search

Ubytování na ostrově Iž

Ubytování na ostrově Iž musíte zažít

Navštivte ostrov Iž, malý zázrak v Jadranu

Nenápadný, jenom několik kilometrů dlouhý ostrůvek... Ubytování na ostrově Iž v severní Dalmácii se snadno může stát vaším vysněným prázdninovým rájem. Stačí si vybrat některý objekt z ubytování v Dalmácii, kterých se na jeho ploše nachází hned několik. Čekají vás tady malebné pláže, klidná atmosféra bez davů turistů, pěkná zvlněná krajina a řada možností, jak si užít svůj volný čas. Navíc se v okolí nachází celá řada atraktivních výletních cílů. Iž leží mezi dvěma daleko většími ostrovy: Ugljan ho odděluje od velkého města Zadar, Dugi Otok na opačné, jihozápadní straně je hradbou před vlnami otevřeného Jadranu. Kolem dokola obklopují Iž časté ostrůvky, z nichž největší je Knežak na východě. Nejvyšším bodem ostrova je kopec zvaný Korinjak vysoký 168 metrů. Pěkná příroda tady bude němou, avšak vítanou kulisou vaší nádherné dovolené v Chorvatsku.

Ubytování na ostrově Iž

Ižská zábava a aktivity jsou pro všechny

Typickým znakem pro ostrov Iž jsou všudypřítomné, úzké a oblázkové pláže, většinou ukryté ve stínu bujné vegetace. Členité pobřeží Jaderského moře skrývá četné, hluboce zařízlé zátočiny, v nichž najdete pěkná, ničím nerušená místa k relaxaci. K místnímu koloritu patří i rozvinuté hrnčířství, jehož produkty můžete zakoupit jako suvenýr. A během dovolené v Dalmácii nezapomeňte na Iži na tradiční červencovou oslavu Iška fešta, spojenou s volbou ižského krále. Na ostrově jsou dvě v podstatě jenom dvě obce. Veli Iž nabízí menší jachtařský přístav a kostel svatého Petra a Pavla ze 14. století, nedochovaný ovšem v původním stavu. Nejstarší stavbou je však románská rotunda Panny Marie ve vísce Mali Iž. Při procházce z vašeho komfortně zařízeného prázdninového domu v Chorvatsku se nezapomeňte zastavit ani u opevněného zámku a kostelíku. K pohodovým procházkám je ostatně povrch ostrova jako stvořený.

Kam na výpravu z Iže? Možností budete mít z ubytování na ostrově Iž mnoho

Nenáročnou turistiku si můžete dopřát i na sousedním Ugljanu, který se v kopci Ščah zvedá přeci jen o něco více. Pěkné koupání prožijete na vyhlášených plážích Galovac, Svitala, Muline či Sabuša. Milovníci dějin a architektury by neměli vynechat pevnost svatého Michala v Preku, trosky starých větrných mlýnů, františkánský klášter nebo gotický kostel Svaté Eufemie ve vísce Sutomiščica. Ostrov Dugi Otok je vstupní branou do úchvatného národního parku Kornati. Využijte během dovolené v Chorvatsku trajektu, jímž se z Iže rychle přepravíte až do historického Zadaru. Jeho nejznámějšími památkami jsou svatostánek svatého Donáta, chrám sv. Stošije a brána Kopnena vrata. Velice působivým městem je také Nin, jehož starobylé jádro leží na ostrůvku uprostřed nevelké laguny.