Informace o Splitu aneb čeká na vás kouzelné město

Největší, hospodářky i historicky velkolepé město Split je častou zastávkou výletníků a slouží i jako prvotřídní místo pro dovolenou v Dalmácii. Kaštelský záliv a Splitský průliv obepínají poloostrov, na kterém leží toto významné letovisko. Západní část nadchne kopcem Marjan s přirozeným lesoparkem. Split je ochraňován četnými větry ze severu a východu pohořím Kozjak a Mosor. Osobní i nákladní přístav, s mnohými lodními linkami na Dalmátské ostrovy i do Itálie, upevňuje svoji veledůležitost. Všudypřítomná zeleň, borovice, květiny a lesy přinášejí turistům osvěžení.

Informace o Splitu

Na dovolené ve Splitu hrají hlavní roli památky

Nejvzácnější chlouba Splitu je Diokleciánův palác, od roku 1979 zapsán do světového kulturního dědictví Unesco. Bohaté hradby a tři brány, Zlatou, Stříbrnou a Železnou, musí každý turista obdivovat. Čtvrtá, Měděná brána, se bohužel nedochovala. Římský krytý prostor je největší na světě. Diokleciánovo mauzoleum, zvonice katedrály, klenotnice a knihovna, Římský peristyl, Antický a Jupiterův chrám i četné kostelíky a paláce, nemají historické vyčíslení. Socha Řehoře Ninského, Národní náměstí, kostel sv. Františka a klášter i městská čtvrť Poljud s klenotnicí patří mezi unikáty Splitu. Najdeme zde tolik památek, že nejdou historicky ohodnotit, protože jsou divukrásné. Ubytování Split je ideálním zázemím i pro všechny historie chtivé.

Moře jako z pohádky u prázdninových domů Split

Split nabízí turistům 6 městských koupališť se vstupným, které jsou vesměs oblázkové, pískové i umělé. Nejproslulejší je Bačvice, kde mají skvělý přístup handicapovaní turisté a vhodný je i pro děti. Poloostrov Marjan skýtá desítky míst s koupáním ve volné přírodě, v soukromí. Exclusivními službami disponuje pláž Bačvice u hotelu Radison Blu-Resort a pláž Sv. duje na Žnjanu. Jsou totiž oceněny Modrou vlajkou. Sportovní vyžití hraje prim především ve sportovních klubech, potápěčských, jezdeckých, horské turistiky, mysliveckých anebo tenisových a vodními sporty. Dovolená v Chorvatsku bude pro vás nezapomenutelným relaxem pokud se ubytujete v soukromí. Velký důraz je zde kladem na dětskou zábavu. Jachtaři mají dveře otevřené na severní straně Marjanu. Stadiony, kde se konají velké prvoligové fotbalové zápasy, nadchnou především muže.