Informace o Chorvatsku aneb co vás čeká a nemine

Divukrásná dovolená v Chorvatsku u moře vám učaruje

Přijměte pozvánku do ubytování Chorvatsko, kde najdete prázdninové domy a apartmány umístěny u nejvyhledávanějších dominant země. Tento nebesky krásný stát vás nadchne rozlohou pevniny 56 542 km2 a plochou teritoriálních vod 31 067 km2, kde se můžete oddávat všem prázdninovým radostem. Chorvati tvoří stěžejní část obyvatelstva, ale žijí zde i menšiny, Srbové, Bosňáci, Slovinci, Italové, Češi a Slováci.

Republika Hrvatska hraničí se Slovinskem, Maďarskem, Srbskem, Bosnou a Herzegovinou, Černou Horou. Perlami architektury a přírody obdařený stát je členem OBSE, OSN, Rady Evropy, WTO i Evropské unie. Hlavním městem je Záhřeb, mluví se zde chorvatsky a měnou je Kuna dělící se na 100 Lip. Turisté touží spatřit památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO, Diokleciánův palác ve Splitu, perly Dubrovníku, komplex Eufraziovy baziliky v Poreči, magnety Trogiru, katedrálu v Šibeniku, Starigradské polje na Hvaru a božská Plitvická jezera.

Informace o Chorvatsku

Základní informace o Chorvatsku

  • Rozloha: rozloha pevniny činí 56.542 km2, plocha teritoriálních vod je 31.067 km2.
  • Počet obyvatel: 4.437.460 obyvatel. Národnostní struktura: převážné množství obyvatel jsou Chorvati, národnostními menšinami Srbové, Slovinci, Maďaři, obyvatelé Bosny, Italové, Češi aj.
  • Svátky: 1. leden Nový rok, 6. leden Tři králové, březen/duben Velikonoční neděle/ pondělí, 1. květen Svátek prvního máje, květen Boží tělo, 22. červenec Den antifašistického odboje, 25. červen Státní svátek, 5. srpen Den vítězství a díkuvzdání, 15. srpen Nanebevzetí P. Marie, 8. říjen Den nezávislosti, 1. listopad Svátek všech svatých, 25./26. prosinec Vánoční svátky. Prohlédněte si naši nabídku ubytování v soukromí v letovisku Fažana.

 v Chorvatsku

  • Otevírací doby obchodů a bank: otevírací doby nejsou upraveny zákonem. V hlavní sezoně jsou obchody většinou otevřeny bez přestávky od 7 do 21 hodin. Ve vedlejší sezoně jsou otevírací doby zkráceny. Banky pracují od 7 do 19 hodin, o sobotách do 13 hodin. Některé banky ve větších městech jsou otevřeny i v neděli.
  • Měna: Kuna (1 Kuna = 100 Lip). V oběhu jsou mince v hodnotě 1, 2, 5, 10, 20, 50 Lip a 1, 2 a 5 Kuna, bankovky v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000 Kuna. Devizy lze vyměnit v bankách, směnárnách, na poštovních úřadech a ve většině cestovních kanceláří, zatímco eurošeky lze měnit jen v bankách.
  • Jazyk: chorvatský
  • Elektřina: 220 V, 50 Hz.
  • Podnebí: Chorvatsko je rozdělené do dvou klimatických pásem. Ve vnitrozemí převládá umírněné kontinentální podnebí, částečně i horské, zatímco v přímořské oblasti je příjemné středozemní podnebí, s velkým počtem slunečných dnů, suchým a horkým létem, mírnou a vlhkou zimou. Průměrná teplota ve vnitrozemí: leden 0° až 2°C, srpen 19° až 23° C; průměrná teplota přímořských oblastí: leden 6° až 11° C, srpen 21° až 27° C; průměrná teplota vody v zimě je okolo 12° C a v létě kolem 25° C. Přímo dokonalé podmínky aby dovolená na Opatijské riviéře byla tím nejlepším zážitkem v životě.

Proč se vydat na dovolenou do Chorvatska?

Půvab země je rozdělen do 21 žup, které se dále dělí na opčiny. Dovolená v Chorvatsku je situována do přímořských oblastí, které nabízejí luxusní přístup k Jaderskému moři, drahokamům historie a přírody. Kvalitní ubytování Dalmácii, která na vás udělá dojem najdete ve městech Zadar, Šibenik, Split či Dubrovník, pohoří Biokovo, Dinara, Mosor, Svilaja, koupáním a vodními sporty na Korčule, Hvaru, Brači, Visu anebo Šoltě. Na istrijském poloostrově si vás omotají kolem prstu nádherné vinice, krasové kopce, starodávné rybářské vesnice, města Pula, Poreč a Medulin. Dechberoucí ubytování Chorvatska je poseto po celém Kvarnerském zálivu. Ukořistěte zážitky z nejstaršího lázeňského resortu Opatija anebo se oddávejte relaxaci na ostrovech Pag, Rab, Cres, Krk a Senj, kde se nacházejí nejkrásnější pláže země.

Co byste měli vědět o dovolené v Chorvatsku?

Než se vydáte na dovolenou na ostrov Krk měli byste vědět, jaké svátky se zde slaví. Patří mezi ně 1. leden neboli Nový rok, 6. leden – Tři králové, na březen až duben připadá Velikonoční neděle/pondělí, Svátek prvního máje se koná 1. května, v květnu je Boží tělo, 22. červenec patří Dni antifašistického odboje, 25. červen je Státní svátek, 5. srpen symbolizuje Den vítězství a díkuvzdání, 15. srpen je Nanebevzetí Panny Marie, 8. říjen patří Dnu nezávislosti, svátek všech svatých se koná 1. listopadu, 25. – 26. prosince jsou vánoční svátky. Na dovolené v Chorvatsku můžete navštívit nejrůznější festivaly, koncerty hudby, dětské akce, výstavy, poutě, karnevaly, diskotéky, noční kluby, restaurace a kavárny. Mladí lidé milují diskotéky na Novalji, starší výletníci festival Melodie Jadranu ve Splitu, rodiny s malými dětmi Mezinárodní dětský festival v Šibeniku, Rytířské slavnosti na Rabu a zamilovaní toulky prastarými uličkami Dubrovníku, Trogiru, Splitu a Poreče.

Jak poznat přírodu na dovolené v Chorvatsku?

Perlou dovolené v Chorvatsku je majestátné Jaderské moře ukrývající pláže oceněné Modrou vlajkou vhodné pro rodinnou, sportovní i relaxační pohodu. Jemným pískem se chlubí pláže Omiše, Rabu, Lopudu i Korčuly. Hrubší písečný koberec nabízí dovolená na Makarské riviéře, Bol, Pelješac, Vis, Mljet i Šibenik. Oblázkové pláže se nacházejí na Pagu a Kaštelské riviéře. Minimalistické zátoky se skalami na Hvaru, Lopudu a Visu vyhledávají zamilovaní. Přírodními klenoty jsou Zlatni rat, pláž Stiniva, ostrůvky u Rovinje či pobřeží mezi Pulou a Medulinem. Nejkrásnější řekou je Krka pyšnící se božskými vodopády, největší slávu pak sklízí Vranské, Červené a Modré jezero. Dokonalost přírody poznáte na Kornatských ostrovech a v pohoří Učka. Romantické duše se ve vás probudí při procházce kolem olivových hájů, vinic, levandulí, vavřínů, palem, cesmínových dubů i cypřišů.