Zjistěte si informace o Istrii – geografie, počasí, sport, jídlo, letoviska

Vybíráte si letní dovolenou, ale nemáte chuť jet někam daleko a přesto si chcete užít sluníčka? Vydejte se na největší chorvatský poloostrov Istrie, kde na vás dýchne i odlišná historie a příroda v porovnání se zbytkem Chorvatska. Neváhejte a objednejte si ubytování na Istrii ještě dnes. A určitě se vám budou hodit naše důležité, zajímavé a praktické informace o Istrii. Přečtěte si o geografii, počasí, sportovních příležitostech či gastronomii v nejpopulárnějších rekreačních střediscích.

Informace o Istrii

Geografie Istrie

Istrie vybíhá do Jaderského moře v jeho severovýchodní části. Naprostá většina její plochy patří k Chorvatsku, jenom neveliké území na severu si mezi sebe dělí Itálie a Slovinsko. Právě ze severní strany omývají Istrii vody Terstského zálivu, z jihu ji osvěžuje Kvarnerský záliv. Geograficky se poloostrov od severu k jihu dělí na tzv. Istrii Bílou, Šedou a Červenou. Nejvyšší body Istrie jsou Vojak (1 401 m n. m.) s rozhlednou, Suhi Vrh (1 333 m n. m.) a Plas (1 285 m n. m.) s výhledem nedaleko vrcholu.

Informace o Istrii – pobřeží

Délka istrijského pobřeží činí zhruba 600 km. Třetina z toho připadá na východní část, která zároveň tvoří břehy Kvarnerského zálivu. Asi 80 km se vyplňují pláže, na mnoha místech se do pobřeží zakusují výrazné zálivy. Nejznámější z nich jsou Limski zaljev (na západě), nazývaný mylně také fjord, a zaljev Raša u Labinu. Nejvýraznějším ostrovem – nepočítáme-li ohromné ostrovy v Kvarneru – je Veli Brijun v národním parku Brijuni.

Počasí na Istrii

Průměrná celoroční teplota v Pule se pohybuje, stejně jako na zbývajícím chorvatském území, kolem 15 °C. V létě s mnoha slunečnými dny a chladivým větrem mistralem samozřejmě převažují vysoké teploty průměrně překonávající 24 °C, což osloví zejména milovníky odpočinkové, plážové dovolené na Istrii. Jaro a podzim naopak ocení příznivci turistiky a výletů na zajímavá místa, neboť příjemné počasí přináší teploty mezi 13 až 21 °C. Zima se studeným vichrem bórou bývá spíše mírná a vlhká (v závislosti na nadmořské výšce).

Informace o Istrii – sport

Na Istrii se nebudou nudit ani sportovně založené rodiny, které určitě ocení výlet v džípech do Dvigradu nebo windsurfing na jižním mysu Kamenjak. Další často vyhledávané sportovní vyžití představují kurzy potápění. Nabrat nové síly můžete ale i na golfovém hřišti. Pobyt v rekreačním domě na Istrii si můžete zpříjemnit i výletem lodí po okolních ostrovech, na kterém se většinou podává oběd v ceně projížďky.

Gastronomie Istrie

Základním stavebním kamenem istrijského oběda jsou ryby a plody moře. Během plavby dostanete ochutnat také istrijské víno a chorvatskou pálenku rakiji. Při toulkách po promenádě si dopřejte čerstvě utržené fíky, domácí sýr a olivy. Na každém rohu uslyšíte istrijské lidové písně. Nesmíte vynechat ani košt červeného vína Teran z porečských vinic.

Rekreační střediska Istrie

Stále váháte, do jakého letoviska na Istrii zavítat? Prázdninový dům na Istrii si můžete vybrat v mnoha letoviscích, mezi nimiž se největší popularitě těší Novigrad, Umag, Rovinj, Poreč, Medulin a Rabac. Za pozornost však stojí i menší turistická centra Červar Porat, Barbariga, Vršar nebo Peroj. Kdo více stojí o poznávání istrijského vnitrozemí, měl by se zaměřit n a městečka jako Pazin, Motovun, Brtonigla nebo Pićan. Všechna města mají něco do sebe a pokaždé na vás dýchne neopakovatelná atmosféra poloostrova.