search

Ubytování Pićan

Ubytování Pićan, spojení vína a moře

Každý, kdo se zajímá o ubytování na Istrii, by měl vzít v potaz i malebné městečko Pićan. Nachází se ve vnitrozemí Istrijského poloostrova, jihovýchodně od hlavního města a centra regionu Pazinu. Ubytování Pićan přestavuje skvělou volbu na krásné Istrii, kde můžete strávit příjemnou a klidnou dovolenou.

Historie a památky kousek od rekreačních domů Pićan

Oblast, kde nabízíme ubytování Pićan, byla zcela určitě osídlena již v pravěku. Nejstarší části zdejší pevnosti leží na kopci Kalvárie, který se rozkládá severně od dnešního městečka. Mnohé naznačuje, že zde kdysi žil keltský kmen Secusů. Ze strategického hlediska se jednalo o vynikající lokalitu, proto tady v minulosti vyrostla římská vojenská pevnost Petin.

Bohužel v dnešním Pićanu najdeme jen velmi málo pozůstatků starověké římské civilizace. Jedinou viditelnou stopu antického Říma představuje nápis na kameni, zabudovaném ve dveřích domu naproti místní zvonici. Ta je mimochodem nejvyšší zvonicí na celé Istrii a zmiňuje člena rodiny Pupinia, jejíž jméno se objevuje i jinde v okolí. Zatímco region v minulosti ovládala byzantská říše, Pićan byl centrálním a administrativním centrem centrální Istrie. Od svého založení až do 18. století tu sídlila stolní diecéze.

Patronem městečka je legendární Niceforus. Stal se prý biskupem Pićanu, jiné pověsti ho považují dokonce za zakladatele obce. Jiná legenda říká, že po obvinění z hříšného života prokázal svou svatost zlomením hůlky a otevřením pramene vody. Vesničané však mu však rozhořčeni řekli, že na svých vinicích potřebují více ovoce než vodu. Niceforus je proklel se slovy, že budou bosí tančit na trnech, a svou nevinnost prokázal znova – tentokráte zavěšením pláště na sluneční paprsky.

Z vašeho rekreačního domu v Pićanu se můžete vydat na procházku parkem se sochou sv. Jana Nepomuckého (patrona královen, mostů a zpovědí) z počátku 18. století. Pěšky se dostanete k nedalekému památníku z 2. světové války a poté sestoupíte do kostela sv. Rocha. Působivými městskými branami ze 14. století vstoupíte do starého pićanského města. Z náměstí před kostelem se dostanete západním směrem až k budově, kde během 1. světové války fungovala Národní studovna. Malými průchody se doprava vydáte do zahrady a uvidíte nejzachovalejší část městských hradeb. Na opačném konci Pićanu se rozkládá kostel sv. Jelena pojmenovaný podle rozhledny.

Pláže na dosah ubytování Pićan

Nejbližší jadranské pobřeží se táhne 16 km jihovýchodně v podobě Kvarnerského zálivu. Na zájemce o koupání, šnorchlování, plavby lodí a jiné vodní radovánky tam čekají pláže u rekreačních středisek jako Rabac a Mošćenička Draga.

Sport a rekreace v Pićanu

Na svých procházkách Pićanem byste rozhodně neměli minout vyhlídku Františka Ferdinanda, pojmenovanou po korunním princi, který toto místo navštívil před svou nešťastnou smrtí. Nabízí rozkošný pohled na kopcovitou krajinu střední Istrie. Nedaleko se také nachází rodiště Matky Brajši Rašana, skladatele istrijské hymny. 

Dovolená Pićan přináší zábavu a různé akce

Lokalita se proslavila vynikajícím vínem, které si dopřávala již Livia, manželka císaře Augusta, a blahořečila mu za svoji dlouhověkost. Možná i proto zde vyrostla pevnost Pucinium (podle Ptolemaia a Plinia), která místu dala jméno. Další historikové odkazují na keltský kořen slova či na předpoklad, že diecéze Pićan byla pátá nejstarší na světě. Dovolenou v Pićanu si však vždy užijete na 100 %.

Atrakce v okolí ubytování v Pićanu

Nudit se rozhodně nebudete, stačí si jen vybrat z mnoha lákadel dovolené v Chorvatsku:

  • historický Pazin se svou jeskyní,
  • starověkou Pulu s arénou,
  • akvapark Aquacolors.