Chaty a chalupy na ostrově Ugljan

Chaty a chalupy na ostrově Ugljan

Olivy, pláže a cyklistika na chorvatském ostrově Ugljan

Úchvatná příroda a velkorysé pláže táhnoucí se podél čistého, azurově průzračného moře, to jsou hlavní lákadla ostrova Ugljan. Je tak plně schopen nabídnout každému návštěvníkovi pestrou a poklidnou dovolenou v Dalmácii, plnou relaxace a nezapomenutelných zážitků. V uplynulých letech jeho popularita mezi rekreanty prudce vzrostla, čemuž odpovídá i rozvoj turistické infrastruktury, zároveň však místní úřady přísně dbají na zachování zdejší jedinečné krajiny. Ugljan, charakteristický svými rozlehlými olivovými háji, téměř kopíruje pobřeží Severní Dalmácie přímo podél známé Zadarské riviéry. Od ní je oddělen jen úzkým Zadarským průlivem, dobře viditelné jsou i blízké ostrovy Iž a Dugi Otok. Bezprostředně na jihu Ugljan navazuje na další malebný ostrov Pašman, s nímž původně tvořil jeden celek, než zde byl vybudován umělý průplav Ždrelac. Spojení s ním nyní obstarává moderní most.

Nejlepší koupání u Jadranu

Na Ugljan se dostanete pravidelnou trajektovou linkou přímo ze Zadaru. Podél celého jeho kouzelného pobřeží, zvláště pak na východě, objevíte kilometry udržovaných pláží, jak písečných či oblázkových, tak travnatých nebo i betonových. Z nich se terén do moře svažuje velmi pozvolna, a tak jsou vhodné pro rodiny s malými dětmi. K nejvyhlášenějším plážím, na které tady během ubytování v Chorvatsku natrefíte, patří ta na malém ostrůvku Galovac a zátočiny Svitala, Muline či Sabuša. Hlavním rysem krásné ugljanské přírody jsou kromě bujné středomořské vegetace a borovicových hájů zejména všudypřítomné olivovníky, pyšnící se plody, které se řadí k nejkvalitnějším v zemi. Geografie ostrova jako kdyby byla stvořena k příjemným vycházkám, nejvyšší bod Ščah měří sotva 300 metrů. K dispozici je množství pohodlných turistických tras a cyklostezek, tenisové kurty a ideální podmínky pro vodní sporty.

Chaty a chalupy na ostrově Ugljan

Toulky Ugljanem za jeho lákadly

Neváhejte a zajistěte si pohodlnou rekreační chatu v Chorvatsku, poblíž zajímavých historických památek a atrakcí několika roztomilých obcí Ugljanu. O návštěvu si například říká pevnost svatého Michala v Preku z dob Benátské republiky, zbytky dávných větrných mlýnů, mohutný františkánský klášter z 15. století na Galovaci či pozoruhodný gotický kostel Svaté Eufemie ve vesnici Sutomiščica. Spojení s pevninou zajišťují trajekty z vísky Preko, velice malebná je obec Kali a hlavním střediskem Kukljica. Využijte možností ubytování v Ugljan a poznejte též okolí ostrova Ugljan. Za to nejlepší lze považovat národní park Krka s nádhernými jezírky a vodopády, fascinující Kornatské souostroví i divoké pohoří Paklenica. A rozhodně neopomeňte zajet do Zadaru, chlubícího se pamětihodnostmi, jako jsou kostel svatého Donáta, brána Kopnena vrata a chrám sv. Stošije.