Dovolená a pobyt v České republice

Morava, atrakce, tipy na výlety a další zajímavosti

Morava má hustou síť dobře značených turistických a cyklistických stezek. Oblíbené cyklistické stezky po vinařských oblastech Kyjovsko, Mikulovsko nebo Znojemsko lákají každoročně spoustu milovníků cyklistiky a výborného vína. Moravské lázně Jeseník, Luhačovice, Teplice nad Bečvou nabízejí naopak rozmanitý program léčebných kúr a wellness. Rodinná dovolená v Čechách je přímo nabitá skvělými zážitky. Půvabná moravská krajina je prostě stvořená pro takové aktivity jako turistika, cyklistika, koupání a plávání, rybaření, ježdění a horolezectví.

Morava, přírodní zajímavosti

Nejhlubší propastí v České republice je Hranická propast nedaleko města Hranice. V současné době je dle měření 329,5 m hluboká, speleologický průzkum ovšem stále pokračuje. Chaty v Čechách Vás jistě okouzlí. Nejvyšší horou v Jeseníkách je Praděd s nadmořskou výškou 1.491 metrů. Televizní vysílač na něm je 162 m vysoký. Praděd je i nejchladnějším místem České republiky - průměrná roční teplota je 0,9 °C. V lázních Velké Losiny se léčí nemoci pohybového a dýchacího ústrojí. Zdejší papírny jsou nejstaršími nepřetržitě provozovanými papírnami ve Střední Evropě (od roku 1596 ).

Severní Morava, sportovní soutěže a industriální kultura

Průmyslové centrum Ostrava vzniklo chaotickým srůstáním 34 původně samostatných obcí. Vzhledem k rychlému rozvoji města má Ostrava jen málo starých pamětihodností, ale průmyslová architektura již dnes načítá nad 20 chráněných technických staveb a památek (např. dva doly, kovárna… ). V Ostravě se každý rok koncem května nebo začátkem června koná výborně obsazený atletický závod Zlatá tretra. Navštívit můžete samozřejmě i hokej v moderní ČEZ aréně v Ostravě-Vítkovicích. Zimní dovolená v Čechách je přímo nabitá skvělými zážitky. Město Opava bylo důležitým správním centrem zdejšího knížectví a později i Slezska. Nejstarší muzeum České republiky, Slezské zemské muzeum, bylo založeno již v roce 1814. V Jeseníku tyly po staletí těženy vzácné kovy, za svůj světový význam město ovšem vděčí Vincenci Priessnitzovi (1799-1851), který v roce 1822 zde založil první lázně s vodoléčbou ve světě. Lyžařské areály Ramzová, Červenohorské sedlo, Malá Morávka-Karlov pod Pradědem či Dolní Morava se těší stále větší oblibě.

Jižní Morava, aktivní dovolená

Golfová hřiště na Moravě - Čeladná, Slavkov u Brna, Slušovice, Ostravicerostou jako houby po dešti. V balonovém centru v Brně-Žabovřeskách si můžete objednat úžasný vyhlídkový let balonem! Zarezervujte si včas vaše ubytování v Čechách. Jednou za rok si můžete ve Slavkově u Brna prohlédnout rekonstrukci bitvy 3 císařů, případně poté navštívit nedaleký zámek. Zúčastnit se každodoročního vinobraní.

Střední Morava, za odpočinkem a pamětihodnostmi

Navštivte krásné historické město Olomouc a prohlédněte si místní orloj a po procházce městem si pochutnejte na tvarůžcích či syrečcích, které se vyrábějí v místní mlékárně. Rekreační byty v Čechách Vás jistě okouzlí. Jeďte prozkoumat Moravský kras a navštivte tak bájnout propast Macocha a nechejte se oslnit úžasnými krápníky, které vytvořila sama příroda. Vyražte se zrelaxovat do lázní Luhačovice, kde si odpočine tělo i mysl.

Českomoravská vysočina, toulky přírodou a poznávání Moravy

  • Pročištěte si hlavu procházkou přírodní rezervacíŽďárské vrchy.
  • Vydejte se na projížďku na kole na jednu z mnoha cyklistických tras.
  • Navštivte historické město Třebič, které je zapsáno na seznamu dědictví UNESCO. Horské chaty v Čechách jsou to pravé pro Vaši dovolenou.

Beskydy, aneb Valaši při nějaké té salaši

  • Hory vhodné na treky v létě a v zimě na lyžování. Lysá hora nabízí obojí. Zimní dovolená v Čechách je nezapomenutelným zážitkem.
  • Návštěva zámku ve Frýdku-Místku.
  • Výlet do akvaparku v Olešné.