Dovolená v Dánsku

Na západní straně ostrova se rozprostírá 15 km dlouhá písečná pláž s nejjemějším pískem, která je označována za nejlepší pláž v Dánsku vůbec. Proti větru Vás ochrání duny. Na pláž je povolen vjezd automobilům. Nejlepší místa jsou nedaleko aquaparku Fanø Bad a jižně směrem k Rindby Strand, kde jsou též místa vhodná pro windsurfing a jízdy čtyřkolek. Není snad lepšího místa pro ubytování v soukromí v Dánsku. Na zdejších plážích navíc můžete snadno najít nějaký jantar, neboť jsou tím pověstné. Tato oblast je navíc EU chráněná oblast , neboť zde hnízdí nebo se jen občerstvují na cestě za zimovišti mnohé ptačí druhy.

Nečekaná krása pláží na Fanoe

Celé západní pobřeží ostrova tvoří jedna velká, patnáctikilometrová pláž, prý nejkrásnější v celém Dánsku. Je pokryta jemným pískem a díky pozvolnému sestupu do moře vhodná i pro nejmenší. Během dovolené v Dánsku si užijete koupání a opalování se vším všudy jako někde na jihu. Ačkoliv Dánsko leží ve Skandinávii a břehy ostrova omývá Severní moře, dosahují zde letní teploty vzduchu až 28 stupňů a díky Golfskému proudu přesahuje teplota moře 21 stupňů. Nejvyhledávanější částí pláže je úsek mezi Fanö Bad a Rindby Strand. Směrem k Sönderho se nachází proslulé místo, kde se naučíte jezdit na blokartech, čím dál více populárnější formě pozemního surfingu. Sedíte si v tříkolce s plachtou na windsurfing a jezdíte poháněni větrem po pláži. Jedná se o poměrně adrenalinový zážitek, rychlost blokartu může atakovat hranici až 100 kilometrů za hodinu.

Sportovní vyžití a světoznámé drakiády na ostrovu Fanoe

Objednejte si rekreační chatu na Fanö a okuste jízdu na kajacích. Hladina je velmi klidná a vhodná i pro začínající kajakáře. K dispozici je celá řada doporučených tras podél pobřeží, kde se můžete kochat jeho krásami a plavit se mezi tuleni. Pokud si necháte místními poradit, ani se nenadřete veslováním, neboť při správném načasování se dá krásně vést jen silou přílivu a mořskými proudy. Vyzkoušejte ubytování na Fanö a poznejte pláže, od roku 1985 známé ideálními podmínkami k pouštění draků. Po celý rok se tu pořádají dračí festivaly a drakiády spojené s bohatým programem pro děti, při kterých spatříte na obloze najednou až 5 000 draků. Populární je také stavění pískových hradů a i v této disciplíně probíhá mnoho soutěží. V okolí pláží se můžete s celou rodinou pohodlně ubytovat v rozličných typech komfortních rekreačních domů v Dánsku na Fanö.

Poklady moře a mazlení s tuleni

Zdejší pláže prosluly rovněž nálezy jantaru. Až padesát miliónů let staré fosilie modřínové pryskyřice jsou po bouřkách vyvrhávány z mořského dna na břeh a stávají se vyhledávaným suvenýrem. Po důkladném vyleštění mohou být i součástí šperků a jiných dekorací. Zarezervujte si včas vaše rekreačních domů v Dánsku. Kromě sportu a zábavy si při pobytu na Fanö užijete i zajímavých přírodních atrakcí. Nachází se zde například rozsáhlá tulení kolonie čítající kolem 3 000 kusů. Taktéž spatříte pozoruhodné odlivové mělčiny, v nichž objevíte množství unikátních vodních korýšů a vzácné druhy ptactva.

Co zde na pláži smíte:

  • vjet autem
  • prohánět motorovou čtyřkolku
  • pouštět draky,
  • projíždět se na koni
  • sbírat jantary
  • surfovat
  • Dovolená v Dánsku je nezapomenutelným zážitkem.

Za plážemi a tuleni ostrova Fanø v Dánsku

Pouhých dvanáct kilometrů na délku a pět na šířku má ostrůvek Fanø krčící se u jihozápadního pobřeží Jutského poloostrova. Ač malý, každoročně tráví svou dovolenou na ostrově Fanø na 30 000 rekreantů, což z něj dělá jedno z nejvyhledávanějších dánských letovisek. Snadno se na něj dostanete po dvanácti minutách jízdy trajektem z města Esbjerg.

Celé západní pobřeží ostrova u Severního moře prakticky tvoří jedna velká, krásná pláž s jemným pískem jako stvořená pro vodní radovánky. Skýtá rovněž množství příležitostí ke sportování včetně surfování a jízdy na mořském kajaku. Fanø je také díky ideálním větrným podmínkám světoznámým místem pro pouštění draků. Každoročně se tu v srpnu pořádají různé festivaly a drakiády.

Příroda a její poklady na Fanoe

Ostrov však disponuje také mnoha přírodními krásami. Kolem pobřeží se táhnou duny, měnící se směrem do vnitrozemí v háje zakrslých borovic a všemi barvami hrající rozsáhlá vřesoviště obklopená kvetoucími loukami. Národní park Waddenského moře je chráněn UNESCEM a můžete zde pozorovat především hejna a hnízdiště vzácného vodního ptactva.

Na plážích, kousek od našich rekreačních domů na Fanø, objevíte mimo zajímavých ulit a jiných schránek mořských korýšů také jantar, zejména po bouřkách. Jantarové nugety si sebou můžete odvézt domů jako vskutku originální suvenýr. Místní vyhlášenou pochoutkou jsou ústřice, od podzimu do jara prodávané v mnoha restauracích a stáncích.

Ubytujte se na Fanoe mezi vesničkami a tuleni

Ostrov je rájem cyklistiky, romantických procházek a nenáročné turistiky v čarovné krajině plné větrných mlýnů. Perfektně značené cyklotrasy spojují nejznámější města a místa a pro kola jsou přizpůsobeny také pobřežní promenády. Pokud svůj pobyt v Dánsku budete směrovat právě na Fanø, určitě si vypůjčete kolo a prozkoumejte místní pitoreskní vesničky Sønderho či Nordby.

Jedním z nejsilnějších zážitků na ostrově může být i návštěva velké kolonie tuleňů. Nachází se jihozápadně od Sønderho a v přirozeném prostředí umožňuje pozorování na 3 000 těchto krásných zvířat. Od časného jara vylézají na pláž, kde během června a července krmí svá mláďata.