search

Ubytování Blato

Ubytování Blato a jeho prázdninové kouzlo

Chcete-li strávit klidné, ale aktivní ubytování v Dalmácii naplněné různými sportovními a rekreačními aktivitami, zajistěte si ubytování Blato v městečku na ostrově Korčula. Vzhledem k celoročně příjemné teplotě se tady v létě neupečete a nízký počet stálých obyvatel (4 tisícovky) zaručuje pohodovou, ničím nerušenou atmosféru. Blato se ukrývá uprostřed západní části Korčuly a kdysi bylo největším sídlem na ostrově, avšak tuto štafetu už dávno převzalo stejnojmenné město na opačném konci ostrova. Dostat se do Blata můžete dvěma trajektovými trasami: ze Splitu lodí proplujete mezi Šoltou a Bračem, minete ostrov Hvar, až dosáhnete přístaviště Vela Luka asi 8 kilometrů západně od Blata. Druhá, východní varianta, začíná v Ploče.

Kam během ubytování v Blatu na pláž

Co by bylo ubytování v Chorvatsku bez pobytu na pláži? Ačkoli Blato neleží přímo na jadranském pobřeží, k atraktivním plážím se dostanete doslova za pár minut. Vyzkoušet můžete letovisko Prižba zhruba 7 kilometrů jižním směrem, pyšnící se pěknou, asi 200 metrů dlouhou pláží a nejlepšími podmínkami pro potápění. Na severu stojí za návštěvu rekreační středisko Prigradica s půvabným jachetním přístavem a útulnou oblázkovou pláží. Při průzkumu odlehlých zátočin natrefíte na celou řadu dalších plážiček, které potěší všechny romantiky. Charakteristická pro ně je křišťálově čistá voda, četné balvany na jejich okrajích, absence plážového vybavení a na druhou stranu dostatek soukromí, vyhledáváte-li např. naturistické zóny.

Ubytování Blato ve spojení s historií

Architektonické památky dělají z Blata, druhého nejstaršího města na Korčule, oblíbený cíl milovníků dějin a umění. Nad hlavním historickým náměstí Pijaca, na jehož stáří upozorňuje kamenný povrch a na kterém při troše štěstí můžete obdivovat slavný tanec Kumpanija, se tyčí románský kostel Všech Svatých (Crkva Svih Svetih) se samostatnou zvonicí. Odskočit si odsud můžete do etnografického muzea Barilo a poté se projít centrální třídou, pojmenovanou jednoduše 1. ulica. Stín, zpříjemňující vaše ubytování Chorvatsko, v ní vytváří množství vzrostlých stromů. Ladí s parkem, který v srdci Blat ulice protíná. Jeho součást tvoří fotbalový stadiónek i několik dětských hřišť.

Jak chutná ubytování v Blatu

Více než 140 kilometrů cyklotras a kolem 40 kilometrů turistických stezek vás provede nejkrásnějšími místy poblíž Blata. Zdejší malebné vrcholy (jako Veli Učijak – 163 m n. m., Petrov vrh – 393 m n. m.) pokrývají rozsáhlá pole, vinohrady a olivové sady. Není tedy náhodou, že právě víno a olivový olej patří k nejslavnějším produktům ostrova Korčula. Ochutnat byste měli i likér grappa, místní variantu rakije, vyrobený z fermentovaného ovoce, hlavně z hroznů. Pro blatskou gastronomii je typický dostatek ovoce a zeleniny, hodně ryb (např. grilované sardinky) a zákusek zvaný prikle. Podstatnou součást této smažené pochoutky tvoří mandle, kolem Blata tolik oblíbené.

Co poznat v širokém okolí při ubytování Blato

Na ostrově Korčula byste neměli vynechat rodný dům cestovatele Marca Pola, bohatě zdobenou radnici, goticko-renesanční katedrálu Sveti Marko, věž Revelin a další pamětihodnosti zdejší metropole. Na poloostrově Pelješac láká k návštěvě jedno z největších hradebních opevnění na světě po Velké čínské zdi v pevnostním městě Ston. Jeho hradby se 40 věžemi a 7 pevnůstkami měří k 6 kilometrům a vznikly v 15. století. Poblíž letoviska Stari Grad na Hvaru se rozkládá starověká parcelace Starigradské polje (UNESCO), ještě severněji položený Brač se chlubí nejslavnější chorvatskou pláží Zlatni rat.