Chaty a chalupy Primošten

Chaty a chalupy Primošten, dovolená v Dalmácii

Prožijte léto v chatě u letoviska Primošten

Při zkoumání nekonečného chorvatského pobřeží narazíte na bezpočet lákavých míst, jako stvořených k prožití nádherných chvil odpočinku v kruhu rodiny či svých přátel. K těm, která uchvacují svou výjimečností, patří bez vší pochybnosti i bývalá pevnost na ochranu před piráty Primošten. V jejím členitém profilu najdete vše, co potřebujete k dokonalému létu. Podél průzračného Jadranu se tady táhnou prosluněné pláže, k dispozici jsou rozmanitá sportoviště, nejrůznější možnosti zábavy i poznání, nechybí dostatek ubytovacích kapacit včetně komfortních rekreačních domů v Primošten. Chorvatsko stojí na špici žebříčku oblíbených přímořských destinací a právě uprostřed Dalmácie máte tisíce důvodů přesvědčit se proč. Podívejte se na naše tipy, jak si dovolenou v Primošten vychutnat do poslední kapky.

Chaty a chalupy Primošten

Poloha Primoštenu a našich chalup v Dalmácii

Nepříliš velký Primošten (asi 4 tisíce stálých obyvatel) vyrostl v běhu věků na atraktivních březích Jaderského moře v rovinaté krajině (nejvyšší blízký pahorek Mravnik má výšku jen 501 m. n. m.). Nachází se v župě Šibenicko-kninské v oblasti severní Dalmácie mezi Šibenikem (30 km severně) a Rogoznicí (10 km jižně), dalmatské správní sídlo Split je asi 60 minut jízdy autem daleko. Město, oplývající mnoha příležitostmi k ubytování v Chorvatsku, je orientováno na západ, kde se třpytí blankytná a přívětivá hladina Jadranu. Nedaleko od něj vykukuje menší ostrov Smokvica. Asi 20 km na západ se nacházejí přeci jen viditelnější ostrovy Kakan, Kaprije, Prvič, Tuat, Zlarin, Zmajan nebo Žirje. Chorvatští obyvatelé jsou velmi vstřícní a přátelští, organizují spoustu kulturních a společenských akcí. K dispozici je zde též dostatek obchodů, obchůdků a krámků se suvenýry, nechybí minimarkety a lékárny. Nezapomeňte ochutnat skvělou dalmatskou gastronomii, příležitostí měrou vrchovatou k tomu budete mít v historickém jádru se spoustou taveren, hospůdek a restaurací. Po celé prázdniny zde panuje dokonalé letní počasí s teplotou nad 25 stupňů, osvěžujícím vánkem a minimem dešťových přeháněk. Primošten se těší na vaši návštěvu!

Primošten má dva poloostrovy. Severní Raduča je zaslíbena hlavně sportu a relaxaci, jižní poloostrov je ve znamení poznání a historie. Vyzkoušejte rozmanité vodní sporty včetně vyjížděk na loďkách, jízdy na banánu, plachtění či vodních lyží. Doslova rájem pro vyznavače šnorchlování a potápění se stal malebný ostrov Zlarin a okolní podmořský život v Jadranu. Nenáročný terén v okolí Šibeniku, je přímo ideální pro jízdu na bicyklech a také pro pohodové procházky do blízkých obcí jako Vadalj a Široke. Na nedalekém ostrově Krapanj si určitě prohlédněte jedinečnou výstavu mořských hub a jejich zpracování.

Zajistěte si chatu v Chorvatsku v sepětí s primoštenskou historií

Z přírodních rezervací a národních parků jsou nejlépe dostupné unikátní Kornatské ostrovy a řeka Krka se svým bludištěm jezírek, zátok a vodopádů (nejvyhlášenější jsou Skradinské). Prázdninové domy v Primošten je možné použít i jako start pro cesty k pokladům celé šibenicko-kninské oblasti. Starým městům kraluje mimo Šibeniku a Splitu i velkolepý Trogir (všechna tři jsou součástí světového kulturního dědictví UNESCO). Trogir přitahuje turisty kupříkladu chrámem sv. Vavřince, rozložitý Split starověkým Diokleciánovým palácem a Šibenik jedinečnou polohou u ústí Krky do Jaderského moře. Perfektním zážitkem je též plavba vyhlídkovou lodí, třeba k romanticky vypadajícím ostrovům a ostrůvkům Kaprije, Murter či Žirje.

Jižní poloostrov, na němž se nachází starobylá část Primoštenu, býval kdysi ostrovem. Jak už jméno města naznačuje, s pevninou ho spojoval most (poznali jste už, že Primošten v chorvatském jazyku znamená „přemostěn“). Na konci středověkých časů ho nahradil pevný násep, čímž vznikla úzká šíje. V současnosti se po ní dostanete do úzkých, historických ulic mezi kamennými domy, nad nimiž se vypíná gotický svatostánek Sv. Juraj se svatomariánskou ikonou. Rybářský a pevnostní charakter městečka byl průběhu staletí převálcován turismem. Určitě neopomeňte vycházku ulicemi Put bure, Podakraje, Podatok a Žrtava Dvankje, obepínající kolem břehů Jadranu kompletně poloostrov. Nikde jinde vás přímořská nálada Primoštenu s ubytováním v Dalmácii nenadchne více.

Prázdninové domy v Primošten a možnosti zábavy

V letovisku Primošten si skutečně užijete množství nádherných kamínkových pláží, soustředěných hlavně u dvojice malebných zátočin Velika a Mala Raduča. Někde je doplňují kamenité plochy pro snadnější vstup do průzračné vody. K dispozici je i městská pláž u skromné mariny a nepříliš využívané, divoké pobřeží Smokvice. Z vašeho pohodlného apartmánu v Chorvatsku se však můžete vydat jakýmkoliv směrem po břehu, a vždy si nějaké hezké místo ke koupání, lenošení a chytání bronzu najdete. Všichni návštěvníci Primoštenu mohou také ochutnat zdejší pohlednou krajinu, kombinující borovicové lesíky s vyrovnanými lány vinné révy. Mezi nimi se ukrývají malé obce s tradičními domky. Jednou z těch nejvíce typických je vesnice Burnji severovýchodním směrem od Primoštenu.