odraz oblasti. Točily se zde Krkonošské pohádky, scény z filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku i Snowboarďáci. Kroky turistů vedou k rozhledně na Černé Hoře, U Borovice, Rtyně, Žaltman, Šibeník. Impozantnímu výhledu na velehory se prostě nic nevyrovná! Horské chaty České republiky ohromí i blízkostí hrádku Aichelburg, hradu Vízburg, kláštera v Hostinné, zříceniny Nístějka, kaple sv. Alžběty.

Co vidět na romantické dovolené Krkonoše?

Zvídaví výletníci ocení prohlídku muzeí a galerií, kde se dozví o historii oblasti mnohem více. Františkánský klášter v Hostinné, Muzeum bratří Čapků, Hornické muzeum Harrachov, Muzeum Trutnov, Lesnická expozice Šindelka, Ski muzeum Harrachov, Vlastivědné muzeum Vysoké Mýto i Městské muzeum Žacléř jsou ideální příležitosti. Letní dovolená Krkonoše vás zavede na vrchol Sněžky, k pramenu Labe, úpskému rašeliništi, Pančavskému vodopádu, Obřímu dolu anebo na Liščí horu a ke Kotelním jámám. Tento výčet je pouze malou ochutnávkou! Největší atrakcí je stezka korunami stromů ležící v nadmořské výšce 1289 metrů. Určitě se zalíbí i krkonošské technické památky, jako jsou Česká poštovna na Sněžce, Důl Kovárna, dělostřelecká tvrz Stachelberg a Labská přehrada. Ubytování České republiky je na dosah ruky je u Bozkovských dolomitových jeskyní a četných lanových drah. Lze jmenovat lanovou dráhu Pec pod Sněžkou – Sněžka, janské lázně – Černá Hora anebo Herlíkovice – Žalý. Rezervujte si horské chalupy od NOVASOL a prozkoumejte majestátné velehory na vlastní pěst!