search

Dovolená v Lužických horách

Lužické hory – dovolená na lyžích i v plavkách na severu Čech

Pro koho je dovolená Lužické hory ideální?

Království zimních sportů a pěší turistiky zaujme malé i velké výletníky, kteří milují sportovní aktivity na čerstvém vzduchu a klenoty impozantní přírody. Zimní dovolená Lužické hory je dech beroucí díky dostatku sněhu a upravenosti sjezdových a běžeckých tras. Rozlohou ne příliš velké pohoří leží mezi městy Česká Kamenice, Nový Bor a Liberec. Náleží do Krkonošské lokality. Geomorfologický celek nacházející se na severu Česka a východě Německa upoutá i městy Krásná Lípa, Varnsdorf, Žitava, Cvikov a Hrádek nad Nisou. Apartmány Lužické hory jsou poblíž turisticky zajímavých míst. Možná jste nevěděli, že zde má svůj prapůvod sklářství. Středověká epocha patřila také hornictví. Horolezecké cesty, cyklotrasy, lyžařské areály, zříceniny, hrady, zámky a lidová architektura známá podstávkovými domy, to jsou klíčová lákadla oblasti.

Co vidět na dovolené v Lužických horách?

Nejzdatnější turisté mohou vystoupat na nejvyšší vrchol Luž, měřící 793 metrů. Velmi působivá je túra na Pěnkavčí vrch, Jedlovou, Klíč, Hvozd, Studenec i Velký a Malý Buk. Vydejte se do krajiny pokryté lesy, ale i vzácnými rostlinami a živočichy. Možná spatříte srnčí a černou zvěř, muflony. Na sto procent narazíte na čedičové a znělcové kupy, které se míhají s divotvornými tvary pískovcových skal. Letní dovolená Lužické hory je spojována s horolezectvím. Lesy jako malované přecházejí v podhorské louky a pastviny. Ihned vás upoutá lužická architektura v lidovém duchu – roubené domy se sedlovými střechami. Vydejte se po stopách naučných stezek a tras pro horská kola, poznáte nádherný český kraj. Večer jistě oceníte útulné chalupy Lužické hory od NOVASOL. Ráno můžete pokračovat odpočinuti směle dál.

Kam za zábavou u chalupy Lužických hor?

Prima tipem na výlet je Jedlová hora s rozhlednou a dech beroucím výhledem do okolí, ale také nejvyšší vrchol Luž, kde je stylová restaurace. Na vrcholu Klíč je rozhledna a na Hvozdu rozhledna na německou stranu. Klíčovou dominantou rodinné dovolené Lužické hory je jediná česká ledová jeskyně U Naděje, nacházející se poblíž osady Hamr. Kroky turistů vedou ke zříceninám hradů, z nichž nejoblíbenější je Tolštejn. Hrad vznikl roku 1337. Za povšimnutí stojí Sirný pramen u Horní Světlé, jež dostal pojmenování dle shluku žlutých a červených barev v prameništi. Skalní brána u masivu Milštejn ohromí jeskyní a stromy starými několik stovek let. Skalnatý vrch Pustý zámek je ojedinělý a populární díky čedičovým sloupcům vodorovného tvaru. Ubytování v České republice se nese v duchu pohodlí, proto neváhejte a rezervujte si chalupy od NOVASOL v zimním i letním období!