Zajímavosti o Šibeniku

Zjistěte si zajímavosti o Šibeniku ještě před dovolenou

Dovolená a ubytování v prázdninových domech Šibenik

Spousta atrakcí i zajímavých míst v dosahu, umístění a další vnady řadí Šibenik mezi nejoblíbenější sídla chorvatských břehů Jadranu. Líbezné město s mnoha možnosti ubytování Šibenik vás nadchne tak, že se ani nebudete chtít vracet domů. Vždyť i historié šibenié panorama s dominantou v podobě hrdé pevnosti patří k nejznámějším pohledům celého dalmatského pobřeží. Nabídka aktivit tady sedne opravdu každému, vašimi neposednými ratolestmi počínaje a prarodiči konče. K širé mořské hladině to odsud ve skutečnosti je necelých pět kilometrů. Její absenci se však v tomto případě vyplatí oželet, neboť podmínky pro koupání, chytání bronzu a další dovolenkové aktivity jsou zde více než dostačující.

Kde a jak zažít dovolenou v Šibeniku

I ve vzdálenosti od otevřeného moře se skrývá kouzlo jedinečné polohy Šibeniku. Najdete ho v Šibenickém zálivu, tvořeném řekou Krkou chvíli před tím, než ji pohltí blankytný Jadran. Několik kilometrů dlouhou, avšak neširokou zátočinu propojuje s mořem hadovitý Svatoantonínský průliv. Dnes již symbolickým hlídačem celého systému před mořskými vlky je pevnost svatého Mikuláše na nevelkém ostrůvku Ljuljevac. A řeka Krka? Ta ve vnitrozemí vytváří tepnu stejnojmenného národního parku. Co takhle vyzkoušet naše komfortní chaty v Šibeniku, vždyť oběma směry od Šibeniku se táhne okouzlující pobřeží jako stvořené k dovolenkovým radovánkám. Severozápadním směrem to je oblast známého letoviska Vodice, jižně druhá polovina Šibensko-kninské župy.

Největší atrakce v dosahu našich domů v Šibeniku

Koupání, plavání, opalování, relax, sport, kultura a výlety – to je jenom zlomek možností toho, co všechno lze v Šibeniku v rámci vaší dovolené v Dalmácii dělat. Velice dobře dosažitelné jsou z letoviska dva národní parky (Krka a Kornati) a řada dalších přírodních oblastí, včetně jezera Vransko, ideálních k turistice nebo jen kratších procházkám. Hodně si užijí milovníci historie a architektury, neboť kromě mnoha památek v Šibeniku jsou v dosahu i další skvostná města (Zadar, Split, Trogir, Primošten, Rogoznica). Co se týče pohybových aktivit, můžete si zahrát tenis, absolvovat projížďku na kole, půjčit si kolečkové brusle, zkusit minigolf nebo si vybrat z nejrůznějších vodních sportů.

Národní park Krka bezpochyby stojí na vrcholu žebříčku turistiých lákadel šibeniého okolí, které láká i hosty resortů jako Biograd na Moru, Tribunj nebo Vodice. Vypravte se za jeho vodopády (Skradinské, Manojlovački), kaskádami a jezírky během dovolené v Šibeniku i vy. Navíc je velice dobře obsloužený dopravně – dálnicí A1, hlavní silnicí (na níž leží Šibeniý most, vděčný magnet pro příznivce bungee jumpingu) i železniční tratí. Za celodenní výpravu však stojí i další národní park – Kornatské ostrovy. Jsou jich desítky, zub času je ohlodal do neuvěřitelných tvarů a lidská noha – s výjimkou placených turistiých výprav a vědců – na ně má přístup zakázán.

Kde blízko vašeho apartmánu v Šibeniku najdete dědictví UNESCO

Kvantitou, ani kvalitou památek a jiných taháků Šibenik nezůstává rozhodně pozadu. Žádný div, vždyť jeho historié srdce se díky středověkému chrámu sv. Jakova dostalo až mezi dědictví UNESCO. Vaše fotografie si zaslouží i Mořská brána, renesanční radnice nebo Biskupský palác. Úzkými uličkami se určitě propleťte i ke Knížecímu paláci s regionálním muzeem a ke svatostánku svaté Barbory s expozicí církevního umění. Své ubytování v Šibeniku využijte také k poznání starobylých dalmatských měst. Jako první se nabízejí Trogir s Primoštenem, ale když nic jiného, zajeďte minimálně do úchvatného Splitu (Diokleciánův palác je součástí seznamu UNESCO). A večer, po chutném jídle v některé z místních rybích taveren, se ponořte do víru kulturního Šibeniého léta.

Nejhezčí pláže u Šibeniku

A jak byste mohli při ubytování v Chorvatsku zapomenout na pobyt u moře? Nová šibeniá pláž Banj ve čtvrti Crnica je k němu se svým vybavením (rozličná sportoviště včetně pěkného, moderního bazénu) a čistotou jako dělaná. K beach volejbalu, potápění, windsurfingu a jiným sportům láká též pláž Solaris a můžete zkusit zajít i na mys Jadrija. Velice příjemné jsou procházky po šibeniém okolí, které zahrnuje vísky jako Bilice (v podstatě ještě předměstí Šibeniku), Rakovo Selo (více ve vnitrozemí směrem k dálnici), Bogdanoviči (se zříceninou malého hradu Prižba), Škugori (se sokolniým centrem) nebo Zaton (ležící v jedné z četných zátočin Krky).

Jak se dopravit za dovolenou v Šibeniku

Cesta osobním autem do Šibeniku je z České republiky sice dlouhá (podle vašich možností a způsobu jízdy zabere od 10 do 20 hodin času). Například jedna z nejrychlejších tras vede po dálnici A2 kolem Záhřebu, kde se napojí na dálnici A1. Po ní zamíříte přes pohoří Velika Kapela a Velebit k Zadaru a dále až ke Krce. Opustíte ji na sjezdu č. 22, z něhož se po rychlostní silnici č. D33 pohodlně dostanete až na okraj Šibeniku. Tam již hledejte svou vilu k pronájmu. Chorvatsko, na to nezapomínejte, je vyhlášené přísností a důsledností svých policistů, proto zásadně dodržujte všechny zdejší dopravní předpisy!