search

Ubytování Jelsa

Ubytování Jelsa fascinuje každého

Přátelská Jelsa v sobě kombinuje vše, co máte rádi při ubytování v Dalmácii: tyrkysově modré Jaderské moře, pohostinnou atmosféru a dostatek možností zábavy. Zvláštní kouzlo jí dodávají dalmatské kamenné domy, rušný přístav a vonící borovice všude kolem. Ubytování Jelsa najdete na severním pobřeží ostrova Hvar přímo u břehů Jadranu. Objímá protáhlý záliv, a přestože má jen necelých 2 tisíce stálých obyvatel, patří k největším a nejdůležitějším obcím ostrova, což jen podtrhuje trajektové spojení s protějším Bračem a s pevninským Splitem. Zároveň městečko protíná hlavní silnice, která ho spojuje s dalšími význačnými sídly Hvaru, jako je jeho stejnojmenná metropole, starobylý Stari Grad či Sućuraj na východě.

Pláže jsou ubytování v Jelse nadosah

Jeden z největších taháků Jelsy bezpochyby představují kouzelné, oblázkové čí písečné pláže v téměř utajených zátočinách. Dovolenou v Chorvatsku si na nich užijí dobrodruzi, romantici, vyznavači naturismu i milovníci šnorchlování a rozmanitých vodních sportů. Jenom kousek od města se ukrývá částečně písečné koupaliště Mina, které si díky nafukovacím klouzačkám oblíbí i vaše děti. K jeho vybavení patří sprchy a převlékárny, okolní borový les navíc zajišťuje příjemný stín po celý den. Druhou vyhledávanou pláží, k níž se dostanete po pěkné lesní stezce, je Bocic na opačné straně Jelsy. Mezi velice populární pláže lze zařadit i „modrou lagunu“ v zátoce Žukova a písečnou oázu Grebisće.

Za památkami během ubytování Jelsa

Dovolená v Jelse má dlouhou tradici, vždyť již v roce 1911 tady zahájil provoz první hotel Jadran. Řada staveb se však pyšní ještě delší historií. Platí to především o římských pozůstatcích v lokalitě Crkvica a o Grapčevské jeskyni, jednom z nejvýznamnějších archeologických nalezišť, které můžete v rámci dovolené v Chorvatsku navštívit. Kostel Panny Marie vyrostl na přelomu 13. a 14. století a spojuje v sobě několik architektonických stylů. Kousek od renesančně-barokního náměstí svatého Jana lze zavítat do vlastivědného muzea (Muzej općine Jelsa). Na kopci nad městem se nachází masivní pevnost Tor z megalitických bloků.

Když vám při ubytování Jelsa vyhládne

Vypůjčete si na ubytování Jelsa bicykl, motorovou loď nebo motocykl a vydejte se za ostatními zajímavostmi v nejbližším okolí Jelsy. Zkuste tradiční obec Humac, panoramatický výhled z kopců Glavica (351 m n. m.) a Sveti Nikola (628 m n. m.) nebo antickou parcelaci Starigradské polje (UNESCO). A až se večer unavení vrátíte, nezapomeňte doplnit síly vynikající lokální gastronomií. Typická hvarska gregada se vyrábí z ryb (jako je štikozubec), brambor a rozličných koření, za ochutnání stojí i místní pršut. Sladkosti reprezentují ořechová orehnjaca a makový makovnjak.

Ubytování Jelsa a možnosti výletů

Jelský přístav se v posledních desetiletích stal mimořádně důležitou součástí námořní infrastruktury Chorvatska. Zároveň znamená vstupenku na krásný ostrov Brač, jehož nejzářivější atrakce – pláž Zlatni rat u letoviska Bol – leží pouze 11 kilometrů vzdušnou čárou daleko. K návštěvě vám rozhodně doporučujeme též město Supetar s mauzoleem klanu Petričevićů, kostelíkem se sarkofágy a muzeem výroby rostlinného oleje v Mirce. Stari Grad se může pochlubit galerií v paláci Biankini, lapidáriem v dominikánském klášteře a etnografickou expozicí v Tvrdalji. Ubytování v Chorvatsku využijte také k výpravě do pevnosti Španjol, za výhledem z mysu Kabal a do hvězdárny v místě zvaném Tvrďava Napoleon.