search

Ubytování Kršan

Ubytování Kršan, kus historie

Kršan je krásná obec, která leží na jihozápadě přírodního parku Učka na západním okraji Kvarnerského zálivu, a skládá se z několika osad. Projděte si naši nabídku vil s bazény, domy a apartmány, rezervujte si ubytování Kršan a prožijte svou vysněnou dovolenou v rámci ubytování na Kvarneru.

Historie a památky kousek od rekreačních domů v Kršanu

Centrem ubytování Kršan je vesnice Kršan, která byla postavena vedle středověkého hradu (citadely). Tento hrad je dnes jedním z nejlépe dochovaných istrijských hradů. Leží podél jihozápadního okraje pole Čepić. První zmínka o něm byla ve 13. století. Obranné stěny obklopují vyvýšený oválný tvar. U vchodu jsou dobře zachované městské brány a malé nádvoří je lemováno zbytky budov, které měly buď obytný, nebo komerční účel. Starý hrad se opírá o obrannou zeď. Přes silnici leží citadela, která částečně spočívá na strmé skále, a opevnění obranných zdí je ve tvaru lichoběžníku. V celé osadě dominuje vysoká věž.

Ubytování Kršan a víska Čepić 

Ve vesnici Čepić, po které bylo dnes vypuštěno jezero Čepić, bylo pojmenováno. Kdysi jezero bohaté na ryby, dnes je to úrodné pole a veškerá voda je odkloněna do moře Plominského zálivu. V Čepići během dovolené v Kršanu určitě navštivte kostel sv. Justa, který sahá do 13. století s náhrobkem s nápisem od bývalého kostela Panny Marie jezer. Tento kostel byl pomazán jako součást nedalekého augustiniánského a poté Paulinského kláštera, který byl nejstarším takovým klášterem na Istrii. Dnes je domovem místní populace.

Dovolená Kršan a víska Kožljak 

Pod polem Čepić leží na svazích západní Učky vesnice Kozljak. Skládá se z novostavby a ze staré části se středověkým hradem. Byl postaven na místě starověké Illyrian pevnosti a je méně než 9 km od výše uvedeného hradu na dosah rekreačních domů v Kršanu. Ambiciózní mohou dokonce projít tyto zelené krajiny a navštívit oba staré hrady pro nepříliš teplé nebo chladné počasí. Jakou lepší kondici lze dělat na kolech?

Ubytování v Kršanu a víska Plomin 

Plomin je jedním z historicky nejvýznamnějších a nejstarších osad nejen v obci Kršan, ale na celé Istrii. Ve starověku to bylo jmenováno Phlanon, a během italské vlády Fianon. Nachází se na úpatí pohoří Plomin, na kopci s výhledem na Kvarnerský záliv na jedné straně a pevninu na Istrii na straně druhé. Městečko je opevněné, obklopené středověkými hradbami z 13. a 14. st. a obranné zdi z pozdějších století patří do období renesance. 
Počátky osídlení jsou mnohem starší. Ilyrská pevnost, kde to vzniklo, sahá do 2 tisíciletí př. n. l., a byl ovládán Liburny v prvním tisíciletí př. n. l. Je plná budov, které přivedou vaši fantazii zpět k dětským příběhům a pohádkám. Výhled z místa jednoduše nazývaného „Rozhledna“ stojí za to. Nachází se jen pár km od Plominu, ve výšce 245 m n. m., a odtud můžete vidět ostrovy Cres a Lošinj, město Rijeka, celé východní pobřeží Istrie, Velebit a Plomin. Pijte kávu nebo džus a přitom si užívejte snad nejzajímavější a nejkrásnější panoramatický výhled v Chorvatsku.

Akce a zábava Kršan

Istrijská lidová hudba a tanec, výroba tradičních nástrojů a údržba kostýmů jsou předmětem chorvatských folklórních společností. Tito vynikající amatérští umělci vystupují na místních i mezinárodních akcích a během ubytování Kršan. Pokud jdete na jakoukoli akci, uvidíte a uslyšíte zvuk zdvojnásobení (tzv. duplice, svirale, volarice, vidalice), kožešiny vyrobené z koz nebo jehněčí kůže a tzv. sopele, šurle i trieštine. Je těžké popsat tento zvuk, který byl v roce 2009 zařazen na seznam nehmotného světového dědictví UNESCO.