Zajímavosti na Istrii

Zajímavosti na Istrii, zjistěte je, ještě než se tam vydáte

Poloostrov Istrie má kromě výhodné polohy, výtečné infrastruktury a nádherných pláží v záloze ještě jeden tahák, který z něj činí místo neopakovatelné letní dovolené. Ubytování na Istrii vám totiž zpříjemní celá řada turisticky atraktivních míst – historických lokalit, zábavních parků či přírodních magnetů. Zajímavosti na Istrii představují následující odstavce.

Zajímavosti na Istrii

Zajímavosti na Istrii: Poreč a Pula

Mezi nejznámější přístavy a města Istrie patří Pula, Poreč, Rijeka anebo Izola. Poreč se označuje jako nejpopulárnější turistické centrum celé Istrie. Pyšní se historickými vykopávkami, oblíbený turistický cíl představuje i bazilika sv. Eufrázie. Je dobré vědět, že je památkou UNESCO. Historické muzeum dokumentuje dávnou historii, ale i novodobý rozkvět. Zelená a Modrá Laguna v Poreči láká svou atraktivitou.

Pula je na první pohled skvostem celé Istrie. Zátoky a ostrůvky Uljanik anebo Sveti Andrija či Světa Katarina jsou nanejvýš romantické. Slavné památky Dvojí a Herkulova brána, amfiteátr, osmihranné mauzoleum, pravoslavný kostel sv. Mikuláše, katedrála či radnice naprosto architektonicky uchvátí. Všechny věkové generace zaujme filmový festival v Pule.

Zajímavosti Istrie: vynikající jídlo, najíte se do sytosti

Opravdovou pochoutkou je jehněčí a skopové maso na grilu, dušené či v troubě. Na denním jídelníčku jsou ryby a mořské plody. Káva se zde podává v podobě espressa. Víno Chorvati milují a často si ho míchají s vodou anebo sodovkou. Pálenka Rijaka je populární tvrdý alkohol.

Dovolená v Chorvatsku je na Istrii přitažlivá nejen pro dospělé, ale hlavně pro děti. V Medulinu se konají koncerty klasické hudby. Táboření v medulinské zátoce je okouzlující. V Novigradu se pořádá tradiční jazzový festival Heineken Music Nights. Nesmí vám uniknout oslavy patrona města sv. Pelause, které trvají 3 dny. Vršar nabízí dny Koversady, které vrcholí volbou Miss. Dovolená na Istrii uchvátí děti, střední generace, ale i seniory.

Zajímavosti z Istrie: pohybem se nejvíce osvěžíte

Tenisové kurty, vodní skútry, minigolf, bowling, windsurfing, jachting anebo šlapadl nabízejí absolutní sportovní vyžití. Pokud je vám to málo, můžete vyzkoušet horolezectví, jízdní kola, beach volejbal, jízdu na koni, kanoistiku, fotbalová hřiště anebo atletický stadión.

Zajímavosti Istrie: příroda vás uvítá s otevřenou náručí

Ubytování na Istrii je důkazem toho, že odpočinek u moře má smysl. Region Istrie se nachází na poloostrově u Jaderského moře. Mezi nejpopulárnější patří přírodní parky Urča s nejvyšším vrcholem Vojak (1 401 m n. m.). Strhující zážitek slibuje kaňon Vela Draga. Turisté si oblíbili i Limský záliv (tzv. Limski fjord), který nabízí projížďku výletní lodí. Je zajímavý Romualdovou jeskyní s krasovou výzdobou. Doslova magnetickým místem jsou Brijunské ostrovy, které jsou rovněž národním parkem. Milovníky přírodních úkazů osloví i krápníková jeskyně Baredine.

Zajímavosti Istrie: co ještě vidět

K dalším tahákům Istrie, na které byste neměli zapomenout, se řadí:

  • úžasný podmořský svět v akváriu Pula,
  • vodní svět Aquacolors u Poreče,
  • lunapark a dinopark Funtana,
  • botanická zahrada a zemědělský statek Histria Aromatica,
  • velký akvapark Istralandia,
  • malebné historické městečko Motovun,
  • jeskyně Pazinska jama,
  • zemědělský skanzen Traktor story.