Odhalte co nabízí kultura v Chorvatsku

Na dovolené v Chorvatsku se setkáte s úžasnými magnety bouřlivé historie i věhlasné architektury Dubrovníku, Splitu, Trogiru či Puly. Není divu, že se nejkrásnější luxusní apartmány nacházejí u slavných rekreačních oblastí Jadranu, kde se snoubí ničím nerušená relaxace obklopená perlami dob dávno minulých a přírodních divů. Středomořská kultura je pestrá jako střídání čtyř ročních období. Chorvaté jsou vstřícným národem, který je patřičně hrdý na pamětihodnosti renesance, baroka, středověku. Nadšenci přírodních krás ocení návrat do historie díky archeologickým nálezům v jeskyních u ostrovů Hvar a Palagruž. Romantické duše si ihned zamilují magické zátoky, průlivy a zálivy. Rekreace zde slibuje maximální wellness, sportovní, zábavní, poznávací požitky ale také svou důležitou roli zde hraje kultura v Chorvatsku.

Kultura v Chorvatsku a její tradice

Má-li se popisovat kultura v Chorvatsku, dojde snad každý k závěru, že zde zanechala své stopy celá řada nejvýznamnějších evropských civilizací: Římané, Turci, Habsburkové... Návštěvníci této země mohou obdivovat kulturní dědictví sahající od antiky až po renesanci, od baroka až po klasicismus. Jaderské moře lze nazvat kolébkou staré civilizace, jejíž materiální hodnoty vzešly z jeskynních hlubin na pevnině stejně jako z azurových hlubin samotného moře. Kulturu Chorvatska lze sledovat zpět až do doby kamenné (např. nálezy v jeskyních na ostrově Hvar, na ostrově Palagruza atd.) Zarezervujte si ubytování na ostrově Hvar. Vítejte v Chorvatsku! V zemi, jejíž bohaté kulturní dědictví se nenachází pouze uvnitř četných muzeí, galerií a kostelů, které dnes jako památníky nulové kategorie tvoří nevyhnutelnou kapitolu seznamu světového dědictví UNESCO, ale naopak, právě to kouzelné místo ve Středozemí, v němž se i malá procházka mění v pravý sestup tisíciletým schodištěm bohatých a slavných dějin.

Kultura v Chorvatsku

Chorvatsko je hotovým rájem pro dějiny

Ať již sledujete splet bílých kamenných uliček a kalet do veselých přístavů pobřežních měst Istrie, Kvarneru i Dalmácie, nebo stoupáte zelenými serpentinami středního Chorvatska k pohádkovým pevnostem a zámkům, každý krok přináší jednu novou zkušenost. Výjimečné tím, že se na jeho prostoru šlechetně setkávají dokonce 4 kulturní okruhy – západ a východ, středoevropský a jižní středozemní duch, Chorvatsko je zemí urbánní kultury, která čítá více měst, než jakákoliv jiná část Středozemí. Pokud vás zajímá antika, vydejte se od velebných památek římské Puly, přes největší prozkoumané fórum na východní straně Jadranu v Zadaru až do velkolepého Diokleciánova paláce ve Splitu. Pokračujíce v cestě časem, od předrománského sv. Donáta z 9. stol., vejděte do světa románského umění kouzelného města-památníku Trogiru nebo na ostrov Krk a Rab. Po gotické kapitole v Záhřebu, Pazinu nebo případně ve Stonu na Pelješci, objevte renesanci Osoru na Lošinji, Šibenickou katedrálu, ostrovy Hvar a Korčulu, neopakovatelný a jedinečný Dubrovník. Barokní lesk najdete ve Varaždinu, Bjelovaru a Vukovaru a dědictví 19. stol. v Rijece, Osijeku a nevyhnutelném Záhřebu. 

Kam zamířit na dovolenou do Chorvatska?

Ať už se chystáte na dovolenou do Chorvatska za sportem, koupáním anebo poznáním historických drahokamů, vždy se před vámi objeví dokonalá paleta možností. NOVASOL vám nabízí dovolenou v Dalmácii, která si vás omotá kolem prstu díky skvělým podmínkám pro potápění, vodní sporty, ale i cyklistickými stezkami přes pohoří Dinara či Biokovo a neodolatelnou rekreací na ostrovech Korčula, Brač, Šolta, Hvar, Vis. Istrie padne do oka milovníkům historických pokladů Puly, přírodních dominant, romantických zátok. Koupání v Istrii v Poreči, Medulinu, Rabacu anebo Novigradu vás přenese do ráje. Kvarnerská zátoka, oblast Rijeckého a Kvarnerského zálivu je jako stvořená pro wellness odpočinek na ostrovech Krk, Pag, Rab, Senj a Cres. Což takhle kapka historie a lázeňských procedur v Opatija, výšlapy na masiv Učka, vodní lyžování a paragliding? Užívejte si s námi zasloužené chvíle volna jako celebrity!

