Dovolená na Istrii vás okouzlí různorodostí

Již přes čtyři desítky let patří Istrie k oblíbeným rekreačním oblastem na Jadranu a dovolená na Istrii je každý rok vyhledávaná množstvím turistů z celé Evropy. Po rozpadu bývalé Jugoslávie došlo k modernizaci velké části zdejší pobřežní infrastruktury a vyrostla tu celá řada špičkových prázdninových středisek s mnoha možnostmi ubytování Istrie. Mimo to se poloostrov může pochlubit malebnou vnitrozemskou přírodou a množstvím unikátních pamětihodností.

Istrijský poloostrov má rozlohu asi 3 700 kilometrů čtverečních (tedy jen o něco méně než například Zlínský kraj) a najdete na něm četné příležitosti k pohodlné dovolené na Istrii. Nachází se v severní části Jaderského moře a je také hraniční oblastí mezi Chorvatskem a Slovinskem s Itálií. Těmto dvěma státům rovněž připadá menší část istrijského území na severu poloostrova, kde v ústí zálivu stejného jména leží i známý italský přístav Terst.

Dovolená na Istrii

Doprava Istrie

Dovolená Istrie si získává popularitu též zásluhou výtečné dopravní dosažitelnosti i obslužnosti oblasti. Z ČR sem autem dorazíte (podle okolností) zhruba za 8 až 12 hodin. Páteř silniční sítě představuje tzv. istrijský Ypsilon (Istarski ipsilon), který tvoří dálnice A8 (z Rijeky přes tunel Učka a Pazin do Kanfanaru) a dálnice A9 (z Puly přes Kanfanar k hranicím se Slovinskem). Dálniční poplatky se vybírají na mýtnicích. Letadla létají na mezinárodní letiště Zračna luka Pula.

Jaké památky vám odhalí dovolená na Istrii

Na druhé straně Istrie se v lůnu Kvarnerského zálivu rozkládá další velké a význačné přístavní město Rijeka s pěkným historickým centrem. Jak se ostatně během dovolené na Istrii můžete sami přesvědčit, istrijské dějiny se začaly psát již hluboko před naším letopočtem. V největším zdejším klenotu, starořímském městě Pula, spatříte zachovalý amfiteátr a celou řadu dalších antických památek.

K dalším význačným turistickým centrům Istrie se řadí magická Rovinj (Rovigno). Počtem zajímavých míst, mezi nimiž vyniká kostel sv. Eufemie, Balbiho oblouk, románská kaple sv. Trojice, radnice nebo hodinová věž, doslova přetéká. Ať už budete trávit dovolenou na Istrii kdekoliv, vždy budete mít blízko do pěkných, často pitoreskních městeček. Zastavte se alespoň na chvilku v Umagu, Medulinu, Poreči (UNESCO), Rabacu či ve vnitrozemském Pazinu.

Dovolená Istrie nabízí skvělé plážové radovánky i toulky přírodou

Podél istrijských břehů (jejichž délka dosahuje několika set kilometrů) došlo vlivem rostoucího turistického ruchu k úpravě spousty hezkých pláží. Jsou většinou oblázkové a do průzračného Jaderského moře mají často velmi pozvolný sestup, mnohde navíc kvůli pohodlí doplněný betonovými panely. Pláže se tady díky své kvalitě často pyšní Modrou vlajkou. Objednejte si vilu s bazénem v Chorvatsku pro dovolenou na Istrii a přesvědčte se sami!

U letoviska Novigrad čeká na celou rodinu perfektní zábava v podobě rozsáhlého akvaparku Istralandia. Zapálení turisté a milovníci přírody si určitě vychutnají mimořádně malebné istrijské vnitrozemí. Naleznou zde řadu krasových oblastí s pozoruhodnými jeskynními systémy jako Romuald, Pazin a Marko i rozsáhlé lesní přírodní rezervace jako Šijana a Škaraba. Sladkou třešničku na chutném istrijském dortu tvoří unikátní ostrovní národní park Brijuni pár kilometrů v Jadranu.