Informace o ostrově Lastovo

Zajímavé informace o ostrově Lastovo

Máte už dost letní rekreace na přeplněných plážích, na nichž se mačkáte jako sardinky a kamkoliv se pohnete, pronásledují vás davy hlučících turistů? Máme pro vás tip na místo, kde si odpočinete po všech stránkách. Hledejte ho na okraji Jihodalmatského souostroví, stranou masového turistiého ruchu, avšak nikoliv bez dostatečných lákadel pro všechny milovníky krásné přírody, podivuhodných památek a klidné relaxace. Řeč je o nevelkém, pro našince takřka neznámém ostrově Lastovo, nabízející ubytování v soukromí všem romantiým duším, zapřisáhlým sportovcům a opravdovým dobrodruhům. A pokud se vypravíte lodí do jeho blízkého i vzdálenějšího okolí, natrefíte na celou řadu dalších, zajímavých výletních cílů.

Poloha ostrova Lastovo je ideální pro vaší dovolenou

Ostrov Lastovo (41 kilometrů čtverečních, 12 set stálých obyvatel) je jedním z nejjižněji umístěných ostrovů Chorvatska v Jaderském moři. Od nejbližších italských břehů je vzdálený jenom něco málo přes sto kilometrů. Společně s dalšími drobnými ostrůvky kolem vytváří chráněnou krajinnou oblast zvanou Lastovsko otočje. Za Lastovským průlivem, zhruba 15 kilometrů severně, se nachází velký ostrov Korčula, jehož se téměř dotýká kontinentální pevnina v podobě protáhlého poloostrova Pelješac. Ještě více na sever se táhnou populární dovolenkové ostrovy Hvar a Brač. Minimální vzdálenost od pevninské Dalmácie činí 27 kilometrů vzdušnou čarou (okolí městečka Orebič na Pelješaci), vyhlášená Makarská riviéra je zhruba 50 kilometrů daleko.

Detaily pronájmu prázdninových domů

Při plánování své cesty na Lastovo si můžete být jisti výtečnou kvalitou, čistotou i vybavením jednotlivých apartmánů v Chorvatsku. Společnost NOVASOL dbá na to, aby každý klient byl spokojen a neměl důvod kazit si své dny volna. Naprostá většina domů prošla v posledních letech alespoň částečnou rekonstrukcí, jsou použity prověřené materiály a z mnoha se otevírá přímý výhled na blankytný Jadran. Samozřejmostí je kompletně zařízená kuchyň, v níž lze bez problémů připravit jednoduchou a rychlou snídani, ohřát pokrm pro miminko i uvařit slavnostní, chutnou večeři. Nechybí pochopitelně ani rozsáhlé hygienié zázemí, zahrnující toalety a koupelny se sprchou a s teplou vodou.

Kam vyrazit z chalupy na ostrově Lastovo za zábavou

Na Lastovu vás čekají nádherné dny plné nejrůznějších aktivit. K nejoblíbenějším se řadí relaxace na místních kouzelných plážičkách. Nehýří sice bohatou turistiou výbavou (jako jsou převlékárny, stánky s občerstvením a dětská hřiště), avšak vodních sportů si na nich užijete do sytosti. Stejné možnosti mají i milovníci turistiky, neboť Lastovo je příjemně zvlněné a nabízí řadu bodů s výhledem do krajiny i na moře. Kupříkladu procházka z Ubli do Pasaduru se jistě zařadí mezi nejkrásnější zážitky vaší romantické dovolené v Dalmácii. Ostrov je taktéž velice zajímavý historiy a kupodivu na něm najdete spoustu pamětihodností. Trajektem se bez obtíží dostanete na všechny turistié cíle v jižní Dalmácii.

Jaké atrakce vás čekají v rámci vaší dovolené na Lastovo

Neváhejte a z vašeho ubytování na ostrově Lastovo se vydejte i na průzkum řady ostrůvků, vytvářejících tzv. Lastovské souostroví. Lodí se dostanete například na poustevn Makarac, na langustami vyhlášenou Mrčaru, do rybářského eldoráda Vrhovnjaci či ke skupině Donji školji. Doporučujeme taktéž procházku mezi nízkými borovicovými hájky a magické rozhledy z četných vápencových skal. K takovým pěkným výhledům patří severně umístěný Sozanj (kousek od osady Zaklopatica) a Lučica. Celodenní výlet si můžete udělat do historických měst Dubrovník a Split na pevnině. Obě jsou považována za perly Jadranu a obě se řadí mezi chráněné lokality UNESCO (první z nich zásluhou zachovaného starého město, druhé díky antickému Diokleciánovu paláci).

Pěkný výlet do historie z vaší vily v Chorvatsku

Ostrov byl znám již Ilyrům před naším letopočtem jako Ladesta. Po vládě chorvatsko-uherského království, Dubrovnické republiky a Itálie se do chorvatského lůna vrátil až po druhé světové válce. Za socialismu se však stal nepřístupnou vojenskou oblastí, proto si do i v současnosti uchovává jedinečnou, takřka neposkvrněnou atmosféru a výtečně dochovanou krajinu. Vyberte si z naší nabídky prázdninových domů na ostrově Lastovo a vydejte se na Lastovo prožít nejhezčí prázdniny. Bohatým lastovským dějinám odpovídá i pestrá nabídka zdejších památek. Doslova nejvýše z nich, na hůrce Hum (415 m), stojí gotický svatostánek sv. Jiří, za vidění stojí i kostel sv. Michala u Skrivene Luky či starobylý, protorománský kostelík sv. Lukáše u cesty z Ubli do Lastova, správního střediska celého ostrova. Kolem něj se církevní stavby vůbec nacházejí ve výjimečně hojném počtu a celkově jich ostrůvek na svém povrchu ukrývá na čtyři desítky.

Kde najdete na ostrově Lastovo ty nejlepší pláže?

Chorvatsko je známé pro krásu svého členitého, často divokého, jindy něžně se tvářícího pobřeží. Samozřejmě, že též na Lastovu dovolená v Dalmácii skýtá nespočet příležitostí ke koupání a chytání bronzu. Jeho břehy jsou úchvatnými oblázkovými plážemi a především panenskými kouty v osamělých zátočinách přímo vyhlášené. Své kouzelné místečko si tady najde každý, díky odlehlosti ostrova to na zdejších plážích nikdy není „hlava na hlavě“. Naprosto ideální podmínky tady najdete pro vodní sporty v čele se šnorchlováním, potápěním, windsurfingem a jachtěním. Bohatství vodních živočichů (zvláště populární tzv. modré ryby), které patří v rámci Jadranu mezi výjimečné, sem přitahuje všechny vyznavače mořského rybolovu.