Příjemná a soukromá dovolená Zadar

Zažijte soukromí díky prázdninovým domům

Jedno z nejkrásnějších prázdninových míst na jadranském pobřeží je bezpochyby vznešený přístav Zadar. Najdete zde vše ke strávení příjemné dovolené a z ubytování Zadar budete v blízkosti: krásných pláží, čistého moře, fascinujících památek, ale i úchvatné přírody, která přímo vybízí k romantickým procházkám či výletům. Toto místo je to pravé ty, co milují sport, historii a noční zábavu, ale i pro seniory či rodiny s menšími dětmi.

Město Zadar (v současné době má 75 tisíc stálých obyvatel) je odjakživa hlavním kulturním a správním centrem severní Dalmácie. Leží na severovýchodním pobřeží Jaderského moře, zhruba uprostřed vzdálenosti mezi dalšími význačnými přímořskými městy Split a Rijeka. Jde o velmi významný bod dalmatské trajektové dopravy. Pravidelné linky odsud spěchají na většinu známých chorvatských ostrovů. Skutečně na dohled jsou Pašman, Rivanj, Ugljan a Sestrunj.

Dovolená Zadar

Prázdniny za zvuků mořských varhan

Město Zadar se může pochlubit hned dvěma městskými plážemi, které získaly modrou vlajkou. Tyto oblíbené oblázkové pláže s pozvolným vstupem do moře se nacházejí blízko centra a jsou rozumně dosažitelné i z ubytování v soukromí Dalmácie. První z nich, kterou najdeme ve čtvrti Borik, lemují voňavé borovicové háje, druhá se nachází v oblasti Kolovare. Nechybí tu občerstvení, nabídka vodních atrakcí a jiná pestrá zábava. Jak jsme již zmínili, doporučujeme navštívit i okolní ostrovy, třeba právě ubytování na ostrově Pašman vás zaujme nejvíce.

Podivuhodné mořské varhany patří k nejznámějším přírodně-technickým zajímavostem Zadaru: na pobřeží starého města bylo umístěno 35 laditelných trubek, které v době přílivu či vlnobití vydávají neobyčejně uklidňující tóny. Zadar se však taktéž pyšní významnými monumenty. Na opevněném poloostrově se rozprostírá Staré město, kde najdete spoustu úžasných památek. Navštivte například uchvacující katedrálu sv. Anastazie z 12. stol., románský kostel sv. Donáta z 9. stol., františkánský klášter a spoustu výstavních šlechtických paláců z renesančního období.

Vychutnejte si procházky starým Zadarem

Nechte se během ubytování v Dalmácii okouzlit starobylým zadarským centrem, prohlédněte si sbírky národního muzea a poseďte v některé z mnoha hospůdek či kaváren. Ulice Dr. Franje Tudžmana a Ante Starčevica náleží k hlavním městským tepnám, neboť u jejich křížení stojí vlakové a autobusové nádraží. Zavítat můžete i do nákupní galerie City, v níž – stejně jako v celé řadě místních krámků – zakoupíte typické dalmatské suvenýry.

Nadechněte se a využijte svého prázdninového domu v Chorvatsku k prozkoumání úchvatného okolí Zadaru. Především v národním parku Velebit s nejvyšší horou Vaganski vrh (1 757 m) si vychutnáte nádhernou vnitrozemskou přírodu. Určitě doporučujeme navštívit tři známé národní parky: Krku, Kornatské ostrovy a trošičku vzdálenější Plitvická jezera. V blízkosti Zadaru jsou však i další krásná města jako Nin, Vodice, Biograd na Moru nebo Šibenik. Lehce dostupné je i jezero Vransko.