Pohodlná dovolená v České republice

Morava má hustou síť značených turistických a cyklistických stezek. Oblíbené cyklistické stezky po vinařských oblastech lákají každoročně mnohé cyklisty-milovníky vína. Lázně jako např. Jeseník, Luhačovice, Teplice nad Bečvou nabízejí rozmanitý program léčebných kúr a wellnessu. Půvabná moravská krajina se prostě hodí pro takové aktivity jako turistika, cyklistika, koupání a plávání, rybaření, ježdění a horolezectví.

Atrakce Severomoravského kraje

Zapomeňte na dovolenou v hlavním městě anebo v Krkonoších! Buďte vynalézaví a probádejte Severomoravský kraj se zvučně znějícími městy Bruntál, Jeseník, Karviná, Nový Jičín, Přerov, Šumperk, Vsetín, Frýdek – Místek a nekorunovaným centem Ostravou. Nechte se okouzlit krajinou hor, kulturních monumentů, prachem a vůní dolů, divadelními a hudebními akcemi, tajemnými jeskyněmi, nalezištěm z doby kamenné i propastí. Třešničkou na dortu se stanou rekreační chaty České republiky. Silným lákadlem je univerzitní Ostrava, druhé největší město Moravy. Toto průmyslové srdce černouhelné pánve se nezapře hutnickým a hornickým průmyslem. Dolní Vítkovice, bývalý průmyslový areál, byl zapsán na seznam Světového dědictví UNESCO. Ostrava je městem oslav, koncertů a festivalů. Nejznámější je Colours of Ostrava, své místo zde má i vážná hudba v podobě Janáčkova máje a Svatováclavského hudebního festivalu. Shakespearovské slavnosti, Zlatá tretra anebo Dny NATO lákají tisíce turistů z celé země.

Rezervujte si pohodlné apartmány

Dokonalý výlet pro malé i velké turisty představuje město Hranice na Moravě se svou synagogou, židovským hřbitovem, barokním kostelem Jana Křtitele a renesančním zámkem. Asi čtyřkilometrovou procházkou kolem řeky Bečvy se dostanete do lázní Teplice nad Bečvou. Ochutnáte zdejší léčivou kyselku, lázeňské procedury, prohlédnete si hlubokou hranickou propast a projdete Zbrašovské Aragonitové jeskyně. Milovníci přírody si přijdou na své i na Moravě v CHKO Jeseníky. Vysoké pohoří skrývá lesy, louky, stráně, meze, rašeliniště a prameny v Karlově Studánce anebo Lipové, vzácné rostliny a živočichy. Tato oblast je jako stvořená pro letní turistiku, koupání a zimní lyžování. V Opavě se setkáte s významnými budovami, Konkatedrálou Nanebevzetí Panny Marie, klášterem, městskou radnicí s věží Hláska a kostelem sv. Hedviky.

Rozhodněte se pro apartmány na Moravě

Okresní město Nový Jičín upoutá čtvercovým náměstím obehnaným podloubím, na němž se často konají kulturní představení. Impozantního odpočinku se dočkáte v Luhačovicích. Největším lázním Moravy, kde se lidé léčí s obezitou, trávením a dýchacím ústrojím minerálními prameny, dominuje pramen Vincentka. K létu patří koupání a rekreace v prázdninových domech v České republice. Na Opavsku si užijete areálu vodních sportů Hlučín. Vodní nádrž Baška upoutá pěknými plážemi, sportovním vyžitím a cykloturistikou. Nádrž Olešná nabízí parádní koupání, windsurfing, volejbal i nudistickou pláž. V noci se můžete bavit na diskotékách a v létě na atrakcích pro děti.

Pamětihodnosti

Průmyslové centrum Ostrava vzniklo chaotickým srůstáním 34 původně samostatných obcí. Vzhledem k rychlému rozvoji města má Ostrava jen málo starých pamětihodností, ale průmyslová architektura již dnes načítá nad 20 chráněných technických staveb a památek (např. dva doly, kovárna… ). Město Opava bylo důležitým správním centrem zdejšího knížectví a později i Slezska. Nejstarší muzeum České republiky, Slezské zemské muzeum, bylo založeno již v roce 1814. Nejhlubší propastí v České republice je Hranická propast nedaleko města Hranice. V současné době je dle měření 329,5 m hluboká, speleologický průzkum ovšem stále pokračuje. Nejvyšší horou v Jeseníkách je Praděd s nadmořskou výškou 1.491 metrů. Televizní vysílač na něm je 162 m vysoký. Praděd je i nejchladnějším místem České republiky - průměrná roční teplota je 0,9 °C. V lázních Velké Losiny se léčí nemoci pohybového a dýchacího ústrojí. Zdejší papírny jsou nejstaršími nepřetržitě provozovanými papírnami ve Střední Evropě (od roku 1596 ).

Aktivní dovolená

  • Lyžařské areály Jeseníky, Ramzová, Červenohorské sedlo, Malá Morávka-Karlov pod Pradědem či Dolní Morava se těší velké obliby.
  • Ve Velkých Losinách si můžete nejdříve zalyžovat a potom odpočívat v horkých sirných pramenech.
  • V Ostravě se každý rok v červnu koná výborně obsazený atletický závod Zlatá tretra. Navštívit můžete samozřejmě i hokej v moderní ČEZ aréně v Ostravě-Vítkovicích.
  • Téměř všude můžete v Jeseníkách jezdit na kole, jít na pěší túru nebo procházku, zaběhat se či odpočívat se.
  • V Jeseníku tyly po staletí těženy vzácné kovy, za svůj světový význam město ovšem vděčí Vincenci Priessnitzovi (1799-1851), který v roce 1822 zde založil první lázně s vodoléčbou ve světě.