Zajímavosti na ostrově Ugljan

Zajímavosti na ostrově Ugljan

Ugljan prostě září

Ostrov zaměřený na cestovní ruch, rybolov i zemědělství leží ve vnitřním pásu Severodalmátských ostrovů, přímo naproti fenomenálnímu Zadaru. Spojení se sousedním ostrovem Pašman dodává ještě větší atraktivitu poznání a relaxace. Mezi nimi je průplav Mali Ždrelac. Od Zadaru je Zadarský průliv, od Ižu Strednji kanal a od Pašmanu Ždrelac. Ugljan je takové minimalistické předměstí velkolepého Zadaru. Trajektové spoje jsou rychlé a komfortní. Vnitrozemí ostrova je především hornaté. Vápencové jevy s makcijemi tvoří dokonalou scenérii. V dolomitech se daří olivovníkům. Zajímavý je ostrovní dialekt, který dělá obtíže i rodilým Chorvatům. Kochat se okolím, feštami, poutěmi a tematickými slavnostmi, to je letní dovolená v Chorvatsku na výbornou.

Krajina snů a ubytování na ostrově Ugljan

Západ je spíše neobydlený a pustý. I v těchto místech se dají najít bohem obdarovaná místa ke koupání. Zátoky Svotala, Sabuša Mala a Vela. Členitější východ má dobrý vstup k moři a je poset prázdninovými domy a ubytování na ostrově Ugljan je široká nabídka, hlavně v obcích Ugljan, Preko, Poljana a Sutomišćica. Blízko obce Preko najdeme dva ostrůvky plné elegance, Ošljak a Galovec. Právě druhý jmenovaný upoutá dokonalou pláží i s dostatečným stínem borovic a především oceněním Modré vlajky. Koupání je nejpříhodnější v letovisku Kukljica, kde se nachází senzační ubytování v soukromí Chorvatska. V.Sabuša a M.Sabuša nabízejí jemný písek i betonové pláže. Jachting, windsurfing a podmořský rybolov, minigolf, tenis a plážový volejbal v areálu Zelena Punta. Příznivci tance a hudby se zde také uspokojí. Živá muzika, mariánské procesí, pobožnosti i kulturní akce jsou fajn.

Památky s kapkou tajemna

Pevnost sv. Michala je nad středem celého ostrova a byla vybudována benátskými obyvateli ve 13. století v místech, kde stál benediktýnský klášter. Galovec se pyšní františkánským klášterem hlaholášů z 15. století s oltáři a obrazy. Také pozůstatky větrných mlýnů a starochorvatský kostelíček z 10. století jsou potěšením pro oko. Zátoka Muline ukrývá pozůstatky římského opevnění. Pokud pamětihodnosti omrzí, nastupují krátké výlety na mys Zaglav a k zátoce Prtljug vzdálené asi 2 kilometry.

Ubytování i s domácími mazlíčky: Chorvatsko je cílem mnoha turistů, jejich dětí i domácích miláčků. Proč ji neprožít s ubytováním all inclusive, který je trendem dnešní doby? Plny, voda, elektřina, ložní prádlo, ručníky, rekreační poplatek i závěrečný úklid jsou zařízeny. Doprava je individuální stejně jako strava, která je vlastní anebo v místních restauracích, které nabízejí skutečné dobroty. Ubytování v Dalmácii nabízí velké množství nejen prázdninových domů, ale i apartmánů.