search

Dovolená v Českém ráji

Český ráj – nezapomenutelná dovolená v objetí skla a hradů

Proč dovolená v Českém ráji?

Milovníci přírody a historických drahokamů ocení komfortní ubytování v Českém ráji. Území ležící ve středním Pojizeří nabízí prohlídku cenných přírodních skvostů kulturních památek. Nádherná krajina Českého ráje leží asi 90 kilometrů od Prahy a je lemována městy, jako jsou Sobotka, Mnichovo Hradiště, Sychrov, Frýdštejn, Semily, Železný Brod, Železnice, Lomnice nad Popelkou a Jičín. Klíčovým městem je však divukrásný Turnov. Nesmíme zapomenout na symboly lokality, zříceninu hradu Trosky a horu Kozákov. Za zmínku stojí i magická skalní města, Prachovské skály, Hruboskalsko a Příhrazské skály. Rodinná dovolená Český ráj, to jsou toulky kolem rybníků Žabakor, Komárovský rybník a vodní plochy v podtroseckých a podkosteckých údolích. Chráněná krajinná oblast Český ráj je složena ze tří menších skupin a vznikla roku 1955.

Kam vyrazit na dovolenou v Českém ráji?

Pokud se dáte severovýchodně od Turnova, narazíte na přírodní park Maloskalsko, jež se rozprostírá podél obou břehů Jizery. Oblast ohromí zajímavostmi Drábovna či Zbirohy a vrchem Sokol. Klokočské skály v Jičínské pahorkatině nabízí přehlídku pěkných skalních útvarů. Okolí Kozákovského vrchu je známé naleziště drahých kamenů. Jihozápadně od města Turnov leží Příhrazské skály, a to západně od vesničky Příhrazy. Kroky turistů vedou do přírodní rezervace Hruboskalsko. Právě zde se nacházejí ohromná skalní města, jsou jich stovky. Výletníci spatří také okna, brány, voštiny a samostatné věže, které mají výšku na 60 metrů. Zajímavá a vyhledávaná horolezecká lokalita vybízí ke zdolání věží Lebka, Kapelník, Maják anebo osudová. Mezi klíčové památky řadíme Malou skálu, Mariánskou vyhlídku a hrad Valdštejn. Letní dovolená Český ráj vybízí k návštěvě okolí Trosek. Možná jste nevěděli, že tato zřícenina patří k nejnavštěvovanějším hradům. Pískovcové skalní útvary, Prachovské skály, se rozprostírají asi 5 – 7 kilometrů od Jičína. Poblíž bizardních skalních útvarů najdete i útulné chalupy v České republice od NOVASOL.

Kde jsou historické šperky na dovolené v Českém ráji?

Velkou podívanou zaručuje Turnov, ležící v Jičínské pahorkatině. Městem protéká Jizera. Je zajímavé, že rozděluje Turnov na dva díly. K nejvyhledávanějším památkám patří radnice z roku 1526, kostel sv. Mikuláše, kostel sv. Františka z Assisi, kostel Narození Panny Marie, Muzeum Českého ráje, Městské divadlo, ale také zámek Hrubý Rohozec, zřícenina hradu Valdštejn, hvězdárna a synagoga. Rekreační domy Český ráj se postarají o soukromí, a přitom se nacházejí také v blízkosti zříceniny skalního hradu Drábské světničky a čedičového vrchu Mužský. V Hruboskalsku se potěšíte prohlídkou arboreta Bukovina. Zelený důl v srdci Klokočských a Betlémských skla ukrývá Postojnu, gigantickou jeskyni oblasti. Besedické a Suché skály připomínají Dolomity. Dovolená Český ráj ohromí prohlídkou Jičína, který je spojen s pohádkou o lese Řáholci, kde bydlí Rumcajs, Manka a Cipísek. Festival Jičín, Muzeum hry a Rumcajsův svět Radka Pilaře jsou super favority. Rozhodně nesmíte minout aquapark, Valdštejnskou lodžii a vrch Čeřovka s vyhlídkovou věží. Vydejte se ke hradům Kost, Sychrov, či k zámku Humprecht.