Na dovolené v Chorvatsku nudu nepoznáte

Když pomineme výrazné architektonické magnety země, zakousneme se do koupání na písečných plážích a vodních sportů Jaderského moře. Potápění na Rabu v Kvarnerském zálivu, jachting v Biogradu na Moru, windsurfing v Pelješackém kanále, kiting v Dalmácii anebo rafting na řece Neretva a Cetina patří k nejoblíbenějším. Dobrodružství nabízí vysokohorská turistika v Istii a příjemný relax plážový volejbal, tenis, golf. Dovolená v Chorvatsku s dětmi vás zavede do Safari Starigrad Paklenica, Dinoparku ve Funtaně a Omiši, Glavani Parku s lanovým centrem a zvířecím parkem. Vaše kroky povedou do akvárií a zoologických zahrad Splitu, Záhřebu a Osijeku. Dětský úsměv vykouzlíte v Aquaparku Istralandia, celá rodina se potěší okružními plavbami výletních lodí a mládež zaujme jízda na ocelovém laně nad kaňonem Cetina u Omiše.

Poznejte památky a historii v Chorvatsku

Na romantické dovolené v Chorvatsku nesmíte minout dechberoucí šperky architektury zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Třešničkami na dortu jsou Diokleciánův palác ve Splitu, prastaré město Dubrovníku, Eufraziova bazilika v Poreči, město Trogir a jeho hradby, katedrála v Šibeniku, Starigradské polje a vnitrozemská Plitvická jezera. Chorvaté si libují v bujarém nočním životu na diskotékách a plážových barech. Rovněž vás ohromí zdejší festivaly, poutě, karnevaly, sportovní klání, návštěvy muzeí a hudební večery. V únoru se koná v Opatiji karneval a v květnu Big Wall Speed Climbing v Národním parku Paklenica. Červen je zasvěcen Mezinárodnímu dětskému festivalu a letní měsíce Surfing Freestyle v Dubrovníku, Marunada v Lovnaru a rytířským hrám po celém pobřeží.

Co všechno víte o dovolené v Chorvatsku?

Koupání na plážích, architektura všech epoch lidstva, noční život a přírodní klenoty země. To je ovšem málo. Parádní ubytování na Omišské riviéře si nejlépe užijete, jakmile poznáte dávnou historii země. První zmínky zasahují až do doby kamenné. V době bronzové zavítali do státu kmeny Dalmatů a kolem r. 1200 sem vnikli Ilyrové. V roce 305 n. l. nechal císař Dioklecián vystavět palác ve Splitu. Prvním chorvatským králem byl Tomislav, vlády se ujal v r. 924. Ve 14. – 15. stol zemi ovládli osmanští Turci a od r. 1683 Habsburkové. Po první světové válce vznikla Jugoslávie a po skončení druhé světové války se ujal moci Tito. Prvním prezidentem samostatného Chorvatska se stal Franjo Tudžman. Nyní je země svobodným státem pyšnící se členstvím v mnoha světových organizacích včetně EU.

Nesmíte zapomenout ochutnat chorvatskou kuchyň

K nejznámějším specialitám patří pršut (uzené vepřové maso, naložené do soli a koření a pak několik let sušené ve větru), pašticada (hovězí prošpikované slaninou, díky užívání bylinek, vína a koření s charakteristickou příchutí), či brodet (připravuje se z ryb dušením s cibulí, rajčaty a také se zvláštním kořením). Na pobřeží se samozřejmě hodně vaří z ryb, jí se tu např. makrela, muréna, cípal, tuňák, sardela, ale také třeba ústřice a sépie. Turecký vliv přinesl oblibu mletého masa v podobě čevabčiči, ražniči, dalmátských čuftů apod.. Hodně se jí také zelenina (rajčata, lilek, tykve, květák, olivy) a sýry, z nichž nejlepší se vyrábejí na ostrově Pag. Chorvatsko je také proslulé vynikajícími víny, a to jak bílými tak i červenými. Z bílých patří k nejlepším bogdanuša (ostrov Hvar), grk (ostrov Korčula), kujundžuša (Imotski), malvazija (Istrie), pinot, pošip (poloostrov Pelješac), vrbnička žlahtina (ostrov Krk) nebo vugava (ostrov Vis). Z červených babič (Primošten), dingač (jižní Dalmácie), kabernet, kaštelet, merlot, opolo, plavac (ostrov Hvar), postup či teran (Istrie). Z tvrdého alkoholu jsou nejznámější pálenky, z nich rakija a travarica. Z likérů je nejznámější maraskino z okolí Zadaru.