Ubytování na ostrově Prvič

Ubytování na ostrově Prvič vás jednoduše nadchne

Ostrov Prvič je součástí chorvatské Dalmácie

To, že je Jadran plný nádherných ostrovů, je věc turistům dávno známá. Co tedy tentokráte vyrazit místo obligátního Hvaru, Krku či Brače na mnohem menší, klidnější a tajemnější Prvič? Je to přesně to pravé místo, o kterém jste snili před svou dovolenou v Chorvatsku: lemované romantickým pobřežím s krásnými plážemi, pokryté chladivými lesíky a nabízející široké spektrum zábavy i zajímavých míst k prozkoumání.

Ubytování na ostrově Prvič s mnoha pěknými prázdninovými domy v Chorvatsku vykukuje nad blankytné vody Jadranu v oblasti severní Dalmácie, na dohled vyhlášených letovisek Šibenik a Vodice. Patří do šibenické ostrovní skupiny, táhnoucí se od dalmatských břehů západním směrem až věhlasnému národnímu parku Kornati. Přímými sousedy Prviče jsou ostrovy Logorun, Tijat, Kamenica a malinký Lupac, k vidění je zde také útes Galijola.

Buďte první na ostrově Prvič, vyplatí se to

Pitoreskní Prvič se pyšní celou řadou kamínkových pláží s ukázkově čistým mořem. Většina z nich se rozkládá na západní a jižní straně ostrova. I ty nejoblíbenější z nich, jako například Trstevica, jsou v podstatě jenom nevelkými, kamenitými zátočinami, často i bez základního turistického vybavení. O to více si pobyt na nich vychutnají milovníci romantiky, samoty a nerušeného odpočinku. Nebo naopak aktivního přístupu k prázdninám, vždyť se tu můžete potápět, šnorchlovat, plavat, jezdit na loďce nebo se jen tak procházet po pobřeží.

Vzhledem k nevelké rozloze ostrova (z kopečku Vitkovič s maličkou zříceninkou ho máte celý jako na dlani) se na něm snadno dostanete všude, kam je potřeba. Proto je celkem jedno, zda-li si vilu s bazénem v Chorvatsku zarezervujete v obci Prvič Luka, nebo Prvič Šepurine. Další osídlení tu není a infrastruktura obou je na srovnatelné úrovni: k dispozici jsou restaurace, kavárny, obchůdky, lékárna i pošta.

Vypravte se za zábavou i za poznáním

Chcete-li se během ubytování v Dalmácii podrobněji seznámit s minulostí Prviče, navštivte jeho nejstarší pamětihodnost, kostel Gospina Pohodejna z roku 1479 v Šepurine. Svatostánek svatého Rocha z roku 1620 tamtéž ukrývá hodnotný, barokně zdobený oltář. Luka nabízí kostel svaté Marie s klášterem pro hlaholské mnichy. V obou vískách fungují také přístaviště, z nichž se lze dostat na chorvatskou pevninu a další ostrovy.

Poloha Prviče je ideální k průzkumu širokého okolí. Kromě turisticky populární Vodice a Šibeniku (akvaparky, obchodní centra, muzea a jiná zábava), patří k lákavým cílům především národní park Krka. Je vzdálený asi 30 kilometrů jízdy autem a naprosto vás pohltí krásou svých vodopádů, jezírek a kaskád. Celodenní výlet si můžete udělat do některého z dalmatských historických měst v čele se Splitem a Trogirem, či do letovisek Rogoznica a Biograd na Moru.