search

Ubytování Slavonie

Úžasná dovolená díky ubytování Slavonie v soukromí

Chcete zažít dobrodružnou dovolenou? Hory a řeky jsou pro vás důležitější než pláž a moře? Potom jeďte do Slavonie, jejíž pěkná, kulturní krajina, množství poklidných vesniček a barevná mozaika polí a políček vytváří podmínky pro takřka idylické ubytování Slavonie. Jedná se však také o region řady dějinných památníků, bohatých měst a rozmanitých společenských akcí. V oblasti žije hodně českých usedlíků (v Bjelovarsko-Bilogorské župě dokonce tvoří přes 5 % populace), proto tady nebudete mít velký problém s dorozuměním. Z ČR se sem pohodlně dostanete po dálnici přes Vídeň, Štýrský Hradec, Maribor a Záhřeb, nebo po dálnici přes Bratislavu, Budapešť a Pětikostelí.

Kde hledat ubytování ve Slavonii

Vzhledem k tomu, že se jedná o historickou zemi bez současného pevného administrativního statusu, lze určit slavonské hranice pouze přibližně. Území Slavonie (Slavonska) zabírá asi 8 tisíc kilometrů čtverečních (a několik dalších v sousedním Srbsku) ve východní části Chorvatska. Na severu ho vymezuje řeka Dráva (zároveň oddělující sousední Maďarsko), na východě mohutný veletok Dunaje a na jihu další velká řeka Sáva (současně tvořící hranici s Bosnou a Hercegovinou). Nejméně jasně se určuje západní hranice, za kterou se považuje především řeka Ilova. Dovolenou v Chorvatsku si můžete užít ve všech částech tohoto nádherného regionu.

Ubytování Slavonie, to je ráj horalů a turistů

Úrodné Slavonii se říká „obilnice Chorvatska“, za což vděčí hlavně bohatému vodstvu a Velké uherské nížině zasahující sem ze severu. Přesto v této části kontinentálního Chorvatska najdete i celou řadu pohoří. Žádné z nich sice nepřesahuje nadmořskou výšku tisíc metrů, přesto svými hustě zalesněnými kopci výrazně přispívají k těžko popsatelnému kouzelnému vzhledu Slavonie. Nejrozsáhlejším z nich je Papuk (s nejvyšším vrcholem Papuk – 953 m n. m.), vyhlášený geoparkem pod patronací UNESCO. K dalším horstvům patří Psunj (Brezovo polje – 984 m n. m.), Požeška Gora (Maksimov Hrast – 614 m n. m.), Dilj a Krndija. Připravte se na pořádnou porci pěší turistiky, cykloturistiky, plaveb po jezerech, sjíždějí divokých řek nebo rybaření.

Výpravy za historií během ubytování ve Slavonii

Původně římskou Panonii postupně obsadili Avaři, Chorvaté a roku 1102 se stala součástí Uherského království. Během bojů mezi Rakouskem a Turky tvořila severní část v rámci Uherské Koruny tzv. Království Slavonie, které se v roce 1745 spojilo s Chorvatským královstvím. Po pádu Rakousko-Uherska došlo k začlenění Slavonie do Jugoslávie, po druhé světové válce do socialistického Chorvatska. Apartmány Chorvatsko zároveň představují příležitost poznat vynikající lokální speciality. Najdete zde spoustu hostinců a útulné horské boudy, kde si můžete sednout a dopřát si skvělé jídlo a pití. Na farmách a místních trzích ochutnejte čerstvý sýr, maso, ovoce a zeleninu.

Jaká města poznat při ubytování Slavonie

Pomyslnou metropolí slavonského regionu je Osijek (100 tisíc obyvatel) na břehu Drávy. Toto správní centrum župy Osijek-Baranja se pyšní barokní pevností Tvrda či největší zoologickou zahradou v Chorvatsku. Blízko města se rozkládá přírodní park Kopački rit, největší přírodní mokřad ve střední Evropě. Oblíbený je i Slavonski Brod (64 tisíc ob.), obklopený rybníky, vinicemi a možnostmi rekreace jezera Petnja. Z ostatních měst se podívejte do vinařského Erdutu, Vinkovci, Vukovaru, Dakova, Požegy, Virovitice a zajeďte do metropole Záhřebu. K zajímavým místům se řadí i zámek Trenkovo u obce Velika, hrad Kaptol u vísky Vetovo, zámecký areál v Kutjevu, rozhledny Orahovica a Češljakovački vis, lázeňský Daruvar a rybník u Našice.