search

Dovolená v Jeseníkách

Proč horské chaty Jeseníky?

Milovníci volnočasových aktivit na čerstvém vzduchu a přírodních krás nedají dopustit na relaxaci v chráněně krajinné oblasti Jeseníky. Tato dech beroucí lokalita leží v pohoří Hrubý Jeseník a řadí se k největším v České republice. Najdete ji v Moravskoslezském i Olomouckém kraji a částečně v okresech Jeseník, Bruntál a Šumperk. Horská krajina s bezlesím, listnatými a smrkovými pralesy, rašeliništi, prameny, vzácnými druhy rostlin i živočichů, lidovou architekturou, štolami, podzemím a mineralogickými místy je jako stvořená pro pěší turistiku, jízdu na horském kole i adrenalinové sporty. Zimní dovolená Jeseníky zaujme skvělými podmínkami pro sjezdové a běžkové lyžování, snowboarding, sáňkování a bobování. Horské chaty Jeseníky od NOVASOL vás zavedou až na vrcholky, kde žijí kamzíci.

Co vidět na dovolené Jeseníky?

Na každičkém kroku si užijete dobrodružství v přírodě v tom nejvyšším stylu. Chráněná krajinná oblast byla vyhlášena již v roce 1955. Národní přírodní rezervace Praděd, Rašeliniště Skřítek, Rejvíz a Šerák-Keprník jsou zajímavé jako přírodní památka Javorový vrch. V rezervacích Borek u Domašova, Břidlická, Bučina pod Františkovou myslivnou, Františkov, Branné, Rabštejn, Růžová, Skalní potok, Suchý vrch, Šumárník a Vysoký vodopád a u přírodních památek Chebzí, Morgenland, Pasák, Smrčina anebo zadní Hutisko nasajete pravou horskou atmosféru. Nejvyšší hora je Praděd měřící 1492 metrů, dále pak Vysoká hole, Keprník, Velký Máj, Vozka, Malý Děd a Šerák. Letní dovolená Jeseníky upoutá skvěle značenými turistickými trasami, koupáním, vodními sporty i jízdou na koni. Nadšení lyžaři si nenechají ujít prima sněhové podmínky ve ski areálech Červenohorské sedlo, Kouty, Praděd-Ovčárna, Ramzová, Karlov, Filipovice, Dolní Morava, Kopřivná či Zlaté Hory a Petříkov. Ubytování Jeseníky od NOVASOL se nachází poblíž sjezdovky, tak počítejte s fajn relaxací!

Kam za památkami u chat Jeseníků?

Je jisté, že se i na dovolené v České republice seznámíte s perlami architektury. Uvítají vás hrady a zámky, jako jsou Velké Losiny, Jánský vrch, Sovinec, Bruntál, Linhartovy, Bludov, Dívčí hrad, Janovice, ale také zříceniny Rabštejn, Rychleby, Nový hrad, Fulštejn i Šelenburg. V každém případě vás oslní i moderní apartmány Jeseníky poblíž technických drahokamů. Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně, Ruční papírna a Muzeum papíru, Zlatorudné mlýny, Lorenzova huť, Muzeum silnic Vikýřovice, Poštovní štola a stezka v oblacích na Dolní Moravě patří k nejpopulárnějším atrakcím. Kroky turistů vedou i k židovským klenotům, židovský hřbitov v Úsově a obřadní síň a židovský hřbitov v Šumperku mají své magické kouzlo kruté minulosti. Zábavná rodinná dovolená Jeseníky pokračuje v areálu Dolní Morava, kde je lanový park, stezka v oblacích, koloběžky i pískový svět. Podíváte se také do jeskyní Na Špičáku, k Nýznerovským vodopádům, do Fauna-parku Lipová-lázně anebo si půjčíte loď v Hanušovicích. Adrenalin park -  Ranč Orel v České vsi anebo naučná stezka Rysí skála v Koutech nad Desnou budou vašimi favority.