Informace o ostrově Cres

Dovolená na Cresu je snem každého turisty

Ostrov Cres je nedílnou součástí severozápadní části Kvarnerských ostrovů. Jeho protáhlý tvar je od severního mysu Jablanac až po jižní mys Suha dlouhý 66 a široký 2 – 13 kilometrů. Hornatý povrch s nejvyšším místem Gorice je členěn i na severovýchodě silným větrem Bóra. Zato severozápad je vlhčí, s bukovými a dubovo-habrovými lesy. Krásné je sladkovodní Vranské jezero a je také zároveň jediným zdrojem pitné vody. Dvě ornitologické rezervace zachovávají zdejší faunu a flóru. Moře u lošinjsko-creského souostroví je chráněný úsek pro delfíny skákavé. Dovolená na ostrově Cres je zárukou skvělého zážitku a má co nabídnout každému.

Informace o ostrově Cres

Památky na ostrově Cres jsou působivé

Zdrojem historických památek je městečko Cres, ve kterém najdete spoustu možností ubytování v Kvarnerském zálivu. Městské opevnění, renesanční brány s válcovou věží Creska kula, jsou doslova magnety. Městská brána Grandska vrata s hodinovou věží, palác rodiny Petrisů, kostel P. Marie, kostel sv. Izidora a významné sbírky Creského muzea, jsou historickými delikatesami. Františkánský klášter s mnohými sbírkami nesmí uniknout návštěvě. Muzeum paláce Arsan - Bylo postaveno ve stylu benátských paláců s pozdně renesančními a architektonickými prvky. V něm se narodil slavný renesanční filozof a spisovatel Franciscus Patritius, tj. Petris a můžete tu vidět městské muzeum a monumentální klášter. Glagolitický památník ve Valunu - je sbírka kopií glagolitických nápisů z Chorvatska. Kromě nápisů z 11. a 12. století zde existují památky i z novějších století.

Nekonečné možnosti sportování a rekreace 

Vzhledem k vynikajícím podmínkám mikroklimatu nabízí ostrov Cres svým návštěvníkům bohaté sportovní a rekreační vyžití. Spoustu možností ke strávení aktivní a pestré dovolené. Od běžných aktivit, jakým jsou tenis, plážový volejbal, stolní tenis, basketbal, fotbal a jiné sporty, tento ostrov nabízí i výzvy jako plachtění, podvodní rybaření, parašutismus, potápěčskou školu a další. Prozkoumejte ostrov po vlastních a vydejte se za dobrodružstvím po jedné z turistických stezek odkud spatříte mnoho krásných částí ostrova a panoramata, které se budou před vámi rozprostírat vás nadchnou. Cestovní ruch je slušně vyvinut na několika místech na ostrově, ale najdete i místa, kde je klid a po turistech ani stopy.

Co by to bylo za ostrov, kdyby neexistovali pláže

A ty zde nejsou ledajaké! Ocenění pro pláže a jachtařské přístavy, Modrá vlajka, tím se chlubí v Chorvatsku. Celé pobřeží s oblázky, štěrkem i kameny stíněné stromy je doplněno betonovými místy. Pozvolný vstup do moře ocení jak rodiny s malými dětmi, stejně tak i senioři. Koupání ve Valunu a lenošení na oblázkových plážích Zdovice a Rača s příjemným stínem borovic, uspokojí každého. Klid a pohoda je nabízena v zátokách Punta Križa a na pláži v odlehlé zátoce Martinčina. Jak jsme již říkali, ostrov Cres žije hlavně potápěčskými školami, kurzy windsurfingu, jachtingu a rybolovem. Minigolf, tenis a volejbal, to jsou oblíbené aktivity na souši. Ale to neznamená, že je vhodným místem jenom pro aktivní turisty. Zaujme-li vás ubytování v Chorvatsku od NOVASOL, budete mít možnost strávit dovolenou v soukromí a přesně podle vašich představ.

Zábava na ostrově Cres

V letních měsících se na ostrově a především v městečku Cres nabízí široká škála různých nočních akcích. Velmi oblíbené jsou zde, stejně tak jako v celém Chorvatsku večery na terase se živou hudbou. Pořádají se tady také městské slavnosti, koncerty vážné hudby a samozřejmě zábava v klubech. Na ostrově je také spousta restaurací, které nabízí bohatý gastronomický výběr a místní speciality určitě stojí za ochutnání.