search

Ubytování Kolan

Ubytování Kolan, jako na Měsíci a ještě mnohem víc

Tak trochu jinou dovolenou slibuje krásná vesnice Kolan na ostrově Pag, na pomezí Dalmácie a Kvarnerského zálivu. Vzhledem k úzkému a podlouhlému tvaru ostrova lze její polohu definovat jako uprostřed pevniny, ale také na pobřeží zálivu Paški. Originalita a výhody ubytování Kolan čerpají z mimořádně členitého pobřeží Jaderského moře, prazvláštního vzhledu krajiny a relativní odlehlosti celého regionu. Ubytování v Kvarnerském zálivu tady dostává zcela nový rozměr.

Ubytování Kolan

Sůl a její funkce v rámci dovolené na Kolanu

V chladnějších měsících kopce na východní straně ostrova chrání (nejen) rekreační domy Kolanu před silným větrem, vanoucím z východu od impozantního chorvatského masivu Velebitu. Vichr, zvaný „mořský kouř“ zároveň přináší krystalky soli, které se usazují v půdě a dodávají trávě, rostlinám, keřům i stromům specifickou slanou chuť. Pochutnávají si na nich zdejší domácí zvířata a jejich mléko tak získává jedinečný šmak a kvalitu. Proto je vítr důležitý pro hospodářství Kolanu, neboť se zásadně podílí na výrobě jedné z nejuznávanějších chorvatských lahůdek, vyhlášeného slaného sýra Pag z ovčího mléka.

Pláže na dosah rekreačních domů Kolan

Četné písečné zátoky kolem ubytování v Kolanu nabízí krásné pláže Girenica, sveti Duh, Pure, Prnjice a Rogoze, na nichž si můžete užít klid od shonu všedních dní. Žádáte-li však ruch, hlasitou hudbu a koktejlové bary, můžete se vydat na pouhých 8 km vzdálenou, slavnou pláž Zrće. Nikoliv náhodou se často označuje jako „chorvatská Ibiza“. I to je důvod, proč Kolan platí za skvělou destinaci pro klidnou rodinnou dovolenou, ale také pro milovníky nejlepších večírků na Jadranu i pro romantiky toužící za naprostého klidu poslouchat na písečné pláži melodie cvrčků a šplouchání vln.

Ubytování Kolan ve znamení sportu a rekreace

Obec Kolan obklopují tři kopce, z nichž nejvyšší dosahuje výšky pouze 256 m, což z nich činí ideální terén pro lehké procházky s nádherným výhledem na podivuhodnou krajinu ostrova Pag. Místní ji v žertu často označují jako „měsíční“. Tento dojem ještě umocňuje pohled na Pag z podhůří Velebitu, avšak právě během dovolené v Kolanu si uvědomíte, že to není zcela pravda. Zásluhu na tom má přírodní rezervace Dubrava-Hanzine jižně od vesnice. Plochu dobře zachovalého jehličnatého lesa na jedné straně ohraničují písečné pláže a na druhé skalný svah nejvyššího bodu ostrova Sveti Vid.

Akce, zábava a gastronomie Kolan

Během ubytování v Kolanu si rozhodně nenechte ujít „Festival sýrů“, během kterého uvidíte, jak se vyrábí zdejší proslulý sýr a ochutnáte jeho lahodné odrůdy. K dalším specialitám se řadí vysoce kvalitní skopové a domácí bílé víno žutica. Obyvatelé Pagu vás rádi svými lahůdkami pohostí a ledacos vám o nich i poví.

Turistické atrakce kolem ubytování v Kolanu

Kromě poznávání nejbližšího okolí letoviska Kolan se můžete vypravit i trochu i trochu dále. Za návštěvu stojí atrakce Kvarneru a Dalmácie:

  • národní park Plitvická jezera, která proslula ve filmech o Vinnetouovi,
  • historické centrum krajského města Zadar,
  • túra do pohoří Paklenica.