Atrakce na ostrově Ugljan

Ostrov Ugljan, apartmány u moře se stínem olivových hájů

Přímo naproti Zadaru se táhne úzký a dlouhý ostrov pokrytý tisíci olivovníků, s pěknými místy ke koupání a zároveň s velice dobrou infrastrukturou. Jmenuje se Ugljan a v poslední době se stává oblíbeným místem k prožití příjemné dovolené v Chorvatsku. Na své si tu přijdou rodiny s dětmi i aktivní sportovci. Největší obcí na Ugljanu je městečko Preko naproti Zadaru, odkud také na Ugljan přijíždějí trajekty. Jeho nejznámější památkou je románská kaple sv. Jana Křtitele ze 12 stol. anebo ruiny pevnosti sv. Michala postavené nad Prekem dobyvateli z Benátek po roce 1202. Osamocené zátoky se svými oblázkovými a písčitými plážemi jako např. zátoka Muline a čisté průzračné moře přímo zvou ke koupání. Díky ideální poloze blízko Zadaru nejsou jednodenní výlety do tohoto města žádným problémem. A se sousedním ostrovem Pašman je Ugljan spojený 210 m louhým mostem. Možnosti k provozování sportu na Ugljanu: půjčovny kol, potápěčská škola, škola jachtingu, surfování, tenisové kurty, minigolf a další. Ve svém soukromém ubytování na ostrově Ugljan se tak nikdy nebudete nudit.

Neznámý a kouzelný ostrov Ugljan, skvělé prázdniny na druhou

Centrem ostrova je letovisko Kukljica, kde můžete najít dobré příležitosti k pronájmu prázdninových domů v Chorvatsku. Navíc tady je široká nabídka vodních sportů, restaurací a častých lidových slavností. Významným střediskem rybolovu je Kali, trajekt na pevninu odjíždí z obce Preko. Spojení se sousedním ostrovem Pašman zajišťuje moderní most. K dominantám zdejší krajiny patří pevnost svatého Michala, vybudovaná mocnou Benátskou republikou ve třináctém století. Je od ní pěkný výhled do okolí. Za zmínku stojí i klášter františkánů, kostelík z desátého století a ruiny starých větrných mlýnů.

Vyzkoušejte apartmány na báječném ostrově Ugljan

Profil ostrova láká k nenáročných procházkám, vždyť nejvyšší bod Ščah nedosahuje ani 300 metrů. Přesto se odsud můžete kochat rozhledy na nedaleké ostrovy Iž, Dugi Otok a také na pár kilometrů vzdálené chorvatské pobřeží. Na sportovce čekají tenisové kurty, minigolf a četné možnosti cyklistiky, surfování, potápění nebo jachtingu. Vydejte se ovšem i za hranice ostrova Ugljan s našimi prázdninovými domy Chorvatska. Historický Zadar se pyšní antickým půdorysem, románskou katedrálou sv. Stošije, náměstím Pěti studní, branou Kopnena vrata a význačným kostelem svatého Donáta. Dobře dosažitelné jsou i tři národní parky, pohoří Paklenica, vodopády Krka a divoké souostroví Kornati.

Dovolená a ubytování na ostrově Ugljan v Severní Dalmácii

Ostrov Ugljan leží prakticky přímo naproti Zadaru a za své jméno vděčí olivovníkům, kterých tu údajně roste na 100.000 (uljan = olejový), a z jejich plodů, oliv, se lisuje vynikající olivový olej z Ugljanu. Naše možnosti ubytování v Dalmácii vás jistě nadchnou. Oblíbené je především východní pobřeží ostrova, kde stojí naprostá většina sídel a díky mírnému sklonu do vody také spousta pláží. Jsou především oblázkové, tu a tam i písečné a malé děti se na nich doslova vyřádí. Jedna z nejlepších leží na ostrůvku Galovac pár desítek metrů od Ugljanu. Skvělé koupání si však užijete i na západní straně, divoké, prudce se svažující do Jaderského moře. Vyzkoušejte zátoky Sabuša Mala a Vela, Muline či Svitala.