search

Ubytování na ostrově Šolta

Ubytování na ostrově Šolta v oáze klidu a odpočinku

Jedním z nejmenších osídlených ostrovů střední Dalmácie je Šolta. Rozkládá se západně od mnohem známějšího ostrova Brač a na dohled velkoměsta Split. Je ideálním místem pro každého, kdo vyhledává nerušenou dovolenou v Chorvatsku mimo přelidněná letoviska a pod pojmem ubytování v Dalmácii si představuje klidné opalování u blankytně modrého moře. Ubytování na ostrově Šolta je typickým příkladem lenivě bezstarostného života u Jadranu. Je oblastí malinkých rybářských vesniček, kde se téměř zastavil čas, a které jsou z vnitrozemí lemovány typickými olivovými sady, lány prosluněných vinic a vonnými borovými háji. Hledáte-li pro svou dovolenou v Chorvatsku exotickou oázu klidu, v níž nepoznáte shon a čas tam nic neznamená, je Šolta tou správnou volbou.

Útulné místečko s mnoha prázdninovými domy

Šolta je výhradně turistickou lokalitou, která se začala pomalu rozvíjet až v šedesátých letech minulého století a i dodnes se zde dozajista nebudete prodírat všudypřítomnými davy turistů. Nejoblíbenějším místem k vodním radovánkám je skalnatá zátoka s oblázkovými plážemi Garma a Bočac u obce Rogač. Je také vstupní branou na ostrov, neboť právě sem jezdí trajekt ze Splitu, vzdáleného necelých 60 minut plavby. Velmi oblíbené je koupání mezi přilehlými útesy, které jsou díky průzračné vodě vynikající lokalitou k potápění a šnorchlování. Na Šoltě se můžete toulat krásnými lesy, které pokrývají celou západní část ostrova, zádumčivě bloumat po nesčetných útesech či skaliscích a kochat se skvostnými mořskými scenériemi.

Ubytování na ostrově Šolta

Prozkoumejte některou z malebných rybářských vesniček, které kromě aktivního pobytu v Dalmácii nabízí také své starobylé kamenné domy s mnoha typickými obchůdky. Místem s neopakovatelnou atmosférou je turisticky perfektně vybavené letovisko Nečujam skýtající řadu příležitostí ke sportu i zábavě, vyhlášenou pochoutkou a suvenírem je místní med. Z krásných pláží charakteristických vesniček Maslinica a Stomorska se můžete vydat lodí či katamaránem na průzkum přilehlého azurového moře a jeho ostrůvků. Jižně od Splitu se nachází zelený ostrov Šolta, který je cca. 18 km dlouhý a 2-5 km široký. Západní část ostrova Šolta je lesnatá, na východě převládá křovinatý porost, jinak je ostrov skalnatý. Jižní strana je neosídlená a liduprázdná. Vesnice ve vnitrozemí nabízejí specifickou lidovou architekturu se starými domečky a selskými staveními.

Ubytování na ostrově Šolta: zelená perla v Jadranu nabízí procházky rájem

Jednou ze zajímavostí ostrova Šolta je určitě skutečnost, že mnohé kosmetické firmy používají do svých výrobků éterické oleje vyprodukované na zdejších rozmarýnových zahrádkách. Daří se zde také moruším, vinné révě a samozřejmě olivovníkům. Není snad ani nic lepšího než ubytování na ostrově Šolta. Na severní straně ostrova mezi městečkem Stomorska a přístavem Rogač (trajekt Split-Rogač trvá 60 minut) se nachází půvabné zátoky, které jsou chráněny malými ostrovy a útesy před nimi. V městečku Nečujam se nachází pamětní síň renesančního básníka Marka Maruliče (1450-1524) a podle antických spisovatelů se na ostrově Šolta vyráběl nejlepší med v celé Dalmácii.

Středodalmátské ostrovy jsou skutečným magnetem pro ubytování v Dalmácii. Dokonale položený ostrov najdeme jihozápadně od Splitu. Šoltu a Brač dělí Splitska vrata a od Drveniku Velkého, Šoltský a Drvenikův průliv. Jihozápadní strana je zcela otevřená Jadranskému moři. Nejvyšší bod Šolty se nazývá Vela Straža.

Ostrůvky jako malované a centrála Šolta

Zátoky Rogač a Nečujam jsou trýzněny četnými větry. Zátoka Maslinica na severovýchodě má již lepší polohu a podmínky pro rekreaci, protože ji chrání skupinky ostrůvků a božsky tvarovaných útesů. Turisté vyhledávající vodní sporty, na dovolené v Dalmácii, by měli dát přednost právě ostrovu Šolta. Kotviště jachet a člunů je dominantou zátoky a rybářské osady Maslinica. Kolem ní jsou maličké zátoky Poganica, Tepli bok anebo Šoškova. Naprosto špičkové je koupání pro malé děti, cyklistické trasy a potápění na Radule, Stipanske a Pelebrnjaku. Památky, v čele s hranolovou věží a zámkem, vévodí Maslinice.

Severní strana nabízí naprostý klenot a stejnojmennou zátoku, letovisko Nečujam. Jachting, windsurfing, tenis, minigolf a cyklistika i pozůstatky římského osídlení a zřícenina gotického kostelíčka z 15. století přináší Nečujam. Přímořská osada Stormovská se pyšní ubytováním v Chorvatsku. Zátoky na jižních březích Livka, Travna, Stračinska či oblázková Grabova jsou senzační pro osvěžující koupání. Nejpopulárnější je nabídka noclehů all inclusive se zajištěním plynu, vody, elektřiny, ložního prádla, rekreačního poplatku a závěrečného úklidu, kde si turisté hradí jídlo a dopravu vlastními náklady. Celoroční rekreace je zde velmi oblíbená i se zvířecími mazlíčky.