search

Dovolená v Českém Švýcarsku

České Švýcarsko – letní dovolená na vrcholcích pískovcových skal

V čem je rodinná dovolená České Švýcarsko prima?

Nechte se zlákat dech beroucími pískovcovými útvary, hlubokými lesy, vzácnou květenou a lidovou architekturou, jen tak získáte ten nejlepší pohled do nejmladšího českého národního parku na severu země. Na první pohled vás upoutají gigantické skalní věže, stěny, brány, rokle, bludiště a města z pískovce, jež vznikly pomocí eroze křídových mořských sedimentů, které byly vsunuty na povrch během alpínského vrásnění ve čtvrtohorách. Letní dovolená České Švýcarsko nabízí nezapomenutelné zážitky v unikátní přírodě. Národní park byl vyhlášen roku 2000. Pravčická brána, nejznámější útvar, je právoplatným symbolem parku. Největší pískovcová skalní brána Evropy, národní kulturní památka, leží vedle zámečku Sokolí hnízdo. Tyto dva komponenty se skvěle doplňují, jen s tím rozdílem, že Pravčická brána je o mnoho let starší, než rukou člověka postavený zámeček. Rezervujte si apartmány v České republice a prožijte ojedinělou podívanou.

Kam za poklady na dovolené v Českém Švýcarsku?

Drahokamy oblasti jsou posety po celém okrese Děčín, kde leží také rekreační domy České Švýcarsko. Jedná se tedy o lokalitu mezi obcemi Hřensko, Chřibská a vesnicí Brtníky. Je skvělé, že se můžete podívat i do nedalekého německého národního parku Saské Švýcarsko. Nejmladší národní park obepínají Labské pískovce, Lužické hory a Saské Švýcarsko. Tipy na výlety jsou tedy nevyčerpatelné. Rodinná dovolená v Českém Švýcarsku vás zavede do vesnice Mezná, jež patří k Hřensku, nato spatříte vodní mlýn a skalní hrádky, jako jsou Falkenštejn a Šaunštejn. Milovníci procházek lesem nepřijdou zkrátka. Smrkový porost, mechy, kapradí, lišejníky a buk patří typickým. Zavítejte do Ústeckého kraje a pokochejte se nejen pohledem na Pravčickou bránu. Skalní kaňony kolem Labe, Křinice a Kamenice vám vezmou slova z úst. Ohromné skalní útvary a věže, římsy, plošiny, skalní města, převisy a bludiště musíte spatřit na vlastní oči. Za zmínku stojí pískovcové fenomény, jako jsou Jeskyně českých bratří, Velký pruský tábor, Úzké schody, Vinný sklep i Černá brána.

Co památky a dovolená České Švýcarsko?

Jakmile vstoupíte do království skalních měst a bludišť, nebudete ochuzeni ani o stavby a pamětihodnosti. Dominantou je kulturní památka Dolský mlýn, o které se mluvilo již od roku 1515. Mlýn sloužíval mimo jiné jako palírna a hostinec. Vaše kroky povedou k chatce na Mariině skále, ležící v jihozápadním dílu parku. V roce 2005 objekt postavený Ferdinandem Bonaventurou z rodu Kinských vyhořel, ale nato byl obnoven. Lze zmínit i sakrální a lidovou architekturu, roubené a hrázděné domky s podstávkou. Dovolená v Českém Švýcarsku je aktivní, protože se zde nacházejí turistické stezky, soutěsek Kamenice, vyhlídek u Jetřichovic a Pravčické brány. Chalupy České Švýcarsko od NOVASOL si oblíbíte, protože po náročném putování se stanou vaším milým útočištěm.