search

Dovolená v Lounech

Rekreační dům Louny, pohoda mezi Ohří a středohořím

Dlouhou historií, obtisknutou ve stavbách starobylého památkového jádra, a panoramatem sopečných homolí se pyšní nádherné okresní město Louny. Nachází se v nadmořské výšce 185 m n. m. necelých 30 km od Žatce a 40 km od Chomutova v Ústeckém kraji. Domov v něm má na 19 tisíc obyvatel a skládá se z trojice částí Brloh, Louny a Nečichy. Městem protéká řeka Ohře a kolem něj časem povede dálnice D7. Z našich rekreačních domů v České republice
se můžete okamžitě vydat nejen za lounskými památkami, ale také do kopců na severu a za dalšími zajímavostmi.

Dovolená Louny a možnosti výletů do přírody

Celé Louny lze přehlédnout z Frotzelovy rozhledny (Stříbrník) na Červeném vrchu (271 m n. m.). Jenom kousek dál se zvedají obliny Oblíku (509 m n. m.), Milé (510 m n. m.) a především Rané (457 m n. m.), centrum paraglidingu a sportovního létání v severních Čechách. Všechny se nacházejí na území Chráněné krajinné oblasti České středohoří. Jižním směrem z Loun se dostanete do pahorkatiny Džbán se zámky Líčkov, Stekník a Nový Hrad. Rozhodně si během dovolené v Lounech nenechte ujít výlet do blízkého Žatce. Velkou atrakcí u Ohře je archeologický skanzen Březno.

Chaty a chalupy Louny jako výchozí bod poznávacích exkurzí

Dějiny Loun, jejichž název je nejspíše odvozen od Měsíce (Luna), začínají už v 12. století. Dominantu historického centra, dosud z velké části střeženého středověkými hradbami, tvoří pozdně gotický kostel sv. Mikuláše s přístupným věžním ochozem, nejstarší stavba ve městě kostel sv. Petra a vzácně dochovaná Žatecká brána. Pořiďte si chatu či chalupu u Loun a prozkoumejte též barokní chrám Čtrnácti svatých pomocníků a Nejsvětější Trojice, minerální pramen Luna a městské muzeum v gotickém domě Sokolů z Mor u Mírového náměstí. Za vidění stojí i památník padlých parašutistů na Mělcích, minizoo Seko Aerospace, lounský menhir, stará vodárenská věž a Kotěrova dělnická kolonie. Samostatnou kapitolu tvoří synagoga v Lounech a židovský hřbitov v Lounech.