search

Dovolená ve Svitavách

Rekreační domy Svitavy, to jsou výlety, houby a památky

Město na česko-moravském pomezí, ze všech stran obklopené malebnými kopečky a zvoucí k příjemným toulkám krásnou přírodou, to jsou Svitavy. Najdete ho na říčce Svitavě blízko významné silniční křižovatky hlavních silnic z Hradce Králové do Olomouce a z Brna do Šumperka. Toto okresní město leží v nadmořské výšce 435 m n. m. v Pardubickém kraji a není z něj daleko do Litomyšle, do České Třebové, do Moravské Třebové ani do Poličky. Má zhruba 17 tisíc obyvatel a člení na kvarteto místních částí Město, Předměstí, Lány a Lačnov. S využitím našich rekreačních domů ve Svitavách se bez problémů dostanete ke všem kulturním i přírodním tahákům regionu. Rozhodně se nebudete nudit během dovolené v České republice.

Dovolená Svitavy v kraji kopců a lesů

Pahorky, které Svitavy obklopují, patří do dvou geomorfologických celků: Svitavská pahorkatina je jakýmsi podhůřím Hornosvratecké vrchoviny (a tedy Vysočiny), Zábřežskou vrchovinu lze považovat za jižní prodloužení Orlických hor. Bližší Svitavská pahorkatina se dále člení na Českotřebovskou vrchovinu, Loučenskou tabuli a Chrudimskou tabuli. Její nejvyšší vrcholy přesahují 500 m, např. Baldský vrch (692 m n. m.), Drašarov (686 m n. m.), Roh (660 m n. m.), Modřecký vrch (657 m n. m.), Mladějovský vrch (647 m n. m.) nebo Mirand (639 m n. m.). Během dovolené ve Svitavách neopomeňte Strážný vrch (610 m n. m.) pyšnící se úžasnou rozhlednou v neobvyklé podobě těžní věže. Vznikla v rámci projektu Hřebečských důlních stezek a vede pod ní turistická úzkokolejná Mladějovská průmyslová dráha končící v Mladějovském průmyslovém muzeu.

Apartmány Svitavy se slavnými rodáky a návštěvami

Prvotní osadu s kostelíkem na místě dnešních Svitav založili premonstrátští mniši a nejstarší zmínka o ní pochází z 6. 11. 1256. K význačným datům patří i noc ze 4. na 5. 7. 1758, kdy zde přespal pruský král Fridrich II., či 9. 7. 1929, kdy město navštívil prezident T. G. Masaryk. K významným svitavským památkám se řadí Stará radnice, Langrova vila, zbytky opevnění, dům U Mouřenína, barokní kostel Navštívení Panny Marie či památník Oskara Schindlera. Z vašeho apartmánu ve Svitavách se vypravte i do Muzea esperanta v Ottendorferově domě.