Doprava v Chorvatsku a důležité informace silničního provozu

Pronájem ubytování v Chorvatsku v soukromí je individuální formou dovolené, která se těší stále větší oblibě. Až na několik výjimek lze ke všem NOVASOL prázdninovým objektům přijet bez problémů osobním automobilem. Výhoda vlastní mobility a nezávislosti je obrovská! Rádi bychom vás nicméně upozornili na několik důležitých dopravních informací, které platí v Chorvatsku, a díky nimž snad bude vaše cesta na dovolenou ještě bezpečnější. Pro vjezd do Chorvatska potřebujete řidičský průkaz, technický průkaz k vozidlu a doklad o tzv. povinném ručení.

Doprava v Chorvatsku

Důležité informace

  • I přes den musí být rozsvícené světlo. Platí zákaz používání mobilních telefonů za jízdy. Povolené množství alkoholu v krvi 0,00 promile! Platí povinnost používání bezpečnostních pásů.
  • Základní povinnosti v případě dopravní nehody: V případě dopravní nehody je nutné informovat policii (tel. 92). Je nutné zajistit místo nehody (výstražným trojúhelníkem) a zabezpečit místo proti dalším nehodám. Vyčkejte příjezdu policie.
  • Veškeré informace o objasnění nehody, chorvatských pojišťovnách, opravárnách aj. Vám podají policisté, kteří vyšetřují nehodu. V případě poškození vozidla je nutné vyžádat si od policie potvrzení o škodě na vozidlu bez ohledu na to, jak silně je vozidlo poškozené.
  • Bez tohoto potvrzení nelze vycestovat z Chorvatska.
  • Mýtné: mýtné se platí na všech dálnicích, na rychlostní komunikaci Rijeka-Kupjak, u tunelu Učka, Sv. Rok a u mostu na ostrov Krk.

Co je třeba před dovolenou v Chorvatsku vlastním autem?

.Doprava automobilem nespoutává a dopřává neskutečnou svobodu i na dovolené v Dalmácii. Není nutné na nikoho čekat a nikomu se podřizovat. Vždy si uvědomte, že musíte dodržovat silniční předpisy. To platí i pro dodržení rychlosti. V obcích je povolena padesátka, na silnicích I. třídy 80 km/hod, na rychlostních komunikacích 100 km/hod, na dálnicích zase 130 km/ hod. Vozy s obytným přívěsem, autobusy a autobusy s lehkými přívěsy se musejí podřídit rychlosti 80 km/hod. Pokud prší anebo se počasí zhorší, je nutné rychlost omezit. Vždy mějte zapnuté pásy, při jízdě bez sady hands-free netelefonujte a nepijte alkohol! Pokud se stane nehoda, musíte informovat policii na tel. 92 a zajistit místo výstražným trojúhelníkem. Čerpací stanice nabízejí Eurosuper 95, Super 98, Normal a Euro Diesel.

Proč vyrazit na dovolenou do Chorvatska k Jaderskému moři?

Rodinná dovolená v Chorvatsku, to je nekonečná jízda plná zajímavých zážitků. Jakmile dorazíte do Chorvatska, ihned se před vámi objeví fantastické klenoty architektury a přírody, sportovní a volnočasové aktivity a hlavně průzračné Jaderské moře. Mladí lidé se pobaví na diskotékách a v nočních barech, starší generace ocení čistý tep přírody a rodiny s malými dětmi bezprostřední přístup ke koupání i zábavním parkům. Na vlastní oči spatříte divukrásné památky UNESCA, staré město Dubrovník, soustavu Eufraziovy baziliky v Poreči, majestátnou katedrálu v Šibeniku, Diokleciánův palác ve Splitu i prastaré město Trogir s překrásnými hradbami. Za zmínku stojí i Starigradské polje na Hvaru a vnitrozemská Plitvická jezera. Skvělými tipy na výlety jsou Kornatské ostrovy, Dračí a Modrá jeskyně, vodopády řeky Krky, města Pula a Zadar, prostě unikátní poznání na každém kroku!