Prázdninové domy Peroj

Objevte pohodlné prázdninové domy Peroj

Dostanete-li se na svou dovolenou v Peroji na jihu Istrie, budete navýsost spokojeni. Tato překrásná vesnička sloužila jako rekreační letovisko již starým Římanům a dnes je vynikající lokalitou zejména pro ty, kdo hledají zejména klid mimo rušná turistiá centra. Čeká vás nádherná příroda a řada zajímavých kulturních památek na dosah romantiých pláží, omývaných blankytnými vodami Jaderského moře.

Víska Peroj (zhruba 800 stálých obyvatel) se rozprostírá necelý jeden kilometr od jihozápadního pobřeží známého poloostrova Istrie. Je to do ní jenom pár kilometrů z pulzujícího resortu Fažana na jihu, zároveň ji najdete zhruba na půli cesty mezi dvěma památkovými skvosty, středověkým přístavem Rovinj a úchvatným starořímským sídlem Pula. Kvalitně vybavené prázdninové domy Peroj jsou samozřejmě k dispozici všude kolem.

Pobyt mezi oblázkovými plážemi Peroj a hodnotnými památkami

Dějiny vesnice Peroj sahají až do doby měděné. Později bývalo oblíbenou odpočinkovou oblastí bohatších občanů Římské říše a během středověku se zde střídali benátští, řečtí a turečtí dobyvatelé. Bohatá historie tu zanechala spousty zajímavých pamětihodností, zejména prastarých domů, archeologiých artefaktů a sakrálních památek. Využijte široké nabídky ubytování v Chorvatsku, a co nejzevrubněji je prozkoumejte i vy!

V Peroji si mimo jiné prohlédnete dva významné starobylé kostely: architektoniy jedinečný katoliý svatostánek svatého Štěpána a ortodoxní chrám svatého Fosky s freskami ze 13. století. V sousedním městečku Vodnjan je v provozu zajímavé Ecomuzeum. Z vašeho prázdninového domu Peroj budete mít zároveň snadno dostupné nejznámější, kamínkové pláže Pulské riviéry jako Crvenog otok, Brioni, Ambrela, Valkane, Kamenjak nebo Lone Bay.

Brijuni, Pula, Limský záliv a další istrijské pochoutky

Milovníci přírody by si určitě měli užít malebné krajiny kolem Peroje. Vždyť v Jadranu přímo proti němu leží jedinečný národní park Brijuni. Rozkládá se na několika ostrůvcích asi tři kilometry od istrijských břehů a kromě vzácných zástupců jihoevropské fauny a flóry ukrývá též kruhovou pevnost Fort Tegetthoff a golfové hřiště. A jelikož kousek od Peroje vede istrijská dálnice A9, rychle se odsud dostanete i k dalším populárním turistiým cílům.

V jejich čele bezpochyby stojí zdejší hlavní správní středisko Pula s Herkulovou bránou, opevněnou pevností a především s antiým amfiteátrem, na němž zuby času zanechaly jenom minimum stop. Stejně tak se z vašeho ubytování na Istrii vydejte i do starobylé Rovinje s kostelem sv. Eufemie na vrcholku malého poloostrova. A jenom o malý kousek dál se do hluboko do pevniny zakusuje falešný Limský „fjord“, v němž s trochou dávkou štěstí uvidíte partu hravých delfínů.