search

Dovolená v Mělníku

Rekreační dům Mělník, pohoda u soutoku

Báječné okresní město nad soutokem našich dvou nejznámějších řek je zároveň pojítkem mezi krásnou přírodou a industrializovaným krajem v srdci republiky. Mělník si prost nesmíte nechat ujít. Nachází se v nadmořské výšce 215 m n. m. asi 13 km od Neratovic a 40 km od Prahy ve Středočeském kraji. Má kolem 20 tisíc obyvatel a zahrnuje také části a okolní obce jako Vehlovice, Blata, Chloumek, Mlazice, Podolí, Pšovka, Rybáře či Rousovice. Ve městě vtéká do Labe naše nejdelší řeka Vltava. Docela blízko vede dálnice D8 a protíná ho důležitá železniční trať. Z našich rekreačních domů v České republice se bez problémů podíváte na vyhledávané atrakce ve městě i v okolí.

Dovolená Mělník a výlet na Kokořín

Město se nachází na západním konci Polabské nížiny (Polabí) a kousek od něj severním směrem začíná Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj. Nejvýznačnějším bodem na dohled Mělníka je bezpochyby mytický Říp (455 m n. m.). Krásy zdejšího kraje můžete obdivovat i z rozhledny Hradišť na pahorku Hradiště (314 m n. m.) a především z rozhledny na Vrátenské hoře (507 m n. m.). Během dovolené v Mělníku se rozhodně vydejte do zmiňovaného Kokořínska se slavným hradem Kokořín, s rozsáhlými skalními městy (Pokličky, Prolezovačky, Bludiště), s jeskyní Obraznice, s přírodním divadlem Romanov, s Jestřebickým kamenným mostem, se skalním hradem Nedamy nebo s rybníkem Stříbrníkem.

Prázdninové domy Mělník odhalují kouzlo historie

Historie města sahá až do dob prvních Přemyslovců – kněžna svatá Ludmila byla dcerou posledního zdejšího pšovského knížete Slavibora. K hlavním památkám se řadí barokní zámek Mělník (kdysi středověký hrad), gotický trojlodní kostel sv. Petra a Pavla, starobylá radnice a Pražská brána s pozůstatky hradeb, baštou a vodárenskou věží. Z prázdninového domu v Mělníku se však můžete vydat i za dalšími sakrálními pamětihodnostmi v čele se hřbitovním kostelem sv. Ludmily a s kapucínským chrámem Čtrnácti svatých pomocníků. Mělník je známý také díky své dlouhé vinařské tradici.