Prázdninové domy ostrova Ugljan

Prázdninové domy ostrova Ugljan

Proč se jezdí na poměrně neznámý ostrov Ugljan? Najdete tady řadu magnetů v čele s pěknými plážemi, krásnou přírodou a křišťálově čistým Jadranem. Toužíte-li po pohodovém ubytování v Dalmácii, rozhodně zauvažujte právě o této lokalitě – zvláště, dáváte-li přednost klidu, pohybu a sportovním aktivitám. Dvacet kilometrů dlouhý ostrov naproti Zadaru navíc disponuje dobrou dopravní obslužností a vůbec velice solidní infrastrukturou. Právě nepříliš široký (asi 4 kilometry) Zadarský průliv odděluje Ugljan od břehů Severní Dalmácie. Ovšem ani opačným, jihozápadním směrem ještě na výpravě ze svého prázdninového domu v Chorvatsku nenarazíte na otevřené moře. Brání v tom další podlouhlé ostrovy Iž a Dugi Otok, které na svém nejjižnějším okraji zvolna přechází v magické dílo matky přírody, národní park Kornati. Dříve byl součástí Ugljanu také ostrov Pašman, dnes oddělený umělým průplavem Ždrelac.

Pláže, které vás neomrzí

Po moderním mostu z Pašmanu, nebo pravidelným trajektem ze Zadaru – to jsou dva nejjednodušší způsoby, jak se za svým apartmánem v Chorvatsku na Ugljanu dostat. Potom vám už nebrání nic v odpočinku na některé z četných písečných, travnatých a především kamínkových plážích. Často je doplňují betonová mola pro snadnější vstup do vody. Užijí si tady všichni, menší děti, milovníci šnorchlování i sportovci, na něž čekají výtečné podmínky pro vodní aktivity. Které pláže si během vaší dovolené v Chorvatsku nenechat na Ugljanu ujít? Určitě zkuste decentní zátočiny na blízkém ostrůvku Galovac, vypravte se také do malého zálivu Svitala a rozhodně vyzkoušejte pláže Sabuša a Muline. Do chladivého Jadranu klesají poměrně pomalu, proto se zde vydovádí i neplavci a senioři. Při procházce podél pobřeží se můžete pokochat roztomilou obcí Kali, vesničkou Preko s přístavištěm trajektů a nezapomeňte ani na centrum Kukljicu.

Za všemi krásami dalmatského ostrova Ugljan

I na Ugljanu objevíte zajímavé historické památky. K nejvíce navštěvovaným z nich se řadí bytelný františkánský klášter z období pozdního středověku, gotický svatostánek Svaté Eufemie v Sutomiščici, pozůstatky větrných mlýnů a zvláště pevnost svatého Michala v Preku z dob Benátské republiky. To hlavní, co vás ovšem na ostrově na první pohled zaujme, je božská krajina, ozářená životadárným sluníčkem. Žádný div, že se zde daří olivovníkům, které najdete doslova na každém kroku. Vydejte se ze svého prázdninového domu ostrova Ugljan na výlet hustým středomořským porostem, zastoupeným především borovicovými háji. Výrazného převýšení se neobávejte, kopec Ščah dosahuje pouhých 300 metrů, raději si vypůjčete bicykl a vydejte se na průzkum Ugljanu v sedle. Další možností je vydat se trochu dál, například za poznáním národního parku Krka, pohoří Paklenica, romantického Vranského jezera či letoviska Biograd na Moru.