Zajímavosti o Dalmácii

Zajímavosti o Dalmácii

Příroda a krajina v Dalmácii

Severní Dalmácie se může pyšnit nejvyšší horou Chorvatska, vrcholem stejnojmenného pohoří je Dinara s výškou 1.831 m. Přechod pohoří Dinara s půvabným jezerem Peručko jezero můžeme vřele doporučit všem milovníkům horské turistiky. Nejvýznamnější trajektový přístav se nachází v Zadaru. Symbolem města Zadar je kostel sv. Donáta, nejznámější monumentální stavba v Chorvatsku z ranného středověku. Šibenik, který se nachází jižněji v chráněné zátoce, láká turisty svou katedrálou Sv. Jakuba, která patří do světového dědictví UNESCO. Neméně proslulým místem v Šibeniku je ovšem také známá pláž Solaris (písek a drobné oblázky)! U pobřeží severní Dalmácie se nachází 383 ostrovů, ostrůvků a útesů. Největším ostrovem je Dugi Otok, který je snadno dosažitelný lodí, ostrovy Pašman a Ugljan jsou spojeny s pevninou mj. mostem, takže naše ubytování na ostrově Pašman a Ugljan jsou perfektní pro dovolenou v Severní Dalmácii. Tři národní parky dávají krajině severní Dalmácie její neopakovatelný rys. Archipel Kornati se svými 150 většími a menšími ostrovy je rájem pro jachtaře a milovníky přírody. Vodopády Krka severně od Šibeniku jsou obzvláště nádhernou přírodní podívanou. Kromě toho se nachází v severní Dalmácii národní park Paklenica kousek od městečka Starigrad.

Zajímavosti o Dalmácii

Oblast Střední Dalmácie

„Nejkrásnější město na světě“, jak obyvatelé Splitu láskyplně nazývají své město, se nachází ve střední Dalmácii. Úchvatné historické jádro města s palácem římského císaře Diokleciána a atraktivní pobřeží (6 km oblázkových pláží Podstrana jižně od Splitu) jsou neoddělitelnými součástmi Splitu. Největší archeologické naleziště východního pobřeží Jadranu se nachází v Solinu. Návštěvníci jsou na okamžik uvedeni zpět do antických dob, protože zdejší bývalé město Salona bylo hlavním městem římské provincie Dalmácie. Malé ostrůvky a útesy rozsypané ve vodách v blízkosti Trogiru (stejně jako Split je i Trogir pod ochranou UNESCO) jsou snem každé dovolené. Ubytování ve Střední Dalmácii vás okouzlí. Zátoky, jejichž bílé oblázky jakoby soutěží s křišťálově azurovým mořem, se řadí jedna vedle druhé a nabízejí svým návštěvníkům nezapomenutelné zážitky přírody. Ať již si pronajmete apartmán v Chorvatsku ve Splitu nebo v Dubrovníku, prázdninový dům u Zadaru nebo na ostrovech Brač a Hvar, můžete se těšit na úžasnou krajinu Severní Dalmácie plnou samozřejmě zejména moře a slunce!

Jižní Dalmácie a její zajímavosti

Jižní Dalmácie je nejmenším regionem Chorvatska s nejnižší hustotou obyvatelstva. Přesto láká návštěvníky svými jedinečnými městy (Korčula, Ploče, Dubrovnik, Cavtat), ostrovy (Korčula, Mljet, Lastovo), spoustou zajímavostí, mírným podnebím, středozemní vegetací a nádhernou krajinou. Dubrovník, jehož středověké městské jádro je lemováno impozantními hradbami a patří mimochodem na seznam UNESCO, je jedním z nejkrásnějších měst v celém Středomoří. Objednejte si u nás ubytování v Dubrovníku v prázdninovém domě nebo apartmánu v Chorvatsku a můžete detailně poznat nejen toto nádherné město, ale vyrazit také např. do nejoblíbenějších pobřežních lázní jižního Jadranu Cavtat. Jihodalmátské ostrovy jako např. Korčula se svým malebným starým městem či původní ostrov Pelješac nyní spojený s pevninou rozhodně stojí za návštěvu. Jižněji se nachází ostrov Mljet, který zve k návštěvě zdejšího národního parku. Kdo by rád něco menšího, určitě si nenechá ujít návštěvu Elafit, malého souostroví u Dubrovníku.

Objevte klenoty Severní Dalmácie a vyzkoušejte ubytování v soukromí v Dalmácii

Jedinečné pobřeží Jaderského moře rozeklané nespočetnými zátočinami, poloostrovy a nádhernými plážemi. Kouzlené ostrovy jako Dugi Otok, Iž nebo Molat, neporušená příroda i starobylá města s vůní rybích trhů. Toužíte-li užít si dovolenou v Dalmácii se vším všudy, neváhejte a pronajměte si vilu v Severní Dalmácii. Právě tady na vás čeká ta pravá jadranská atmosféra, symbolizovaná rušnými letovisky Biograd na Moru, Pašman či Vodice. Najdete tu však i romantická zákoutí ukrytá pod Dinárským pohořím, které zvolna stoupá až k vrcholu Sinjal, s 1831 metry nejvyšší chorvatské hoře. K hlavním lákadlům celého regionu patří jedinečný národní park Krka se systémem jezírek a vodopádů o celkové výšce desítek metrů. U nádherné kaskády Skradinski buk si můžete dopřát osvěžující koupel. Kaňon Paklenica v masivu Velebit se pyšní největší chorvatskou stěnou Anića Kuk, skutečným pamlskem pro všechny horolezce. Po stopách historie se v Severní Dalmácii vypravte především do památkově bohatého Zadaru s historickým jádrem antického půdorysu. Za vidění stojí zvláště architektonicky ceněný kostel svatého Donáta, brána Kopnena vrata, náměstí Pěti studní a románská katedrála sv. Stošije.

Koupání, pohoda, památky a výlety

Dlouhými dějinami se již podle svého názvu může pochlubit Starigrad se zříceninou hradu Večka Kula. Pěkný je také Šibenik, jehož bělostná katedrála sv. Jakova tvoří součást světového dědictví UNESCO. Na kostel sv. Kříže, nejmenší katedrálu na světě, narazíte v městečku Nin, naopak na mohutnou pevnost nad městem Knin. Pokud strávíte léto v některém z našich rekreačních domů v Chorvatsku, uvidíte, že k typickému obrazu zdejšího pobřeží patří četné ostrovy. Největší z nich, Dugi Otok, je s pevninou propojený mostem, na Ugljan a Pašman vyrazte lodí. Národní park na souostroví Kornati zahrnuje dokonale zachovalou krajinu a průzračně čistou vodu ideální k potápění.