search

Ubytování Ploče

Ubytování Ploče byste měli vyzkoušet

Sníte-li o originálním a zároveň klidném ubytování v Dalmácii, o objevování kouzelných, starobylých měst, o pěší turistice či horské cyklistice v nádherných přírodních scenériích, měli byste začít přemýšlet o ubytování Ploče. I přesto, že jeho ekonomickou důležitost způsobuje především obchodní přístav a úrodná delta řeky Neretvy, ukrývá se v okolí tohoto klidného a turisticky dosud neznámého města spousta zajímavých lokalit. Ploče leží v jižní Dalmácii na březích Jaderského moře, jenom pár kilometrů od hranic Bosny a Hercegoviny. Na druhé straně, za vlnami průlivu Neretvanski kanal, se táhne poloostrov Pelješac. Dopravu sem usnadňuje dálnice A1, na níž navazuje rychlostní silnice vedoucí až do města.

Ubytování Ploče a delta jako hlavní atrakce

Ať budete hledat sebevíce, unikátnější místo než okolí Ploče pro ubytování v Chorvatsku asi nenajdete. Na svědomí to má především řeka Neretva a její delta, vytvářející nádherný přírodní ráj. Původní bažiny byly z velké části vysušeny a nahrazeny zemědělskými políčky, zásobovanými vodou ze spletité sítě vodních kanálů. Okolní zvlněný terén a členité pobřeží Jadranu dodává krajině na rozmanitosti: kopce se střídají s mokřady, zrekultivovanou půdu ohraničují laguny, brakická jezera narážejí na hradbu kamenitých hor. Na svých výletech můžete pozorovat spoustu divoké zvěře a ptáků, díky hojnosti sladkovodních i mořských ryb se zde daří rybolovu.

Historie Ploče, ubytování a služby

Nejstarší zmínky o Ploče pocházejí ze 14. století, o půl tisíciletí později ho ovládl Napoleon a po jeho porážce se město stalo součástí Rakouského císařství. Za královské Jugoslávie v obci, lokálně zvané Ploča a italsky Porto Tolero, začal vyrůstat přístav. Kdo se chystal na dovolenou v Chorvatsku za komunistického režimu, setkal se mezi roky 1950 až 1954 a 1980 až 1990 s názvem Kardeljevo podle jugoslávského politika Edvarda Kardelje. Dnes má Ploče necelých 7 tisíc obyvatel a nabízí kompletní infrastrukturu zahrnující restaurace, obchody, tržiště, lékárnu, banku a čerpací stanici. Na okraji nechybí ani supermarket se smíšeným zbožím.

Kam při ubytování Ploče na pláže

Zatoužíte-li v Ploče po koupání v moři, máte dvě základní možnosti. Můžete využít několika menších pláží v těsné blízkosti města, nebo vyrazit do věhlasných letovisek v rozumné dojezdové vzdálenosti (Gradac, Zaostrog, Živogošće). Přímo u Ploče, jenom několik set metrů od hlavního ústí Neretvy do Jaderského moře a informačního střediska Ušće Neretve, se rozkládá pěkná a prostorná písečná pláž Ušće s velmi pozvolným vstupem do vody. Další pláž je ve vísce Duba asi 25 kilometrů daleko. Na řadě míst kolem Ploče si během pobytu v Dalmácii můžete vyzkoušet outdoorové sporty včetně paddleboardingu, kayakingu a kanoistiky. Lze si též pronajmout člun či se zúčastnit organizovaných výletů lodí.

Ubytování v Ploče a lákadla jeho okolí

Hned za městem se ukrývá několik nádherných jezer. Nejblíže z nich je jezero Vlaška, spojené kanálem přímo s Jadranem. Další kanál propojuje moře se sedmičkou Baćinských jezer krasového původu: Voćuša (Oćuša), Trniševo (Crniševo), Podgora, Sladinac, Vranjak (Vrbnik), Vitanj (Šipak) a Plitko. Za průzkum rozhodně stojí i přírodní rezervace Modro Oko – jezero Desne. Z Ploče se trajektem rychle dostanete do Trpanje na Pelješaku. Ubytování v Chorvatsku využijte k výletu do starobylého města Dubrovník (UNESCO) a do pevnostního Stonu. Asi hodinu pojedete autem do Mostaru v Bosně a Hercegovině, jehož slavný most taktéž patří na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.