search

Ubytování na ostrově Susak

Ubytování na ostrově Susak v klidu a soukromí

Co je malé, to je hezké: malebnost ostrůvku Susak doslova bije do očí. Najdete tady vše potřebné k prožití krásného ubytování v Kvarnerském zálivu, tedy průzračně čisté moře, dostatek pláží, základní infrastrukturu s obchodem, poštou a lékárnou, stezky pro příjemné procházky, klid i rozmanitou plážovou zábavu. Na rozdíl od vyhlášených rekreačních destinací však ubytování na ostrově Susak prožijete bez záplavy turistů, v pohodové atmosféře a s romantickými západy slunce. Spojení s dalšími ostrovy a pevninou zajišťuje několik lodních linek ze zdejšího přístavu.

Ubytování na ostrově Susak

Kde najdete ubytování na ostrově Susak

Rozloha ostrova Susak, který se rozkládá v jižní části Kvarnerského zálivu, činí pouhých 3,77 km2 a jeho pobřeží má délku jenom 13 km. Na délku měří 3,6 km a největší šířka dosahuje 2,3 km. Vzdušnou čarou to je na ostrov Mali Lošinj (na východě) asi 11 km, na ostrov Lošinj (na severovýchodě) asi 8 km, na ostrov Vele Srakane (na severu) asi 7 km a na ostrov Unije asi 11 km. Jižním směrem uvidíte z vašeho ubytování na ostrově Susak blankytnou hladinu Jaderského moře. Pokud sem pojedete autem, musíte přes Istrii, trajektem na ostrov Cres a z Lošinje opět lodí. Druhou variantou je cesta přes Rijeku, trajektem na ostrov Krk a poté na Cres.

Ubytování na ostrově Susak je poblíž pláží a obklopené mořem

Povrchu Susaku dominuje lehce zvlněná, trávou porostlá krajina s několika políčky. Nejvyšší bod, zvaný Garba (Velja Straža), nedosahuje ani 100 m. Blízko něj stojí nevelký domek s majákem a také zbytky dávné pevnůstky. Nejznámější pláží ostrova je městská pláž Donje Selo v srdci zálivu u jediné zdejší obce (zvané též Susak). Je dlouhá asi 200 m, v nejširším úseku měří kolem 60 m a nabízí i dostatečný servis v podobě slunečníků, lehátek a občerstvení. Její povrch, na rozdíl od většiny ostatních pláží na Susaku, je písečný a klesání do vody pozvolné. Další pláže, které můžete během ubytování na ostrově Susak navštívit, jsou např. Bok, Uvala Tijesni či pár maličkých pláží v zátočinách na jihu.

Ubytování v soukromí Susak, v sepětí s historií

Na mimořádné atmosféře ostrova se podílí i fakt, že jeho přírodní dědictví je přísně chráněno, proto je tady jakákoliv nová výstavba zakázána. Dříve se tu mimořádně dařilo vinařství, dnes je hlavním zdrojem příjmů místních obyvatel turistický ruch. Ubytování v soukromí v Susaku (v benátské kronice Ivana Dakonina z roku 884 je ostrov nazván "Sansagus") nabízí celou řadu příležitostí, kde během horkého léta schovat hlavu a prožít krásné dny volna. Dříve se na ostrově vystřídali Ilyrové, Římané, Ostrogóti a od 6. do 10. století byl pod byzantskou nadvládou. Chorvaté tu žijí od 8. století, součástí chorvatského království se stal v 10. století.

Zábava na dosah ubytování na ostrově Susak

Městečko Susak, plnící funkci administrativního, turistického i společenského střediska ostrova, se vyznačuje velmi úzkými uličkami. V nich najdete pestrý výběr z restaurací a z obchůdků, v nichž se dobře najíte i nakoupíte vše důležité. Město je také důležité kombinací mnoha jedinečných tradic, jako jsou ostrovní jazyk a okázalý oděv – ozdobné a komplikované kostýmy nosí mladší ženy především pro zvláštní příležitosti (svatby, svátky apod.) Rodinná dovolená v Chorvatsku bude plná nezapomenutelných zážitků!