Informace o ostrově Ugljan

Informace o ostrově Ugljan

Pozdravy z chorvatského ostrova Ugljan a pozvánka na prázdniny

Pobyt na malebném Ugljanu si užijí zejména všichni ti, kdo hledají během rekreace klid a ničím nerušenou relaxaci v příjemném středomořském klimatu. Najdou tady vynikající turistické zázemí pro příjemnou dovolenou na ostrově Ugljan, zahrnující blankytné moře, nádherné přírodní scenérie v hornaté krajině i zajímavé pamětihodnosti. Za turistickými atrakcemi se můžete vydat i do blízkého okolí tohoto podlouhlého ostrova naproti Zadaru.

Ugljan, ideální místo vašeho ubytování v Chorvatsku, je součástí severodalmátského souostroví. Rozprostírá svých 50 čtverečních kilometrů v Jaderském moři na dohled chorvatské pevniny přímo proti nádhernému městu Zadar. Je od něj oddělen jen úzkým Zadarským průlivem, po kterém přejíždějí četné trajekty. Jeho nejbližšími sousedy jsou neméně oblíbené ostrovy jako Pašman, Pag, Dugi Otok, Kornat, Šolta nebo Iž.

Užijte si koupání a toulky pohodovou krajinou

Skvělé podmínky pro rozmanité vodní radovánky objevíte zejména ve východní části Ugljanu. Tam je soustředěna většina turistického ruchu i vysoký počet kvalitního ubytování na ostrově Ugljan. Letoviska jako Poljana, Kukljica, Ugljan, Sustomiščica či Kali nabízejí kilometry krásných oblázkových pláží s pozvolným sestupem do moře a výtečnou infrastrukturou. Západní, méně osídlená část je rájem romantických, liduprázdných zátočin, ukrytých mezi útesy.

Milovníky přírody určitě potěší pestře formované, hornaté vnitrozemí ostrova Ugljan. Na svazích vápencových skalisek se zde střídají olivové a fíkové háje s lány vinné révy a krajina doslova vybízí k nenáročné turistice, z níž si odnesete spousty nádherných fotografií. Velmi oblíbené jsou zde také lodní výlety na přilehlé pozoruhodné ostrůvky Galovac a Ošljak. Tomu prvnímu vévodí mohutný františkánský klášter z 15. století, Ošljak se pyšní starobylým románským kostelíkem ze století desátého.

Cesty za největšími perlami Dalmácie

Těžko přehlédnutelnou dominantou Ugljanu je monumentální benátská citadela svatého Michala z období vrcholného středověku. Tyčí se na mohutném skalisku téměř v geografickém středu ostrova a je od ní, podobně jako z dalších zdejších vyvýšenin, parádní rozhled na kouzelné vody Jadranu. Ke Svetimu Mihovilovi se nejlépe dostanete po značených cestách z ubytování v Dalmácii, rozesetých po rekreačním středisku Preko. Během vaší dovolené se ovšem nemusíte omezovat pouze na ugljanská turistická lákadla. Kromě prohlídky návštěvnicky exponovaného Zadaru můžete ze svého apartmánu v Chorvatsku vyrazit například za turistikou do divokého pohoří Velebit, jehož vrcholky jako Visočica a Vaganski vrh jsou vidět i z Ugljanu. Nedaleko vyhlášeného resortu Biograd na Moru se rozlévá jedinečné jezero Vransko a rozumně dostupné jsou i národní parky Krka a souostroví Kornati.