Informace o ostrově Šolta

Zajímavé informace o ostrově Šolta

Objevte jedinečný ostrov Šolta, ráj milovníků koupání i historie

Malebný ostrůvek Šolta rozprostírá svých 60 čtverečních kilometrů v Jaderském moři jen kousek na západ od daleko většího a známějšího ostrova Brač, od nějž je oddělen úžinou Splitska vrata. Geograficky přináleží ke střední Dalmácii a vy si na něm můžete vybrat z řady našich komfortních prázdninových domů v Dalmácii. Nejlépe se na Šoltu dostanete po necelé hodině plavby trajektem z nádherné dalmatské metropole Splitu. Ostrov je vyhlášenou oázou klidu, relaxace a bezchybné dovolené na Šoltě. Pyšní se nedotčenou přírodou a mnoha krásnými plážemi uprostřed skalnatých útesů, mezi nimiž vynikají oblázkové Garma, Bočac a Kašjunv.

Báječná Šolta, to prostě musíte zažít

Západní část ostrova je porostlá zdravými smrkovými lesy, což z ní činí skvělé místo k procházkám z vašeho ubytování v Chorvatsku. Na pobřeží objevíte řadu starých, pitoreskních rybářských vesniček s ojedinělou atmosférou jako Maslinica či Stomorska. Historie Šolty sahá až do antických dob, o čemž svědčí četné pozůstatky starořímských vil a usedlostí, v nichž narazíte i na zbytky původních mozaik. Vnitrozemí ukrývá i zajímavé středověké sakrální památky, zejména v podobě gotických kostelíků a starobylých kamenných domů. Ostrov od dávnověku proslul výrobou vynikajícího medu.

Tipy na výlety po centrální Dalmácii

Než na pevnině nastoupíte na trajekt směrem na Šoltu za vaším vysněným prázdninovým domem v Dalmácii, rozhodně si prohlédněte Split, úchvatné hlavní město Dalmácie založené již ve třetím století. Od středověku se etablovalo jako jeden z nejvýznamnějších obchodních uzlů a přístavů na Jadranu. Jeho dominantou jsou velkolepé pozůstatky Diokleciánova paláce, kolem něhož se snadno ztratíte v romantické spleti křivolakých uliček a starodávných domků.

Nedaleký Trogir patří k nejznámějším pamětihodnostem Dalmácie a jeho úchvatné středověké centrum je právem zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví. Dalším památkovým klenotem je Primošten, jemuž vévodí obrovská gotická pevnost Kamerlengo, a jeho středověký ráz podtrhuje zachovalé městské opevnění.