search

Ubytování Konavle

Ubytování Konavle je o hýčkání

Idylkou, mořem i dobrodružným putováním vonící Konavle lze bezpochyby zařadit mezi perfektní místa pro ubytování Dalmácie – zvláště pro každého, kdo touží po dovolené v tak trochu zapomenutém koutě Jadranu. Mimo různorodé možnosti ubytování Konavle tady objevíte nečekané přírodní krásy i bohaté kulturní dědictví a nevelký počet místních obyvatel (sotva 10 tisíc) společně s množstvím slunečních dnů zajišťuje relax doslova královský. Opčina Konavle se rozkládá jihovýchodně od exponovaného Dubrovníku v Dubrovnicko-neretvanské župě a je nejjižnější lokalitou celé Dalmácie. Sousedí s Bosnou a Hercegovinou (na severu), Černou Horou (na východě) a na západě ji vymezuje město Cavtat, které je dokonce větší než správní středisko Gruda. Dálnice A1 zatím končí asi 130 kilometrů od hranic oblasti.

Kam za koupáním během ubytování v Konavli

Jadranské pobřeží v úseku mezi Soline na západě a Prevlakou na východě měří několik desítek kilometrů a charakterizuje ho spousta zátok a zátočin, poloostrovů i blízkých ostrůvků. Svým hostům proto tato část Dubrovnické riviéry může nabídnout klid a zábavu, ale i různorodé sportovní aktivity. Pláže se tísní mezi skalnatými útesy a vybízejí k ubytování v Chorvatsku, spojenému s opalováním, plaváním i romantickými procházkami podél jadranských břehů. Nejvíce jich najdete u poloostrova Molunat a u Cavtatu. Toto město, nejznámější a možná nejkrásnější v celé Konavli, má za sebou údajně ještě delší minulost než samotný Dubrovník. Nachází se na poloostrově Rat a za povšimnutí v něm stojí tradiční kamenné domy, stínící uličky s hospůdkami a restauracemi.

Ubytování Konavle nabízí poznání dlouhé historie

Pojmenování Konavle pochází z latinského slova „canalis“, odkazujícího na starořímské zásobování vodou z Cavtatu (Epidauru). Součástí Dubrovnické republiky se oblast, jejíž mimořádná zemědělská hodnota vždy měla strategický význam, stala v 15. století po zakoupení od bosenských šlechticů. Kraji vládl kníže z dvora v Pridvorji až do pádu republiky v roce 1807 za napoleonských válek, po rakouské správě se Konavle začlenilo do samostatné Jugoslávie po první světové válce. Díky bohatým dějinám se v regionu během dovolené v Chorvatsku nezapomeňte dobře dívat na jejich drobné pozůstatky ve formě kostelíků, rozpadlých hradišť a starověkých vykopávek.

Ubytování v Konavli je jako v zelené zahradě

Nikoliv náhodou se Konavle nazývá „Dalmatské Toskánsko“ či „Dubrovnická zahrada“. Pohledu na krajinu tady dominují lesíky cypřišů, sady olivovníků a fíkovníků, borové háje a samozřejmě rozsáhlé vinohrady. I to je důvodem, proč vám řada zdejších restaurací připraví nádherný večer s chorvatským vínem a místní zeleninou nebo ovocem. Na své si však přijdou i zájemci o dlouhé toulky přírodou, cykloturistiku, pěší turistiku a další outdoorové sporty. Zajímavosti Dalmácie jsou např. o výšlapech do masivu Sniježnica Konavoska (Mons Cademus) kolem jeho nejvyšších vrcholů Ilijin vrh (1 234 m n. m.), Štedar (1 165 m n. m.), Velji vrh (1 156 m n. m.) a Kosmać (1 046 m n. m.).

Co zajímavého vidět při ubytování Konavle v okolí

Výhodná poloha Konavle umožňuje z vašeho apartmánu Chorvatsko vyrazit za celou řadou jedinečných turistických atrakcí. Prim mezi nimi hraje historický Dubrovník (Ragusa), od roku 1979 součást světového dědictví UNESCO. Uvidíte v něm pevnost sv. Jana, bulvár Stradun, kostel sv. Spasa a další pamětihodnosti. Nejen milovníci přírody musí navštívit proslulý Kotorský záliv, do kterého lodě vplouvají podél poloostrova Prevlaka. Úchvatný ostrov Mljet ukrývá stejnojmenný národní park s dvojicí lagun (Veliko a Malo jezero), klášterem benediktinů a zbytky starořímských vil.