search

Ubytování Ploče

Vyzkoušejte soukromé ubytování Ploče

Sníte-li o originální a zároveň klidné dovolené, o objevování kouzelných, starobylých měst, o pěší turistice či horské cyklistice v nádherných přírodních scenériích, měli byste začít přemýšlet o Ploče. I přesto, že jeho ekonomickou důležitost způsobuje především obchodní přístav a úrodná delta řeky Neretvy, ukrývá se v okolí tohoto klidného a turisticky dosud neznámého města spousta zajímavých lokalit. Ploče leží v jižní Dalmácii na březích Jaderského moře, jenom pár kilometrů od hranic Bosny a Hercegoviny. Na druhé straně, za vlnami průlivu Neretvanski kanal, se táhne poloostrov Pelješac. Dopravu sem usnadňuje dálnice A1, na níž navazuje rychlostní silnice vedoucí až do města.

Ubytování v Ploče a delta jako hlavní atrakce

Ať budete hledat sebevíce, unikátnější místo než okolí Ploče pro ubytování v Chorvatsku asi nenajdete. Na svědomí to má především řeka Neretva a její delta, vytvářející nádherný přírodní ráj. Původní bažiny byly z velké části vysušeny a nahrazeny zemědělskými políčky, zásobovanými vodou ze spletité sítě vodních kanálů. Okolní zvlněný terén a členité pobřeží Jadranu dodává krajině na rozmanitosti: kopce se střídají s mokřady, zrekultivovanou půdu ohraničují laguny, brakická jezera narážejí na hradbu kamenitých hor. Na svých výletech můžete pozorovat spoustu divoké zvěře a ptáků, díky hojnosti sladkovodních i mořských ryb se zde daří rybolovu.

Historie Ploče, ubytování a služby

Nejstarší zmínky o Ploče pocházejí ze 14. století, o půl tisíciletí později ho ovládl Napoleon a po jeho porážce se město stalo součástí Rakouského císařství. Za královské Jugoslávie v obci, lokálně zvané Ploča a italsky Porto Tolero, začal vyrůstat přístav. Kdo se chystal na dovolenou v Chorvatsku za komunistického režimu, setkal se mezi roky 1950 až 1954 a 1980 až 1990 s názvem Kardeljevo podle jugoslávského politika Edvarda Kardelje. Dnes má Ploče necelých 7 tisíc obyvatel a nabízí kompletní infrastrukturu zahrnující restaurace, obchody, tržiště, lékárnu, banku a čerpací stanici. Na okraji nechybí ani supermarket se smíšeným zbožím.

Kam při ubytování v Ploče na pláže

Zatoužíte-li v Ploče po koupání v moři, máte dvě základní možnosti. Můžete využít několika menších pláží v těsné blízkosti města, nebo vyrazit do věhlasných letovisek v rozumné dojezdové vzdálenosti (Gradac, Zaostrog, Živogošće). Přímo u Ploče, jenom několik set metrů od hlavního ústí Neretvy do Jaderského moře a informačního střediska Ušće Neretve, se rozkládá pěkná a prostorná písečná pláž Ušće s velmi pozvolným vstupem do vody. Další pláž je ve vísce Duba asi 25 kilometrů daleko. Na řadě míst kolem Ploče si během ubytování Dalmácie můžete vyzkoušet outdoorové sporty včetně paddleboardingu, kayakingu a kanoistiky. Lze si též pronajmout člun či se zúčastnit organizovaných výletů lodí.

Ubytování v Ploče a lákadla jeho okolí

Hned za městem se ukrývá několik nádherných jezer. Nejblíže z nich je jezero Vlaška, spojené kanálem přímo s Jadranem. Další kanál propojuje moře se sedmičkou Baćinských jezer krasového původu: Voćuša (Oćuša), Trniševo (Crniševo), Podgora, Sladinac, Vranjak (Vrbnik), Vitanj (Šipak) a Plitko. Za průzkum rozhodně stojí i přírodní rezervace Modro Oko – jezero Desne. Z Ploče se trajektem rychle dostanete do Trpanje na Pelješaku. Ubytování v Chorvatsku využijte k výletu do starobylého města Dubrovník (UNESCO) a do pevnostního Stonu. Asi hodinu pojedete autem do Mostaru v Bosně a Hercegovině, jehož slavný most taktéž patří na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.