Prázdninové domy na ostrově Lastovo

Vyzkoušejte prázdninové domy na ostrově Lastovo a jejich pohodlí

Dovolená na romantickém ostrově Lastovo

Klid? Romantika? Neznámá zákoutí jadranského pobřeží? To všechno jsou benefity nevelkého ostrova Lastovo v oblasti Severodalmatského souostroví, na němž si můžete užít vskutku ojedinělou dovolenou na ostrově Lastovo. Na své si tady přijdou především zájemci o pěknou přírodu, vodní sporty a především o nerušený odpočinek na hony vzdálený rušným rekreačním resortům. Navíc lze leccos zajímavého podniknout i v jeho okolí. Lastovo bylo v éře Socialistické federativní republiky Jugoslávie nepřístupnou vojenskou zónou. Díky tomu si dodnes tento 41 čtverečních kilometrů rozlehlý ostrůvek zachoval sympatickou, téměř panenskou atmosféru a nepříliš narušenou krajinu. Čeští turisté ho zatím příliš neznají, rozhodně by však neměli váhat. K dispozici je na něm celá řada kvalitně vybavených a dobře udržovaných prázdninových domů Chorvatska.

Dalmácie a její tak trochu utajený poklad

Ostrov Lastovo omývají vlny blankytného Jadranu v oblasti mezi slavnými historickými městy Dubrovník a Split. Do obou si ostatně během ubytování na ostrově Lastovo můžete udělat velice pěkný výlet. Směrem k pobřeží se nachází celá řada slavných ostrovních lokalit v čele s proslulým Bračem, Hvarem, Korčulou a Pelješacem. Mezi nimi se prohání stovky jachet a dalších plavidel, vybírat lze i z mnoha míst ideálních k potápění. Lastovo se samozřejmě pyšní i několika nádhernými kamínkovými plážemi. Šumí u nich průzračné Jaderské moře a jsou využívány jako základna nejen k plavání a chytání bronzu, ale i pro rozmanité vodní sporty. Populární je tady zejména šnorchlování, lov ryb, jachting a surfování. Nejvyužívanější pláž se táhne podél zátočiny u vísky Skrivena Luka, která je zároveň ostrovním administrativním centrem. Z vašeho ubytování v Dalmácii se k ní snadno dostanete.

Objevte propojení přírodního a historického bohatství

O průzkumu podmořského dna a života v jeho blízkosti již padla zmínka, sluší se však zmínit, že právě lastovské vody jsou svým bohatstvím obzvláště vyhlášené. Platí to zejména pro zdejší skromné zátoky a liduprázdné ostrůvky Makarat, Sušac, Kopic či Prežba, vykukující nesměle z Jadranu. V součtu jich je dohromady na pět desítek a společně vytvářejí přírodní rezervaci, kterou je radost prozkoumat. Vaše ubytování v Chorvatsku vám k tomu poskytne dostatek příležitostí. Lastovo, to však nejsou pouze kouzelné výhledy z vápencových skal a nevysoké piniové porosty. Vzhledem k jeho dlouhé minulosti na něm zůstaly i pamětihodnosti, zastoupené kupříkladu gotickým kostelem sv. Jiří, vypínajícím na nejvyšším bodu ostrova, pahorku Hum. Cennou náboženskou památkou je též středověký chrám sv. Michala kousek od Skrivene Luky. Nezapomeňte se na ně podívat, až budete na Lastovu trávit prázdniny!